16. Сучасний період розвитку науки МПрП в Україні (1992 р. і дотепер) характеризується значним розширенням досліджень у цій сфері, зумовлених багатьма обставинами.
По-перше, незалежна Україна стала на шлях реалізації західноєвропейської моделі розвитку (реальна демократія, громадянське суспільство, соціальна ринкова економіка, євроінтеграція). Нова практика міжнародного спілкування як для держави, так і для фізичних та юридичних осіб вимагала постійного застосування правових механізмів МПрП, які за радянських часів були недостатньо розвиненими (відсутність повноти і системності в колізійному праві, незадіяність багатьох важливих міжнародних інструментів тощо).
По-друге, в країні розпочалася бурхлива законодавча робота зі зміцнення цих правових механізмів, зокрема, кодифікація колізійного права, приєднання до важливих міжнародних договорів, вступ держави до міжнародних організацій.
По-третє, в 1992 р. сталася значна подія для науки МПрП в Україні - в Інституті міжнародних відносин Київського університету була створена кафедра міжнародного приватного права. Якщо раніше дослідження у цій сфері здійснювалися лише окремими фахівцями різних наукових закладів, факультетів та кафедр, то з 1992 р. з'явився спеціальний науковий підрозділ з вивчення і викладання широкого спектру проблем МПрП та з підготовки кадрів у цій сфері, що є навіть більш важливим з огляду на майбутнє.
По-четверте, МПрП стали викладати у всіх юридичних закладах країни, що стало поштовхом до початку формування інших, крім Київського університету, наукових центрів з вивчення МПрП.
17. Протягом минулих років періоду незалежності України Київський університет (зокрема, кафедра міжнародного приватного права) залишався основним центром у країні з досліджень проблематики МПрП.
Відкриття, поряд із кафедрою, нової спеціалізації з міжнародного приватного права для бакалаврів, спеціалістів та магістрів міжнародного права Інституту міжнародних відносин зумовило впровадження численних спецкурсів з МПрП та, відповідно, підготовку нової навчальної літератури, яка зазвичай ґрунтувалася на тривалих наукових дослідженнях.
Так, у новому тисячолітті студентам пропонувалося для вивчення близько 40 курсів, серед яких, наприклад, "Актуальні проблеми міжнародного приватного права", "Методологія міжнародного приватного права" "Історія науки міжнародного приватного права", "Міжнародне авторське право", "Міжнародне право промислової власності", "Міжнародне сімейне право", "Міжнародний комерційний арбітраж", "Міжнародний цивільний процес", "Міжнародне приватне морське право", "Герменевтика в міжнародному приватному праві" та ін.
Вчені кафедри міжнародного приватного права та юридичного факультету університету підготовили унікальну науково-навчальну літературу, зокрема: Правовое регулирование международных трудовых отношений: учебное пособие (А. С. Довгерт, 1992); Міжнародне приватне право. Міжнародні договори України: у 2-х т. (відп. ред. та упорядники А. Довгерт та В. Крохмаль, 2000); Позовна давність у міжнародному приватному праві: навч. посібник (Б.М. Криволапое, 2001); Авторське право та суміжні права. Європейський досвід: у 2-х кн. (за ред. А. С. Довге рта, 2001); Міжнародний комерційний арбітраж: навч. посібник" (Г. А. Цірат, 2002); Франчайзиг и франчайзинговый договор: учеб. - практ. пособие (A.B. Цират, 2002); Міжнародне авторське право: матеріали до курсу (А. С. Довгерт, Д. М. Сирота, 2004); Банкрутство: курс лекцій (О. Бірюков, 2004); Гражданский кодекс Франции (Кодекс Наполеона) (отв. ред. А. Довгерт, 2006); Новий Гоажданский процессуальный кодекс Франции (отв. ред. А. Довгерт, 2004); Міжнародне спадкове право: наук. - практ. посібник (О. О. Кармаза, 2007); Міжнародне приватне право: наук. - практ. коментар Закону (за ред. А. Довгерта, 2008); Міжнародний цивільний процес України: навч. Посібник (за ред. СЯ. Фурси, 2009); Руководство по составлению и заключению франчайзинговых договоров: право и практика: учебн. - практ. пособие (А. В. Цират, 2010); Правове регулювання іноземних інвестицій в Україні: навч. посібник (Ю.Д. Притика, 2010); Міжнародне приватне право: практикум (за ред. Р. А. Майданика, Н.С. Кузнєцової, 18. Боднар, Е.М. Грамацького, 2010) та ін.
18. Наукові пошуки на кафедрі міжнародного приватного права було організовано майже в усіх сферах МПрП. Про широту досліджень говорить той факт, що за роки незалежності на кафедрі захищено близько 30 кандидатських дисертацій.
Серед авторів і тем кандидатських дисертацій: Калакура В. Я. Кодифікація міжнародного приватного права в країнах Європи, 1993: Криволапое Б. М. Позовна давність у міжнародному приватному праві, 1997; Варшаломідзе Пееан. Уніфікація норм міжнародного приватного права в рамках УНІДРУА, 1998; Галущенко Г. В. Міжнародні договори України про правову допомогу в цивільних справах і внутрішнє законодавство, 2001; Серьогін О. Ю. Правове регулювання міжнародних туристичних відносин, 2002; Виноградова Г. В. Міжнародне приватноправове регулювання іноземного інвестування в позиковій формі в Україні, 2002; Забара І. М. Відшкодування моральної (немайнової) шкоди в міжнародному приватному праві, 2002; Теуш С.К. Приватноправові конвенції Ради Європи, 2003; Сирота Д.М. Вдосконалення законодавства України про суміжні права до рівня основних універсальних міжнародних договорів про суміжні права, 2004; Кармаза О.О Спадкування у сучасному міжнародному приватному праві, 2006; Попко В. В. Уніфікація норм міжнародного приватного права в рамках Гаазької конференції, 2006; Довжук О. В. Правове регулювання міжнародних приватних трудових відносин на сучасному етапі (матеріально-правовий аспект), 2006; Черняк Ю. В. Інститут підсудності в міжнародному приватному праві країн Європейського Союзу та України, 2006; Бурлай О. Є. Правовідносини подружжя в міжнародному приватному праві, 2007; Ільков В. В. Правове регулювання створення та функціонування вільних економічних зон в Україні, 2007; Руденко О. В. Уніфікація міжнародного приватного права в Європейському Союзі, 2007; Балденюк В. В. Забезпечення застосування колізійної норми: кваліфікація, зворотне відсилання, обхід закону в міжнародному приватному праві, 2008; Філіп'єв А. О. Застосування іноземного права для регулювання приватноправових відносин: проблеми та перспективи, 2009; Гіренко О. Т. Сучасні тенденції регулювання юрисдикційних імунітетів у міжнародному приватному праві, 2009; Пшеничнюк Д. В. Колізійний принцип тісного зв'язку у міжнародному приватному праві, 2011; Опадчий І. Грошові зобов'язання у приватному праві, 2011, Покачалова А. Г Забезпечення зобов'язань в міжнародному приватному праві, 2012.
На юридичному факультеті Київського університету також були підготовлені кандидатські дисертації з МПрП: Трутень В. В. Встановлювання Іноземного права в міжнародному приватному праві, 1996; Притика Ю.Д. Правові засади формування і функціонування міжнародного комерційного арбітражу в Україні, 1997; Семерик О. С. Цивільно-правові аспекти регулювання та взаємного захисту іноземних інвестицій на практиці України, Угорщини, Польщі та Словаччини, 1999; Діковська I.A. Договір повітряного чартеру у міжнародному приватному праві, 2002; Хєда С. М. Правове регулювання участі іноземних юридичних осіб у цивільних правовідносинах (порівняльно-правовий аспект), 2004; Тараба Н. В. Зовнішньоекономічні угоди з комерційним фінансуванням, 2007; Онищенко Г. В. Довірчі правовідносини з іноземним елементом, 2010 та ін.
19. Докторські дисертації виконали A.C.Довгерт (Правове регулювання міжнародних трудових відносин, 1994); В. І. Кисіль (Механізми колізійного регулювання в сучасному міжнародному приватному праві, 2001); О.О. Мережко (Теорія та принципи транснаціонального торгового права, 2002); О. М. Бірюков (Транснаціональні банкрутства, 2010); О. І. Виговський (Інститут цінних паперів в міжнародному приватному праві, 2012).
Професор Анатолій Степанович Довгерт у низці праць, присвячених міжнародному приватному трудовому праву, вперше в науці країн СНД розкрив концепцію правового регулювання трудових відносин з іноземним елементом на основі підходів, принципів і категорій МПрП. В окремих роботах та в докторській дисертації на основі порівняльно-правового дослідження показано рішення основних колізійних проблем та напрями договірної уніфікації матеріально-правових норм у сфері міжнародних трудових відносин. Не менш важливими були також рекомендації щодо організації в Україні належної правової регламентації різних ситуацій міжнародної праці. Творами проф. А. Довгерта у цій сфері було започатковано новий напрям наукових досліджень з МПрП, які згодом почали виконувати в Україні та Росії.
Широке коло питань колізійного права та кодификації його норм досліджував проф. Василь Іванович Кисіль. В його публікаціях та докторській дисертації з урахуванням сучасного законодавства країн світу, висвітлено історію доктрини колізійного права, динаміку законодавчих актів у цій сфері, еволюцію основних колізійних прив'язок. Особливу увагу приділено вивченню форми, змісту, структури кодифікацій колізійного права та їх регіональних особливостей. Певним підсумком досліджень стала монографія проф. В. Кис/ля "Міжнародне приватне право: питання кодифікації (2000, друге вид. 2005), якою, між іншим, широко користуються студенти як підручником із Загальної частини МПрП.
Новими підходами до МПрП позначені праці дисертаційного циклу Олександра Олександровича Мережка. Одним із перших учених у країнах СНД проф. О. Мережко підійшов до вивчення проблематики транснаціонального торгового права (lex mercatoria), зокрема, історії розвитку та правової природи lex mercatoria, його джерел та механізмів імплементації. Важливим є і те, що праці вченого (зокрема, "Lex Mercatoria: теория и принципы транснационального торгового права", 1999) написані на основі нових методологічних підходів. Зокрема, дослідник відкидає юридичний позитивізм через його неспроможність пояснити lex mercatoria, яке трактується автором як таке, що створюється самими учасниками міжнародної торгівлі.
Протягом багатьох років публікувалися результати дослідження Олександра Миколайовича Бірюкова з вельми оригінальної теми транскордонних банкрутств. У його докторській роботі та монографії ("Транскордонні банкрутства: теорія і практика", 2008) показано, що у транскордонних справах про банкрутство відомі положення МПрП застосовуються з певною специфікою. У працях вченого теоретично обґрунтована корисність розробки в Україні відповідних норм на основі Типового закону ЮНСІТРАЛ 1997 р. та інших міжнародних документів.
Вперше в історії науки МПрП в країнах пострадянського простору Олександр Ігоревич Виговський здійснив масштабне дослідження у сфері міжнародного обігу цінних паперів. У його докторській дисертації та монографії ("Інститут цінних паперів у міжнародному приватному праві", 2011) розкриваються особливості правового регулювання транскордонного розміщення та обігу цінних паперів, їх окремих видів та досліджуються механізми вирішення колізійних питань у цій сфері.
20. Кафедральні результати досліджень дістали відображення у понад 700 наукових публікаціях з МПрП, серед яких чимало монографій. Крім монографій, створених у рамках докторських дисертацій, викладачами та науковцями Київського університету за період незалежності надруковано багато інших монографічних праць.
Зокрема, див: Хачатурян А. Г. Унификация колизионных норм в международном частном праве, 1993; ЦиратA.B., ЦиратГ.А. Международный арбитраж как способ решения внешнеэкономических споров, 1997; Бірюков А. Н. Інститут неспроможності: порівняльно-правовий аналіз, 2000; Виноградова Г. В., Кучер Б. І. Іноземне інвестування в міжнародному приватному праві, 2003; Законодавство про банкрутство: Збірник нормативних матеріалів і аналітичних статей (за ред. О.М. Бірюкова, 2003); Галущенко Г. Питання міжнародного приватного права у міжнародних договорах України про правову допомогу, 2005; Попко В. В. Уніфікація норм міжнародного приватного права в рамках Гаазької конференції: монографія, 2007; Притика Ю.Д. Міжнародний комерційний арбітраж: питання теорії та практики: монографія, 2005; Хєда С. М. Правове регулювання участі іноземних юридичних осіб у цивільних правовідносинах (порівняльно-правовий аспект), 2005; Черняк Ю. В. Інститут підсудності в міжнародному приватному праві країн ЄС та України: монографія, 2008; Бірюков О. М. Транскордонні банкрутства: теорія і практика: монографія, 2008; Ільков В. В. Особливості правового режиму інвестицій в Україні: монографія, 2008; Опадчий І. Гоошові зобов'язання у міжнародному приватному праві, 2009; Міжнародне приватне право в Київському університеті: антологія: у 2-х т. (за ред. проф. А. Довгерта, 2009); Виговський О. Цінні папери у міжнародному приватному праві, 2011; Онищенко Г. В. Довірчі правовідносини з іноземним елементом, 2012, та ін.
Деякі напрями досліджень в галузі МПрП на кафедрі міжнародного приватного права наведено у двох колективних монографіях: Міжнародне приватне право. Актуальні проблеми (за ред. проф. А. Довгерта, 2001); Очерки международного частного права (за ред. проф. А. Довгерта, 2007).
Наукові пошуки вчених кафедри сприяли встановленню контактів із закордонними колегами і центрами з приватного права та сприяли появленню публікацій українських авторів у зарубіжних виданнях (Англії, Німеччини, Нідерландів, Канади, Китаю, Казахстану, Росії, США, Швейцарії та ін.).
21. Наукові дослідження, що проводилися у цей період на кафедрі міжнародного приватного права, збіглися з епохальними кодифікаційними роботами в Україні. Науковці кафедри взяли участь у створенні багатьох нових законів ринкового спрямування. Окремою сторінкою у цій діяльності стала тривала (понад 10 років) праця над проектом Цивільного кодексу України. Вчені підготували також проект кодифікації МПрП спочатку в рамках проекту нового Цивільного кодексу України, а згодом - у рамках окремого закону. Викладачі кафедри долучилися і до міжнародного законотворення, здійснюваного СНД, Гаазькою конференцією з міжнародного приватного права та УНІДРУА. Професор А. С Довгерт розробив розділ "Міжнародне приватне право" у Моделі Цивільного кодексу для країн СНД (1996), брав участь у створенні останніх конвенцій Гаазької конференції з МПрП (2001-2007). У підготовці проекту конвенції УНІДРУА з цінних паперів були задіяні доценти О. М. Бірюков та О. І. Виговський.
Законотворча й інша практична діяльність учених (наприклад, викладачі кафедри створили у цей період декілька успішних та найвідоміших в Україні юридичних фірм) спиралася на спеціально створені для тих чи інших випадків теоретичні праці.
Так низка праць проф. A.C. Довгерта була присвячена теоретичним обґрунтуванням проекту української кодифікації МПрП, тенденціям розвитку нормативного масиву та всієї інфраструктури МПрП в Україні (доктрина, система застосування норм, підготовка спеціалістів тощо): Кодифікація норм міжнародного приватного права, 1997; Міжнародне приватне право в незалежній Україні, 2005; Реформа колізійного права в Україні, 2007', Сучасні приватноправові реформи в Україні з огляду на формування всесвітньоцивільного права, 2009 Удосконалення колізійного регулювання та міжнародного цивільного процесу після реформи міжнародного приватного права 2005 року, 2010, та ін. Будучи учасником багатьох дипломатичних сесій Гаазької конференції з міжнародного приватного права, проф. А. Довгерт звертається також до питань, пов'язаних з діяльністю цієї міжнародної організації: Гаазькі конвенції з міжнародного приватного права, 1999; 110 років Гаазької конференції з міжнародного приватного права, 2003.
Результатом багаторічної роботи О. Мережка в юридичних школах США стали його праці в галузі колізійного права США (Коллизионное право США, 2003). Уявлення про основні колізійні теорії США дало змогу краще зрозуміти сучасне європейське МПрП, за мірками якого створювався проект української кодифікації колізійного права. Вагомим внеском у доктрину МПрП стала праця О. Мережка "Наука международного частного права: история и современность" (2006), у якій майстерно показано розвиток правової думки у цій сфері правознавства, пропонуються цікаві картини МПрП постіндустріального суспільства.
22. Як вже було зазначено, відмітною рисою сучасного етапу в історії науки МПрП в Україні стало поступове формування інших, крім Київського національного університету імені Тараса Шевченка, наукових центрів з досліджень МПрП.
У Києві серед низки наукових чи науково-навчальних закладів та підрозділів окремо варто назвати відділ міжнародного приватного права та порівняльного законодавства Інституту приватного права та підприємництва Національної академії правових наук України, в рамках якого підготовлено чимало праць з МПрП, зокрема, монографії: Проблеми правового регулювання комерційних відносин в умовах їх інтерналізації (за заг. ред. О. Д. Крупчана, 2007); Транскордонна неспроможність у міжнародному приватному прав (Новосельцев 1.1., 2009); Проблеми систематизації приватного права України та Європи (за заг. ред. Ю. В. Білоусова, 2010) та ін. В Інституті проводяться дослідження з багатьох питань МПрП, зокрема, питань міжнародного речового права (О. В. Шупінська), міжнародного контрактного права (в. /. Король), міжнародного цивільного процесу (Т.В. Сліпачук, С.В. Задорожна) тощо. В Інституті держави і права НАН України виконано кандидатські роботи С.В. Мостовенко (Цивільно-правове регулювання договорів у вільних економічних зонах і на територіях із спеціальним режимом інвестиційної діяльності, 2005) та О. С. Переверзевої (Міжнародний комерційний арбітражний суд з вирішення спорів у сфері торговельного мореплавства, 2006)
У Львівському університеті значні наукові праці з іноземних інвестицій написані проф. Володимиром Михайловичем Коссаком (Іноземні інвестиції в Україні (цивільно-правовий аспект), 1996; Правові засади іноземного інвестування в Україні, 1999; Науково-практичний коментар до Закону
України "Про спеціальну економічну зону туристсько-рекреаційного типу "Курортополіс Трускавець", 2000 та ін.). В рамках виконання кандидатських дисертацій написана низка праць з міжнародного деліктного права (Г. С. Фединяк), міжнародного цивільного процесу (Я. С. Фединяк), міжнародної технічної допомоги (М. О. Михайлів), іноземних інвестицій у спеціальних економічних зонах (Ю. С. Бек), арбітражної угоди (М. М. Мальський). У 2008 р. вийшла друком монографія Г.С. Фединяк "Цивільно-правова природа транснаціональних корпорацій та їх договорів з приймаючою державою".
У Харкові (Національна юридична академія України) у цій сфері плідно працює A.A. Степанюк, якій вдалося за короткий час опублікувати низку теоретичних праць, серед яких монографії: Коллизии наследования в международном частном праве, 2004; Міжнародне приватне право: теоретичні аспекти правового регулювання, 2005; Правова політика у міжнародному приватному праві, 2006. На основі кандидатських дисертацій вийшли у світ монографії в. С. Мілаш "Захисні застереження в зовнішньоекономічному договорі", 2004; Л. В. Таран "Специальный правовой режим предпринимательской деятельности в свободных экономических зонах Украины (комплексное исследование)", 2004; О. О. Щокіної "Правовий звичай міжнародної торгівлі як джерело міжнародного приватного права", 2007. Написані кандидатські дисертації з міжнародного договору купівлі-продажу (С. О. Юдін, 1994), договору лізингу {Р.П. Бойчук, 1997), іноземних інвестицій уніфікації правил міжнародних контрактів (O.K. Порфір'єва, 2000), джерел МПрП (Т. В. Колісник, 2003), суб'єктів МПрП (І.С. Ніколаєв, 2006) та ін. В галузі міжнародного цивільного процесу та арбітражу відомі праці проф. в. В. Комарова та В. М. Погорецького.
В Одесі виконуються дослідження у сфері міжнародного приватного морського права (О.М. Шемякин, Т. Р. Короткий). В Одеській національній юридичній академії та в Одеському університеті проведено наукові розвідки в рамках кандидатських дисертацій: Смітюх А. В. Принципи міжнародних комерційних договорів УНІДРУА та Lex Mercatoria в контексті міжнародного приватного права, 2004; Якубовська Н. О. Правове регулювання діяльності багатонаціональних компаній, 2006; Чернолуцький Р. В. Проблеми правосуб'єктності осіб у колізійному праві України, 2006; Романадзе Л.Д. Захист права на торговельні марки у міжнародному приватному праві, 2008; Трояновський О. В. Відповідальність сторін за міжнародним договором комерційного посередництва, 2009; Недбай А. В. Реалізація принципу "автономії волі" сторонами-учасниками зіткнення суден, 2009, та Ін. Окремі питання МПрП висвітлені у працях проф. Т. С. Ківалової.
