Митна служба України здійснює свою діяльність відповідно до Указу Президента України "Про державну митну службу України від 23 березня 1998 року, за яким митні органи України здійснюють ряд заходів щодо спеціально-кримінологічної профілактики злочинності, пов'язаної з порушенням порядку переміщення через митний кордон товарів та послуг (контрабанда, незаконний експорт та імпорт, транзит угнаних транспортних засобів тощо). Основними напрямами профілактики злочинності у сфері незаконного перетину через митний кордон України товарів та послуг є: вдосконалення процедури митного оформлення товарів, розробка методик виявлення незаконного перетину митного кордону товарів та послуг, насичення пунктів пропуску через державний кордон України спеціальною технікою, яка дозволить, з одного боку, виявляти факти незаконного перетину митного кордону товарів та послуг, а з іншого - прискорить та спростить процедуру законного перетину, налагодження партнерських стосунків і обміну оперативною інформацією (в межах чинного законодавства та ратифікованих міжнародних угод) з аналогічними службами суміжних країн.
Державна податкова служба України.
Органи державної податкової служби діють відповідно до Закону України "Про державну податкову службу України" із змінами та доповненнями. Завданнями органів державної податкової служби є:
o здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);
o внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;
o прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
o формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;
o роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;
o запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
o у межах компетенції, наданої цим Законом, здійснюють такі заходи профілактики злочинів у сфері оподаткування:
Державна пенітенціарна служба України (реорганізований Державний департамент України з питань виконання покарань)
Діяльність цього органу регламентується Указом Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" № 1085/2010 від 09.12.2010 р. На Державну пенітенціарну службу України покладено завдання здійснення державної політики в галузі виконання кримінальних покарань. Діяльність Державної пенітенціарної служби України має профілактичний зміст, спрямована на виправлення засуджених, попередження вчинення ними нових злочинів.
Специфіка профілактичної роботи із засудженими залежить від виду покарання і режимних вимог. Особливе значення для запобігання рецидивній злочинності має робота в місцях позбавлення волі з підготовки засуджених до звільнення, взаємодія з територіальними органами внутрішніх справ, органами соціального захисту з питань, пов'язаних із соціальною адаптацією даної категорії осіб, трудовим і побутовим влаштуванням, контролем за їх поведінкою у період адаптації тощо.
Органи внутрішніх справ
За місцем в системі профілактики злочинності органи внутрішніх справ посідають чільне місце і відіграють у цьому провідну роль. Це було визнано на засіданні РНБО, присвяченому координації діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності, яке відбулося 29 березня 2009 року. Органи внутрішніх справ мають складну, розгалужену структуру, адаптовану під завдання, покладені на них, у тому числі і в галузі профілактики злочинності. Складовою частиною органів внутрішніх справ є міліція, в діяльності якої об'єднуються слідчі, оперативно-розшукові, адміністративні, дозвільні, реєстраційні, охоронні заходи профілактики злочинності. У своїй діяльності міліція керується Законом України "Про міліцію" від 20 листопада 1990 року. Цей Закон відносить запобігання злочинам та іншим правопорушенням до числа основних обов'язків міліції. Відповідно до поставлених перед нею завдань, міліція зобов'язана припиняти злочини, виявляти обставини, що їм сприяють, і в межах своїх прав вживати заходів для їх усунення. Органи міліції у процесі профілактичної діяльності правомочні:
- проводити бесіди;
- застосовувати заходи адміністративно-правового впливу;
- здійснювати віктимологічну профілактику;
- вилучати речі, предмети, речовини, які заборонені до цивільного обігу або зберігаються без відповідного дозволу;
- контролювати збереження і використання зброї, боєприпасів, вибухових речовин;
- вимагати обов'язкових перевірок, інвентаризацій і ревізій виробничої, господарської, фінансової, торгової діяльності;
- проводити контрольні закупки, вилучення та дослідження зразків сировини і продукції.
Особливістю профілактичної діяльності міліції є те, що поряд із гласними способами збирання інформації, заходами виховного і виховно-правового впливу застосовуються оперативно-розшукові (негласні) заходи.
