Огляд трупа на місці події - це слідча дія, що провадиться слідчим на місці знаходження трупа в ході загального огляду місця події з метою виявлення ознак, що дають можливість встановити особу потерпілого, місце, час, обставини і причини настання смерті, а також мають значення для виявлення ознак, які вказують на можливого злочинця.
Порядок огляду трупа регламентований кримінально-процесуальним законодавством і передбачає обов'язкову участь судово-медичного експерта або іншого лікаря як спеціаліста.
В процесі огляду трупа фіксують положення і позу трупа, стать, приблизний вік, особливості предметів одягу і взуття, документи і сліди, тілесні ушкодження та трупні зміни.
Проведення судово-медичного дослідження в місці виявлення трупа, обмивання трупа, зондування ран та здійснення інших дій, що змінюють первинний стан виявленого трупа, категорично заборонено.
В протоколі огляду обов'язково відмічають: місце розташування трупа; зовнішній стан одягу; наявність знарядь заподіяння ушкоджень чи смерті, якщо вони є на трупі чи поруч. Докладно описують: ложе трупа (ділянку під трупом), тіло трупа та ушкодження, трупні явища, індивідуальні особливості, які спостерігають на тілі, предмети, котрі виявлено поряд з трупом і які можуть мати відношення до особи. Фотографування здійснюють за криміналістичними правилами.
42. Порядок огляду предметів і документів
Огляд предметів і документів, виявлених під час огляду місця події, проводять в межах загального огляду на місці їх виявлення. Але за необхідності й для більш детального огляду проводять окремий огляд таких об'єктів, про що складають окремий протокол.
У ході огляду вивчають і описують у протоколі: місце виявлення, найменування предмета чи документа, їх призначення, зовнішній вигляд, розміри, матеріал, з якого виготовлені, особливості й дефекти, упакування. Особливу увагу звертають на ознаки, що вказують на зв'язок предмета чи документа з подією, яку розслідують. При необхідності в протоколі можна передавати весь текст документа або лише основний зміст.
Огляд поштово-телеграфної кореспонденції проводять в установах зв'язку, а як понятих запрошують працівників цих установ.
Заборонено вносити під час огляду зміни до зовнішнього вигляду чи тексту документів, робити на них будь-які позначки, виправлення.
43. Поняття, мета та об'єкти пред'явлення для впізнання
Пред'явлення для впізнання - слідча дія, що полягає в пред'явленні свідкові чи іншій особі об'єктів, які вони спостерігали раніше, з метою встановлення їх тотожності або групової належності.
Об'єктами впізнання є:
- люди;
- матеріальні предмети (речі);
- трупи;
- тварини.
Також до об'єктів пред'явлення для впізнання деякі вчені відносить окремі споруди та ділянки місцевості. Однак останнє не сходиться з процесуальними вимогами провадження впізнання.
Психологічну основу пред'явлення для впізнання складають:
- адекватність відображення органами чуття людини об'єктивної реальності;
- можливість запам'ятовування та збереження в пам'яті сприйнятого (ознак та властивостей предметів);
- можливість адекватного відтворення сприйнятого, тобто уявного образу (сліду пам'яті).
Регламентація пред'явлення для впізнання в ст.ст. 174-176 КПК України дає змогу вірного вирішення питань про відокремлення цієї слідчої дії від інших.
Залежно від об'єкта пред'явлення для впізнання виділяють його види:
- пред'явлення для впізнання об'єкта в натурі - людини, предмета, тварини;
- пред'явлення для впізнання трупів;
- пред'явлення для впізнання властивостей та ознак предметів;
- пред'явлення для впізнання фотографічних зображень об'єктів. Процес прийняття рішення про пред'явлення для впізнання передбачає необхідність відповіді на ряд питань:
- чи є підстави для його проведення, тобто чи здійснюється дія для досягнення цілей саме упізнання і чи можливо дотримання його процесуального порядку;
- чи вчасно і доцільно проведення упізнання, чи створені для цього належні умови.
Слідчий повинен вирішити ряд організаційних питань:
1. Забезпечити охорону впізнаваємому, якщо він підозрюється (обвинувачується) у вчиненні якого-небудь злочину, і в першу чергу тоді, коли упізнання провадиться на місцевості.
2. Підготувати необхідні техніко-криміналістичні засоби для фіксації ходу і результатів пред'явлення для упізнання (фотоапаратура і приналежності, засоби звуко- і відеозапису тощо).
44. Підготовка до пред'явлення для впізнання
45. Стадії пред'явлення для впізнання
46. Пред'явлення для впізнання людей
47. Пред'явлення для впізнання трупа
48. Пред'явлення для впізнання предметів і тварин
49. Фіксація результатів пред'явлення для впізнання
50. Поняття, мета та предмет допиту
51. Класифікація допитів
52. Порядок та послідовність підготовки до проведення допиту