У межах України еквайринг здійснюється виключно юридичними особами - резидентами, що уклали договір із платіжною організацією відповідної платіжної системи. Договір між еквайром і торговцем дає можливість торговцеві приймати до оплати платіжні картки відповідної платіжної системи з дотриманням її правил і виконувати інші операції, які передбачені договором.
Для забезпечення приймання платіжних карток з метою безготівкової оплати товарів (послуг) та видавання готівки торговці можуть за погодженням з еквайром самостійно придбати платіжні термінали, імпринтери та інше обладнання, яке потрібне для обслуговування платіжних карток. Порядок використання цього обладнання визначається правилами відповідної платіжної системи та договорами, які укладені торговцями з еквайрами.
Послідовність здійснення операцій купівлі товару з використанням платіжних карток на підприємстві торгівлі та сплати комісійних можна пояснити на прикладі, відображеному на рис. 3.10.
Рис. 3.10. Схема проходження грошових коштів із рахунку держателя платіжної картки до підприємства торгівлі
Власник платіжної картки розрахувався з торговцем через торговельний термінал із використанням банківської платіжної картки. Вартість товару – 100 умовних одиниць. Комісійні при здійсненні такої операції сплачує підприємство торгівлі в розмірі 4% від вартості покупки. Комісійні розподіляються банком-еквайром – у розмірі 1%, банком-емітентом - 1% та платіжною системою - 2 відсотки.
З відображеного на схемі проходження грошових коштів видно, що за вартості товару 100 умовних одиниць підприємство торгівлі отримає 96 у. о.
Для того, щоб підприємству торгівлі здійснити грошову операцію на зазначену суму, розрахунковий банк на підставі даних процесингового центру здійснює такі операції:
- списує кошти з кореспондентського рахунку банку-емітента в сумі 99 у. о., з них 97 у. о. - на суму клірингових вимог і 2 у. о. - комісійні платіжній системі;
- зараховує кошти в сумі 97 у. о. на кореспондентський рахунок банку-еквайра;
- у банку-еквайрі здійснюється зарахування коштів на поточний рахунок підприємства торгівлі на суму 96 у. о. і стягують комісійну винагороду в сумі 1 у. о.
Документи за операціями із застосуванням платіжних карток можуть бути паперовими і електронними. Вимоги до засобів формування документів та їх опрацювання визначаються платіжною системою з урахуванням вимог, які встановлені НБУ.
Паперовий документ за операцією із застосуванням платіжної картки може не оформлятися за місцем проведення операції, якщо розрахунки за товари здійснюються на невеликі суми в місцях масового обслуговування населення, які вимагають швидкого обслуговування (транспорт, телефонний зв'язок тощо).
Під час проведення розрахунків у системах електронної торгівлі допускається формування в електронній формі квитанції платіжного термінала за умови доставки його клієнтові.
Операції, що здійснюються із застосуванням імпринтерів, повинні виконуватися з оформленням сліпа. В узгоджені терміни сліпи передають еквайрові для формування й направлення до процесингового центру або розрахункового банку платіжних повідомлень для опрацювання та виконання на їх підставі розрахунків за виконані операції.
3.5.3. Готівкові операції з платіжними картками
Операції із внесення на рахунки та отримання з рахунків готівкових коштів за допомогою платіжних карток здійснюються згідно з правилами внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем, а також відповідно до Інструкції про касові операції в банках України (постанова № 337 Правління НБУ від 14.08.2003 р., зі змінами та доповненнями) через каси банку або банкомата.
Банкомати можуть установлювати як на території банку, так і за його межами.
Видавання коштів із застосуванням платіжних карток виконується в межах їх залишку на рахунку клієнта чи витратного ліміту або його частки на відповідному картковому рахунку. Якщо між клієнтом та банком укладено договір про надання кредиту, то видавання коштів може здійснюватися в межах залишку коштів на рахунку визначеного договором ліміту кредитування.
Після завершення операцій з видавання готівки або внесення її на рахунок клієнтові видають відповідно оформлений документ на паперовому носії, який складається за місцем проведення операції. Чек банкомата може друкуватися і надаватися держателеві платіжної картки на його вимогу.