Основними етапами попереджувальної роботи в міліції є:
- розробка та реалізація загальних напрямів профілактики на основі аналізу рівня, структури і динаміки злочинності;
- конкретизація загальних напрямів для вирішення окремих завдань на найнебезпечніших у кримінальному відношенні територіях та об'єктах народного господарства (колективні підприємства, установи, організації);
- індивідуально-виховна робота з особами, що перебувають на профілактичному обліку в органах внутрішніх справ;
- попередження злочинів з боку осіб, про кримінальні наміри яких стало відомо;
- розкриття злочинів, запобігання злочинній діяльності з метою недопущення вчинення злочинних дій, а також недопущення вчинення нових злочинів; к .
- робота з особами, що були раніше засуджені, з метою недопустити вчинення нових злочинів.
3.4. Профілактична функція суду та органів юстиції
Судові органи вирішують завдання запобігання злочинам за допомогою різних засобів і методів. Основними напрямами профілактичної діяльності судової системи є: виявлення та усунення причин та умов, що сприяють вчиненню злочину, правове виховання громадян, активізація профілактичної діяльності громадськості.
Відповідно до статей 23 та 23 Кримінально-процесуального кодексу України суд зобов'язаний під час судового розслідування виявляти причини та умови, які сприяють вчиненню злочину. За наявності достатніх підстав суд виносить окрему ухвалу, якою звертає увагу державних органів, громадських організацій та посадових осіб на виявлені причини та умови, які потребують усунення.
Виховно-профілактична функція судів спрямована на те, щоб: виховувати громадян у дусі точного і неухильного виконання законів, дбайливого ставлення до державної і приватної власності, дотримання трудової дисципліни, поваги до прав, честі і достоїнства громадян, чітко усвідомлювати невідворотність та справедливість покарання за вчинений злочин.
Заходи стимулювання громадянської профілактичної активності можуть включати: розгляд клопотань про припинення кримінальної справи з передачею винного на поруки колективу підприємства, установи чи організації (ст. 47 КК України, ст. 8 КПК України); правова допомога громадським організаціям; участь громадськості у відправленні правосуддя (ст. 256 КПК України) тощо.
Профілактика злочинності здійснюється судами також шляхом адміністративного та цивільного судочинства. Певну роль у зв'язку з цим відіграють господарчі суди, особливо у сфері виявлення та усунення обставин, які породжують або можуть породити вчинення злочинних посягань у сфері господарської діяльності.
Органи Міністерства юстиції діють відповідно до затвердженого Указом Президента України "Положення про Міністерство юстиції України" від 30 грудня 1997 року. Міністерство юстиції є ведучим органом у системі центральних органів виконавчої влади в галузі забезпечення реалізації державної правової політики, правової експертизи проектів нормативних актів, державної реєстрації та систематизації законодавства України. Органи Міністерства юстиції беруть участь у профілактиці злочинності, реалізуючи свої завдання та функції з організаційно-методичного керівництва експертними установами, нотаріатом, службами судових виконавців, реєстраційною діяльністю.
До правових заходів профілактики віднесено: - діяльність органів Міністерства юстиції щодо удосконалення законодавства й участі в законотворчій діяльності, систематизації
і кодифікації законодавства, приведення його у відповідність до сучасного напряму розвитку суспільства;
- вивчення ефективності чинного законодавства;
- робота зі створення єдиної системи правової інформації в масштабах країни;
- методичне керівництво правовою пропагандою, визначення її найважливіших напрямів, розробка ефективних засобів і методів пропаганди, а також упровадження їх у практику. Функцією органів юстиції, що мають профілактичну спрямованість, є також організаційне та методичне забезпечення правового навчання у закладах освіти.
Розділ 4. Загальна та індивідуальна профілактика злочинів
4.1. Поняття загальної профілактики злочинів
4.2. Класифікація та правова основа заходів загальної профілактики злочинів
4.3. Індивідуальна профілактика злочинів
Розділ 5. Віктимологічна профілактика як складова системи профілактики злочинів
5.1. Поняття "віктимологія"; цілі та функції віктимологічної профілактики злочинів
5.2. Рівні та принципи віктимологічної профілактики злочинів
5.3. Заходи віктимологічної профілактики злочинів
5.4. Напрями розвитку віктимологічного потенціалу України