Кримінальне законодавство України встановлює відповідальність і за інші діяння, визначаючи при цьому ознаки конкретних суспільно небезпечних посягань та вид і розмір покарання, які можуть призначатися судом за їх учинення, Для з'ясування загального обсягу криміналізації суспільно небезпечної поведінки в Україні треба виділити загальні ознаки інших злочинів.
Злочини у сфері господарської діяльності. Родовим об'єктом злочинів у сфері господарської діяльності є система господарства України, яка складається з фактичної сторони (сукупність наявних сфер, галузей господарської діяльності) і функціональної (принципи, на яких нині здійснюється господарювання в державі).
Розділ VII Особливої частини КК України містить досить широке коло посягань на систему господарства в Україні, які можна поділити на такі групи: посягання на інтереси споживачів; порушення порядку заняття господарською діяльністю, що, своєю чергою, можна поділити на: фінансові зловживання, порушення заборон та обмежень у сфері господарства; перешкоджання правомірній господарській діяльності; порушення у бюджетній та приватизаційній сферах.
Злочини проти громадського порядку та моральності. Сукупність відносин у сфері забезпечення недоторканності громадського порядку та моральних основ суспільства перебувають під охороною кримінально-правових норм, які закріплені у розділі XII Особливої частини КК України. При цьому під громадським порядком треба розуміти сукупність суспільних відносин, що забезпечують спокійні умови життя людей у різних сферах суспільно корисної діяльності, відпочинку, побуту і нормальної діяльності підприємств, установ та організацій у цій сфері. Суспільна моральність — це погляди, уявлення і правила, що визначають поведінку, духовні та моральні якості, необхідні людині у суспільстві, та відповідні правила, що визначають умови нормального громадського життя людей.
Найбільш поширеним посяганням на громадський порядок є злочин, відповідальність за вчинення якого передбачено ст. 296 КК України, — хуліганство. Закон визначає хуліганство як грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.
Особлива зухвалість хуліганських дій пов'язується з таким грубим порушенням громадського порядку, яке супроводжувалося, наприклад, насильством із заподіянням тілесних ушкоджень або знущанням над особою, що тривалий час і вперто не припинялося, або було пов'язано зі знищенням чи пошкодженням майна, зривом масового заходу, тимчасовим припиненням нормальної діяльності установи, підприємства чи громадського транспорту тощо. Винятковий цинізм хуліганських дій пов'язується із демонстративною зневагою до загальноприйнятих норм моралі, наприклад, проявом безсоромності, знущанням над хворими, людьми похилого віку, особами, які перебувають у безпорадному стані тощо. Винятковий цинізм може проявлятися, зокрема, у відправленні природних потреб або вчиненні статевого акту на очах обурених цими діями громадян, у демонстративному оголенні, особливо непристойних рухах тіла перед обуреною цим публікою.
Злочини у сфері службової діяльності. У розділі XVII Особливої частини КК України — злочини у сфері службової діяльності — передбачено кримінальну відповідальність за діяння, родовим об'єктом яких є суспільні відносини, що забезпечують нормальну діяльність державного та громадського апарату, а також апарату управління підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності. Основним питанням, яке необхідно розглянути для розуміння характеру цих посягань, є питання про поняття службової особи. Відповідно до примітки 1 ст. 364 КК України, службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях, незалежно від форм власності, посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.
Злочинами у сфері службової діяльності є;
— зловживання владою або службовим становищем - умисне з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або інтересах третіх осіб, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало суттєвої шкоди (якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків — у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян) охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб (ст. 364 КК України);
— перевищення влади або службових повноважень — умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони завдали суттєвої шкоди охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб (ст. 365 КК України);
— службове підроблення — внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видача завідомо неправдивих документів (ст. 366 КК України);
— службова недбалість — невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало суттєвої шкоди охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб (ст. 367 КК України);
— отримання хабара — отримання службовою особою в будь-якому вигляді хабара за виконання чи невиконання в інтересах того, хто дає хабара, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої влади чи службового становища (ст. 368 КК України);
— давання хабара — передання особисто або через посередника службовій особі матеріальних цінностей або надання їй майнових вигод чи послуг майнового характеру за виконання або невиконання нею в інтересах хабародавця будь-якої дії, яку ця службова особа повинна була або могла вчинити з використанням свого службового становища (ст. 369 КК України);
— провокація хабара — свідоме створення службовою особою обставин і умов, що зумовлюють пропонування або одержання хабара, щоб потім викрити того, хто дав або взяв хабара (ст. 370 КК України).