У разі застосування банкоматів у внутрішньобанківських системах автоматизації касових операцій чек може не видаватися. У цьому разі обов'язково з періодичністю, визначеною в договорі між клієнтом і банком, клієнтові надають витяг за операціями, здійсненими через банкомат.
Облік прибуткових та видаткових операцій, здійснених із застосуванням платіжних карток через касу банку, формування облікових документів та передавання інформації для відображення операцій на відповідних рахунках здійснюється засобами САБ.
Касові операції також можуть використовуватися із застосуванням САБ, що функціонують автономно. Інформація про здійснені в цих системах операції передається каналами зв'язку або через проміжні носії інформації.
Усі операції, що виконуються через касу банку, мають фіксуватися в протоколі (звіті) роботи САБ у формі, що не допускає зміни його змісту.
Контрольні питання
1. Поясніть суть безготівкового платіжного обороту.
2. Охарактеризуйте принципи організації безготівкового платіжного обороту.
3. Назвіть форми безготівкових розрахунків і порядок їх використання.
4. Як проводяться безготівкові розрахунки із застосуванням платіжних доручень, платіжних вимог-доручень?
5. Яка схема здійснення платежу з використанням розрахункових чеків?
6. Який порядок здійснення банками безготівкових операцій із фізичними особами?
7. Як організована касова робота в установах банку?
8. Який порядок приймання банками готівки?
9. Який порядок видавання банками готівки?
Завдання
Завдання 1. 31 січня 200Х р. клієнт банку "Галичина" - ТзОВ "Мрія" представило працівникові операційного відділу банку платіжні доручення № 19 і №20:
Потрібно:
1) пояснити дії працівника операційного відділу банку при надходженні платіжних доручень від клієнтів банку;
2) вказати, чи всі платіжні доручення будуть прийняті банком до виконання.
Завдання 2. Швейна фірма "Маяк" звернулася до банку "Галичина" із проханням видати їм чекову книжку для здійснення розрахунків із постачальниками:
• текстильною фірмою "Текстиль";
• текстильною фірмою "Бавовна".
Потрібно:
1. Назвати види чеків, які застосовуються за безготівкових розрахунків.
2. Вказати, як може банк "Галичина" вирішити питання видачі чекової книжки.
3. Накреслити схему здійснення розрахунків чеками, якщо продавець і покупець обслуговується:
а) однією установою банку;
б) різними установами банку.
Завдання 3. 23 липня 200Х р. клієнти банку "Галичина" - Приватна фірма "Київенер-гомонтаж" і АТ "Веселка" - представили працівникові банку документи: розрахунковий чек, реєстр чеків.
Лицьовий бік чека
Зворотний бік чека
Потрібно:
а) пояснити дії працівника банку при отриманні документів;
б) описати ситуацію на підставі отриманих документів.
Завдання 4. Вкладник банку "Галичина" Павленко Іван Петрович звернувся до працівника банку з проханням видати йому розрахунковий чек для розрахунку з магазином за придбані меблі, вартість яких становить 1 000 грн. Потрібно:
а) пояснити, як банк вирішить питання видачі розрахункового чека своєму клієнтові;
б) оформити розрахунковий чек і визначити термін його дії (невка-зані реквізити беруться на власний розсуд).
Завдання 5. Касири прихідних кас банку "Галичина" прийняли готівку від своїх клієнтів:
• виторг від АТ "Смерічка" в сумі 25 000 грн.;
• додатковий внесок на вклад на вимогу вкладника Петренко Ольги Петрівни в сумі 500 грн.
Потрібно всі операції оформити відповідними документами та накреслити схему роботи та заповнення документів прибутковою касою.
Завдання 6. Із каси банку "Галичина" касир видав готівку клієнтам банку: АТ "Пролісок" на виплату зарплати – 20 000 грн.; вкладникові Кушніренко Ользі Миколаївні з її власного рахунку - 1 000 грн.
Потрібно оформити операції відповідними документами.
Тести
1. Особу, на користь якої відкрито акредитив чи якій призначено платіж, називають:
а) заявник акредитива;
б) клієнт;
в) бенефіціар;
г) платник.
2. Платіжна вимога-доручення складається з частин:
а) вимоги отримувача і вимоги платника;
б) вимоги отримувача і заяви отримувача;
в) вимоги платника і заяви платника; .
г) вимоги отримувача і доручення платника.
3. Учасниками безготівкових розрахунків є:
а) банки та їх філії, підприємства, фізичні особи;
б) юридичні особи;
в) банки, їх філії і підприємства оптової торгівлі;
г) банк платника і банк одержувача.
4. Меморіальний ордер складається з ініціативи:
а) банку;
б) банку і клієнта;
в) правильні відповіді а) і в).
5. Тривалість операційного часу встановлює:
а) Національний банк України;
б) банк за згоди територіального управління НБУ;
в) Кабінет Міністрів України;
г) банк або інша установа - член платіжної системи самостійно, її зазначають в їхніх внутрішніх правилах.
6. Банки повертають без виконання розрахункові документи, якщо:
а) не заповнені всі реквізити;
б) не заповнено хоча 6 один реквізит;
в) не заповнено хоча б один реквізит і немає супровідних документів;
г) розрахунковий документ подано з порушеннями законодавства.
7. Розрахункові документи, надані клієнтом обслуговуючому банку для інкасування, надсилаються цим банком до банку платника:
а) у день їх надходження;
б) у день їх надходження або якщо документи надійшли після операційного часу - наступного робочого дня;
в) через тиждень після надходження;
г) через 3 робочі дні.
8. Платіжні доручення відкликаються:
а) у сумі, що перевищує вказану;
б) у сумі, що нижча за вказану;
в) у повній сумі;
г) не відкликаються.
9. Платник має право зазначати в платіжному дорученні дату валютування, яка після складання платіжного доручення не перевищує:
а) 5 робочих днів;
б) 15 календарних днів;
в) 2 робочі дні;
г) 10 календарних днів.
10. У розрахунках за фактично відвантажену продукцію використовуються:
а) чеки;
б) акредитиви;
в) платіжні доручення;
г) усі перераховані документи.
11. Якщо фізична особа не має рахунку в банку, то платник може здійснювати розрахунки з ним:
а) через підприємство поштового зв'язку;
б) через правоохоронні органи;
в) платник відкриває рахунок на своє ім'я і туди перераховує кошти;
г) розрахунки неможливо здійснити.
12. Банк платника приймає вимогу-доручення від платника протягом:
а) 10 робочих днів;
б) 20 календарних днів;
в) 5 робочих днів;
г) 15 календарних днів.
13. У разі втрати чекової книжки чекодавець має подати банку-емітентові заяву із зазначенням:
а) кількості невикористаних чеків;
б) номерів невикористаних чеків;
в) назви юридичної особи;
г) назви фізичної особи.
14. Строк дії одноразового чека:
а) 3 місяці з дати видачі;
б) 5 місяців з дати видачі;
в) 3 місяці з дати розрахунку чеком;
г) 5 місяців з дати розрахунку чеком.
15. Акредитив, оплата за яким гарантується банком-емітентом за рахунок банківського кредиту, називається:
а) покритий;
б) відкличний;
в) непокритий;
г) безвідкличний.
16. Безвідкличний акредитив:
а) може бути змінений без згоди виконуючого банку;
б) може бути анульований без згоди виконуючого банку;
в) може бути змінений і анульований без згоди виконуючого банку;
г) не може бути змінений і анульований без згоди виконуючого банку.
17. Дистанційне обслуговування може здійснюватися за допомогою систем:
а) "Клієнт - Банк", "Клієнт - Інтернет-банк", "Телефонний банкінт";
б) "Клієнт - Банк", "Клієнт - Банк - Клієнт";
в) "Інтернет-клієнт - Банк", "Телефонний банкінг";
г) "Клієнт - Банк", "Клієнт - Інтернет-банк".
18. Банкноти – це:
а) паперові грошові знаки різного номіналу;
б) металеві грошові знаки різного номіналу;
в) паперові грошові знаки одного номіналу;
г) металеві грошові знаки одного номіналу.
19. Пачка банкнот – це:
а) 1 000 банкнот одного номіналу;
б) 1 000 банкнот різного номіналу;
в) 100 банкнот одного номіналу;
г) усі відповіді неправильні.
20. Готівка – це:
а) кошти на поточних рахунках фізичних осіб;
б) кошти на поточних рахунках юридичних осіб;
в) грошові знаки (банкноти, монети);
г) контрольний примірник банкноти певного номіналу.
21. Монети – це:
а) металеві грошові знаки одного номіналу;
б) металеві грошові знаки різного номіналу;
в) контрольний примірник банкноти певного номіналу;
г) золоті і срібні зливки.
22. До касових операцій належать:
а) приймання та видавання готівки національної та іноземної валют;
б) вилучення з обігу сумнівних банкнот (монет) в обмін непридатних до обігу банкнот на придатні;
в) відкриття депозитного рахунку клієнтові банку;
г) усі відповіді правильні.
23. Касові документи – це:
а) прибуткові та видаткові документи, за допомогою яких оформляються касові операції;
б) зобов'язання боржника сплатити борг на кореспондентський рахунок банку;
в) розрахункові документи, що містять письмове доручення платника обслуговуючому банку;
г) документи, які показують кількість операцій, що були проведені на по* точному рахунку клієнта.
24. Операційна каса – це:
а) приміщення банку, де зберігаються грошові цінності;
б) приміщення банку, в яких здійснюються касові операції;
в) приміщення банку, де зберігаються бланки суворої звітності;
г) немає правильної відповіді.
25. Грошові чеки дійсні:
а) протягом 10-ти календарних днів;
б) протягом 21-го календарного дня;
в) протягом 3-х календарних днів;
г) немає правильної відповіді.
26. Відповідальність за правильність оформлення реквізитів касового документа несе:
а) менеджер банку;
б) банк, у який подано цей документ;
в) головний бухгалтер банку;
г) особа, яка оформила цей документ.
27. Дослідження сумнівних банкнот проводиться:
а) протягом 3-х робочих днів;
б) безкоштовно протягом 3-х робочих днів;
в) безкоштовно протягом 5-ти робочих днів;
г) за певну плату протягом 5-ти робочих днів.
28. Готівку з каси банку видають за грошовими чеками таким клієнтам:
а) фізичним особам;
б) юридичним особам;
в) іншим банкам;
г) усі відповіді неправильні.
29. Видатковий касовий ордер використовується:
а) резидентами;
б) працівниками банку;
в) нерезидентами;
г) усі відповіді правильні.
30. Операції з внесення на рахунки готівкових коштів здійснюється за допомогою таких документів:
а) заявила переказ готівки, за рахунками на сплату платежів, за прибутковим касовим документом, за документами платіжної системи;
б) заяви на видавання готівки, грошових чеків;
в) платіжних карток;
г) усі варіанти містять правильні відповіді.
31. У заяві на переказ готівки зазначається дата:
а) фактичного пред'явлення її в банк;
б) заповнення її клієнтом;
в) здійснення касової операції;
г) дата не вказується.
32. Касові операції банки в Україні здійснюють:
а) у національній валюті;
б) в іноземній валюті;
в) правильні відповіді а), б);
г) немає правильної відповіді.
33. Банкомати можуть встановлюватись:
а) на території банку;
б) за межами банку;
в) як на території банку, так і за його межами;
г) усі відповіді неправильні.
34. Ідентифікація клієнтів банками здійснюється в разі, якщо:
а) операція з готівкою без відкриття рахунку перевищує суму 50 000 гривень або еквівалент суми в іноземній валюті;
б) операція з готівкою на суму 10 000 гривень;
в) операція з готівкою з відкриттям рахунку становить суму 50 000 гривень;
г) усі відповіді правильні.
Теми рефератів
1. Суть розрахункових операцій банку і принципи їх організації
2. Розрахунки із застосуванням розрахункових чеків.
3. Порядок здійснення розрахунків акредитивами.
4. Організація роботи касового відділу банку.
5. Особливості розрахунків в електронних системах типу "Клієнт - Банк"
6. Розширення сфери безготівкових розрахунків із використанням Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП).
РОЗДІЛ 4. КРЕДИТНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ
TEMA 4.1. УМОВИ БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ
4.1.1. Суть банківського кредиту, його форми, види, функції та принципи кредитування
4.1.2. Кредитний потенціал банків, його формування і розподіл
4.1.3. Кредитна політика банку
4.1.4. Організація банківської кредитної діяльності
4.1.5. Етапи процесу кредитування
4.1.6. Забезпечення кредитів, особливості кожного виду забезпечення
4.1.7. Оцінювання кредитоспроможності позичальника як один із методів управління кредитним ризиком