В інших містах України вийшли монографічні праці О. В. Руденко "Уніфікація міжнародного права ЄС", 2009 (Чернівці); С.М. Задорожної "Автономія сторін у міжнародному приватному праві", 2008 (Чернівці); М. О. Баймуратова, Р.В. Чорнолуцького "Міжнародне приватне право України: правосуб'єктність осіб (теоретико-методологічні аспекти)", 2009 (Маріуполь). На кафедрах ряду вузів все частіше затверджуються теми дисертацій з МПрП та проводяться відповідні дослідження (наприклад, у Запорізькому університеті виконана дисертація С.М. Сергєєвої з міжнародного приватного трудового права).
23. Крім навчальної літератури з МПрП, випущеної науковцями Київського національного університету (див. вище), авторами інших вузів підготовлено чимало підручників, курсів лекцій, навчальних посібників, збірок нормативних актів, практикумів, коментарів.
Підручники з МПрП випустили Г. С. Фединяк, Л. С. Фединяк (останнє видання 2009 р.), О.Х. Юлдашев (2004), A.A. Степанюк (2008) та колектив авторів на чолі з В.П. Жушманом та I.A. Шуміло (2011).
Названі підручники різняться як об'ємом, так і змістом. По-різному автори підійшли й до конструювання та добору тем Загальної та Особливої частин. Наприклад, у підручнику A.A. Степанюк Загальна частина занадто широка і написана у монографічному стилі. З іншого боку, О.Х. Юлдашев традиційним теоретичним питанням МПрП майже не залишає місця.
Загальним для всіх підручників є те, що вони виконані "за лекалами" попередніх часів. Таку саму характеристику, як і підручникам, можна дати і численним посібникам з МПрП.
Вийшли друком такі посібники: Фединяк Г.С. Міжнародне приватне право: курс вибраних лекцій, 1997; Данилькевич Н. И., Федоров О. Н. Международное частное право: учеб. пособие, 1999; Попов A.A. Международное частное право: учеб. пособив, 1999; Фединяк Г. С, Фединяк Л. С. Міжнародне приватне право: навч. посібник, 2000; Дахно 1.1. Міжнародне приватне право: навч. посібник, 2001; Міжнародне приватне право: навч. посібник /за ред. В.М. Гайворонського, В.П. Жушмана, 2005; Чубарев В.Л. Міжнародне приватне право: навч. посібник, 2006; Міжнародне приватне право: навч. посібник /за ред. С. Г. Кузменка, 2010; Мироне н ко I. В. Міжнародне приватне право: навч. посібник, 2012.
Важливою віхою в історії науки та викладання МПрП стало опублікування в Україні збірок нормативних актів, практикумів та коментарів українського Закону про МПрП.
Крім згаданих вище робіт такого роду науковців Київського університету видано також: Международное частное право: учеб. пособие / сост. Д. В. Задыхайло, 1998; Кибенко Е. Р. Международное частное право: учеб. -практ. пособие, 2003; Дахно 1.1. Міжнародне приватне право: навч. посібник, 2008; Васильченко В. В. Науково-практичний коментар Закону України "Про міжнародне приватне право", 2007; Степанюк А. А. Коментар Закону України "Про міжнародне приватне право", 2007; Фединяк Г.С., Фединяк Л. С. Практикум з курсу "Міжнародне приватне право", 2007.
24. Основний висновок стосовно сучасного етапу розвитку науки МПрП - значно розширилися тематика і географія досліджень та коло дослідників. За останні 20 років написано в десятки разів більше монографій, статей, підручників та посібників з МПрП порівнянно з радянським періодом. З науки міжнародного приватного права знято покров екзотичності, а сама вона, з огляду на потреби практики стала на один рівень з науками цивільного та міжнародного права. Хоча доктрина МПрП в Україні ще має певні негативні нашарування радянського етапу (наприклад, у теоретичних питаннях МПрП), ми не бачимо серйозних перешкод на шляху її подальшого розвитку.
1. Поняття і види джерел міжнародного приватного права
2. Національне законодавство як джерело міжнародного приватного права
2.1. Передумови кодифікації МПрП. Загальна характеристика законодавчих процесів
2.2. Основні підходи до кодифікації та розвиток законодавства у сфері МПрП
3. Міжнародний договір у системі джерел міжнародного приватного права
3.1. Умови застосування міжнародних договорів у приватноправових відносинах
3.2. Уніфікація МПрП
3.3. Міжнародні організації та підготовка міжнародних договорів у сфері МПрП
4. Питання звичаю та судової практики як джерел міжнародного приватного права