Злочини проти правосуддя. У розділі XVIII Особливої частини КК України — злочини проти правосуддя — передбачено відповідальність за посягання на нормальну діяльність не тільки судової влади, а й органів, що сприяють процесуальній діяльності з виконання судом функції правосуддя (органів прокуратури, слідства, дізнання), а також органів, що виконують винесені судами вироки, ухвали, постанови та інші судові рішення.
Злочини проти довкілля. Це суспільно небезпечні діяння, які посягають на суспільні відносини, що забезпечують охорону довкілля, його наукове обґрунтоване раціональне використання і відтворення природних ресурсів, охорону нормального екологічного стану біосфери. Такими посяганнями є:
1) злочини проти екологічної безпеки (ст. 236—238, 253 КК України);
2) злочини у сфері земле використання, охорони надр, атмосферного повітря (ст. 239—241, 254 КК України);
3) злочини у сфері охорони водних ресурсів (ст. 242—244 КК України);
4) злочини у сфері лісовикористання, захисту рослинного і тваринного світів (ст. 245—252 КК України).
Злочини проти громадської безпеки. Це загально небезпечні діяння, що порушують загальну безпеку (стан захищеності суспільства), ставлячи низку цінностей, передусім життя та здоров'я невизначеного кола осіб, під загрозу заподіяння їм суттєвої шкоди.
Злочини проти безпеки виробництва. Сукупність суспільно небезпечних діянь, які посягають на відносини, що гарантують безпеку складної соціально-економічної Та Те нічної відносно замкнутої системи, в основі функціонування якої лежить праця людини, спрямована на отримання суспільно корисного результату (виробництво).
Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту. Передбачені кримінальним законом суспільно небезпечні діяння, що посягають на безпеку руху та експлуатацію всіх видів механічного транспорту, а також магістрального трубопровідного транспорту.
Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти населення. Передбачені розділом ХІП Особливої частини КК України суспільно небезпечні діяння, які посягають на безпеку біофізіологічного та психічного стану, щ„ фактично склався, невизначеного кола осіб від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, отруйних, сильнодіючих речовин і одурманюючих засобів, біологічних агентів і токсинів, радіоактивно забрудненої продукції, а також від поширення епідемій.
Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації. Передбачені розділом XIV Особливої частини КК України суспільно небезпечні діяння, що посягають на суспільні відносини, які забезпечують обороноздатність України, її незалежність, територіальну цілісність та недоторканність.
Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян. Передбачені розділом XV Особливої частини КК України суспільно небезпечні діяння, які посягають на групу суспільних відносин, що виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян і фізичними особами у зв'язку зі здійсненням адміністративно-розпорядчих функцій з метою захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб.
Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку. Це передбачені розділом XVI Особливої частини КК України суспільно небезпечні діяння, які посягають на суспільні відносини у сфері безпеки комп'ютерної інформації і нормального функціонування електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж.
Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини). Відповідно до ч. 1 ст. 401 КК України, передбачені розділом XIX Особливої частини КК України злочини проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними під час проходження ними навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів.
Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Це суспільно небезпечні діяння, передбачені розділом XX Особливої частини КК України, які світове співтовариство визнає особливо небезпечними для всього людства, тому що вони підривають основи міжнародних відносин і здатні знищити саме людство.
Законодавство
1. Конституція України: прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. із змінами від 8 липня 2004 р.: Офіційне видання. — К.: Ін Юре, 2006. УД
2. Кримінальний кодекс України: Офіційний текст. — к Атіка, 2006.
Література
1. Грищук В.К. Кримінальне право України: Загальна частина: Навч. посіб. для студентів юрид. фак. вищ. навч закл. — К.: Ін Юре, 2006.
2. Кримінальне право України. Загальна частина. — к. Юридична думка, 2004.
3. Кримінальне право України. Особлива частина. — К-Юридична думка, 2004.
4. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України. — 3-тє вид., перероб. та доп. / За ред. М. І. Мельника, М. І. Хавронюка. — К.: Атіка, 2005.
12.1. Поняття правоохоронної діяльності та правоохоронних органів. Види правоохоронних органів
12.2. Поняття правосуддя та судової системи України
12.3. Поняття правозахисної діяльності
Розділ 13. ОСНОВИ ПРОЦЕСУАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
13.1. Загальні положення про процесуальну діяльність
13.2. Процесуальна діяльність Конституційного Суду України
13.3. Процесуальна діяльність суду в цивільних справах. Цивільне судочинство
13.4. Процесуальна діяльність господарських судів
13.5. Підвідомчість і підсудність справ господарським судам