Муніципальне право України - Погорілко В.Ф. - Місце муніципального права в системі навчальних дисциплін юридичного профілю.

Муніципальне право як навчальна дисципліна — складова частина системи української юридичної освіти. її предмет — муніципальна діяльність територіальних громад — охоплює по суті всі сфери місцевого життя і в силу цього має комплексний характер. Ця навчальна дисципліна вивчає та розкриває взаємодію норм муніципального права з нормами інших галузей права.

Місце навчальної дисципліни муніципального права в системі юридичних дисциплін обумовлено насамперед особливостями муніципального права як комплексної галузі права. її співвідношення та взаємозв'язок з правовими дисциплінами визначається співвідношенням муніципального права з іншими галузями українського права.

Муніципальне право — нове міждисциплінарне поле в середині системи суспільних наук. Його увага зосереджена на особливостях діяльності людини в рамках територіальних громад.

Центральна галузева юридична дисципліна — конституційне право,— закріплює основоположні начала організації і діяльності місцевого самоврядування, тому наука конституційного права використовує багато категорій і понять (місцеве самоврядування, органи місцевого самоврядування, компетенція місцевого самоврядування, територіальні громади, загальні принципи організації місцевого самоврядування та ін.), які входять до наукового апарату муніципального права як навчальної дисципліни. Навчальна дисципліна муніципального права щільно взаємопов'язана з іншими дисциплінами як публічно-правового (адміністративне, фінансове право), так і приватноправового (цивільне, земельне, господарське право) циклу. Зокрема, з адміністративним правом навчальну дисципліну муніципального права єднає розгляд ними управлінських процесів: предметом адміністративного права є державне управління, предметом муніципального — самоуправління. Ці протилежні за своєю природою вектори управлінської діяльності є складовими елементами єдиної системи соціального управління, оптимальне функціонування якої є суттєвою ознакою цивілізованого суспільства. Тому вивчаються ці правові дисципліни здебільше паралельно. Інші галузеві навчальні дисципліни в межах своїх предметів досліджують багато питань, пов'язаних з діяльністю територіальних громад і муніципальних органів у різних сферах місцевого життя. Навчальна дисципліна муніципального права взаємодіє з цими галузевими навчальними курсами, досліджуючи проблеми комунальної служби, комунальної власності, комунальних підприємств, місцевих бюджетів, муніципальних земель тощо.

Муніципальне право як комплексна навчальна дисципліна щільно пов'язана та взаємопереплітається з такими складними та суміжними неправовими дисциплінами, як муніципальний менеджмент, муніципальна економіка, регіональна економіка тощо, кожна з яких має власне відношення до процесів, що відбуваються у просторі функціонування територіальних громад. Безумовно, між ними існує певний розподіл праці, однак значне наукове перехрещення та взаємопроникнення має велику користь, вносячи у розвиток цих дисциплін синтез явищ і процесів.

Враховуючи це, муніципальне право як навчальна дисципліна повною мірою повинна використовувати досягнення як правознавства, так і суміжних з правовими науками дисциплін (соціології, політичної економії, економічної теорії, психології, педагогіки, менеджменту та ін. Це, однак, не повинно вести до розмивання нормативно-правового змісту проблем економічної та фінансової основи місцевого самоврядування, управління комунальною власністю, взаємовідносин муніципальних органів з підприємствами, установами, організаціями на своїй території тощо. У цьому плані важливе значення має узгодження відповідних тем з курсу муніципального права з дисциплінами приватноправового профілю. Без використання матеріалу відповідних дисциплін неможливо сформувати цілісне бачення проблем функціонування організаційних структур муніципальної системи економічної та політичної влади, управління муніципальним господарством, діяльності місцевих органів влади та управління.

Муніципальне право — прикладна навчальна дисципліна, вона повинна орієнтуватися на практику формування системи місцевого самоврядування України, враховувати зарубіжний досвід муніципального будівництва. Разом з цим "заземлення" проблем муніципального права до рівня практичних потреб організації місцевого самоврядування в конкретному регіоні та населеному пункті повинно здійснюватися на суто науковій основі, з використанням глибоких наукових розробок по відповідній проблематиці. Усе це має важливе значення в навчальному процесі, в орієнтації студентів на отримання теоретичних знань, з одного боку, та ознайомленням їх з організацією практичної діяльності територіальних громад і органів місцевого самоврядування — з іншого. У цьому запорука успішного використання розмаїтого матеріалу по курсу муніципального права для підготовки спеціалістів з вищою юридичною освітою1. Рішенню цих проблем повинна сприяти чітка, науково обґрунтована система навчального курсу муніципального права.

У даний час накопичений достатній досвід спеціалізованих, фрагментарних досліджень по окремих проблемах місцевого самоврядування, виникла нова навчальна дисципліна муніципального права, що має своїм предметом вивчення питань організації і здійснення місцевого самоврядування, суспільних відносин, що виникають на місцевому рівні. На цьому доброчинному тлі привертає увагу те, що феномен місцевого самоврядування залишається поки за рамками фундаментальних академічних досліджень і теоретичного осмислення.

У науково-теоретичній літературі не приділяється достатньої уваги проблемам місцевого самоврядування з позицій філософії, соціології, на жаль, теорії права і держави, конституційного й інших галузей права. Тому одна з актуальних проблем сучасної науки полягає у заповненні існуючих прогалин, дослідженні самоврядної проблематики з позицій не тільки конституціоналізму і муніципального права, а й теорії права і держави. На перше місце має висуватися комплексний, міждисциплінарний підхід, спрямований на пошук теоретико-правової основи місцевого самоврядування, визначення оптимальних шляхів його взаємодії з інститутами громадянського суспільства та державними структурами.

Безумовно, як навчальна дисципліна муніципальне право тільки починає складатися. У стадії формування перебувають вітчизняна теорія й методологія самоврядування, муніципальнознавчий категоріально-понятійний апарат. Кафедри та викладачі профільних навчальних закладів пропонують власні версії навчальних програм, визначають методологічні підходи до викладання, формують нові визначення, наповнюють новим змістом старі, уточнюють та коректують теоретичні конструкції щодо місцевого самоврядування.

Слід зазначити, що, як і будь-яка нова правова дисципліна, навчальна дисципліна муніципального права поки що залучає свої теоретичні положення з інших правових дисциплін, зокрема конституційного права. Але поступово вона набуває власний, відмінний від інших правових наук зміст і стає самостійною навчальною дисципліною.

Таким чином, муніципальне право в силу комплексного характеру предмета свого вивчення інтегрує теоретичні знання ряду галузевих юридичних дисциплін, які торкаються проблем діяльності суб'єктів місцевого самоврядування, в цілісну систему наукових знань про муніципальне право. Формування і розвиток спеціальної правової галузі, науки та навчальної дисципліни муніципального права — один з важливіших факторів, що сприяє створенню та функціонуванню в Україні ефективної системи місцевого самоврядування.

Розділ III. Конституційно-правові основи місцевого самоврядування
§ 1. Поняття місцевого самоврядування
§ 2. Основні принципи місцевого самоврядування
§ 3. Система місцевого самоврядування
§ 4. Місцеве самоврядування і місцеві органи виконавчої влади
§ 5. Місцеве самоврядування і територіальна автономія
Розділ IV. Місцеве самоврядування та державна влада в Україні
§ 1. Повноваження органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
§ 2. Державна влада та актуальні
Розділ V. Територіальна громада — основа місцевого самоврядування в Україні
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru