Судоустрій - Молдован В.В. - Тема № 5. Народні засідателі та присяжні

1. Статус, список та вимоги до народних засідателів

Народним засідателем є громадянин України, який у випадках, визначених процесуальним законом, вирішує справи у складі суду разом із суддею, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.

Народні засідателі під час розгляду і вирішення справ користуються повноваженнями судді. Народні засідателі виконують обов'язки, визначені законодавством України (ст. 57 Закону "Про судоустрій і статус суддів").

До списку народних засідателів у кількості, зазначеній у поданні голови суду, включаються громадяни, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають необхідним умовам (ст. 59 Закону "Про судоустрій і статус суддів") і дали згоду бути народними засідателями.

Список народних засідателів затверджується рішенням відповідної місцевої ради на чотири роки і переглядається у разі необхідності, але не рідше ніж раз на два роки.

Список народних засідателів публікується в друкованих засобах масової інформації відповідної місцевої ради (ст. 58 Закону "Про судоустрій і статус суддів").

Народним засідателем може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.

Не підлягають включенню до списків народних засідателів громадяни:

- визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;

- які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків народного засідателя;

- які мають не зняту чи не погашену судимість;

- народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів, військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, адвокати, нотаріуси;

- громадяни, які досягли шістдесяти п'яти років;

- особи, які не володіють державною мовою.

Особа, включена до списку народних засідателів, зобов'язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності (ст. 59 Закону "Про судоустрій і статус суддів").

До списку народних засідателів не може бути включена особа, яка не виявила бажання брати участь у здійсненні правосуддя. Наявність згоди бути народним засідателем має бути підтверджена відповідною заявою цієї особи.

Якщо ж до списку була включена особа, яка не може виконувати обов'язки народного засідателя з перерахованих причин, вона зобов'язана повідомити суд про обставини, які виключають можливість її участі у здійсненні правосуддя. Голова місцевого суду звертається з поданням до голови відповідної місцевої ради про виключення такої особи зі списків при їх перегляді.

2. Підстави і порядок увільнення від виконання обов'язків народного засідателя

Особа, яка відповідно до Закону "Про судоустрій і статус суддів" не може бути включена до списку народних засідателів, але включена до нього, увільняється від виконання обов'язків народного засідателя головою відповідного суду.

Від виконання обов'язків народного засідателя головою відповідного суду увільняються:

- особи, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці по догляду за дитиною, а також які мають дітей дошкільного чи молодшого шкільного віку або утримують дітей-інвалідів, інших хворих або членів сім'ї похилого віку;

- керівники та заступники керівників органів місцевого самоврядування;

- особи, які через свої релігійні переконання вважають для себе неможливою участь у здійсненні правосуддя;

- інші особи, якщо голова суду визнає поважними причини, на які вони посилаються. Ці особи увільняються від виконання обов'язків народного засідателя за їхньою заявою, поданою до початку виконання цих обов'язків.

Увільнення від виконання обов'язків народного засідателя внаслідок відводу чи самовідводу у конкретній справі здійснюється в порядку, встановленому процесуальним законом (ст. 60 Закону "Про судоустрій і статус суддів").

Особам, які досягли віку 65 років, та вагітним жінкам навіть фізично доволі важко знаходитися в процесі по декілька годин поспіль, а матері, в яких є малолітні діти, діти-інваліди, або інші особи, котрі мають хворих або членів сім'ї похилого віку, фізично не можуть залишити їх без догляду.

1. Статус, список та вимоги до народних засідателів
2. Підстави і порядок увільнення від виконання обов'язків народного засідателя
3. Залучення народних засідателів до виконання обов'язків у суді та гарантії їх прав
4. Присяжні
Тема № 6. Органи суддівського самоврядування
1. Засади, завдання та організаційні форми суддівського самоврядування
2. Збори суддів
3. Конференції суддів. Порядок скликання, проведення, повноваження.
4. Ради суддів
5. Вищі органи суддівського самоврядування. З'їзд Суддів України. рада суддів україни
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru