На жаль, на цій стадії функціонування паспорта захист не надійний. Це пов'язано зі способами внесення відміток після отримання паспорта власником. Такі відмітки вносяться різними підрозділами у зв'язку з тим чи іншим становищем особи, або набуттям чи втратою певних прав тощо.
а - внесення відміток на сторінки з сьомої по дев'яту.
На сторінках паспорта з сьомої по дев'яту зазначаються особливі відмітки, наприклад, штамп про військовий обов'язок, про право на безоплатну приватизацію житла, наявність закордонного паспорта, група крові, резус фактор, наявність дітей тощо. Внесення таких даних не є обов'язковим, і виконується за бажанням власника паспорта.
Наприклад, відмітка про наявність дітей виконується від руки кульковою ручкою, без зазначення особи та органу, який здійснив цей запис. У законодавстві визначено, що така відмітка заноситься за бажанням особи, але це не дає підстави нічим її не закріплювати. У першому розділі нами було сформульовано рекомендації щодо закріплення таких даних для надання їм достовірності або юридичної сили.
б - внесення відміток на сторінки з десятої по шістнадцяту.
Дані на ці сторінки вносяться органами РАГСу та паспортною службою із відповідним засвідченням. Так, на сторінках паспорта з десятої по шістнадцяту, де зазначаються відмітки про сімейний стан та місце проживання, проставляються відбитки штампів прямокутної форми з рамкою. Відповідно до призначення для штампів встановлено розміри та зміст. Відбитки штампів відображають найменування органу, який їх проставив, дату, графу для підпису та номер.
Відбитки штампів підробляються дуже часто, тому з метою поліпшення захисту від такого підроблення були запроваджені номерні кліше, які зареєстровані під відповідним номером та у необхідній кількості, видаються паспортним підрозділам кожної області й закріплюються за співробітником. Відбитки штампів заповнюються працівниками паспортної служби власноручно із засвідченням запису своїм підписом, зразки якого відібрані і зберігаються у начальника.
Велике значення для отримання якісного відбитку печатки чи штампу в документах має штемпельна фарба (мастика), її якість. Вона є водним розчином органічних барвників та загусників, які вводяться для кращого кріплення фарби на папері. Для масових потреб випускають фарбу фіолетового кольору, за спецзамовленням - синього, чорного, червоного та зеленого кольорів. За кожним органом області чи району, уповноваженим видавати паспорти, закріплено печатку та штемпельну фарбу певного відтінку.
За складом мастика схожа до чорнил, різниться лише за вмістом гліцерину, стеолу або етиленгліколю та великою кількістю фарбника і загусника. Якісна мастика має легко відокремлюватися від печатки і добре наноситься на бланк, вона ніколи не буде давати розпливів, оскільки має здатність швидко сохнути, що знижує її копіювальну здатність.
Ще однією особливістю внесення у паспорти відбитків печаток та штампів є вимоги щодо: 1) чіткості їх нанесення - текст має добре читатися, а елементи повністю продруковується; 2) вчасного обміну при зношенні та деформації кліше; 3) належного змочування кліше барвною речовиною; 4) підтримки чистоти кліше та штемпельних подушок.
4. За захисними властивостями паспорта
Захисні властивості паспорта - це сукупність елементів захисту, спеціальних матеріалів, технологій друку, які вказують на підроблення або здатні зберігати комплекс характерних їм ознак при зношенні документа.
а - під час виготовлення бланків.
Бланки паспорта друкуються спеціальними технологіями на спеціальному папері, в структуру якого додаються приховані елементи. Перерахуємо їх основні властивості: 1) спеціальний папір має особливий композиційний склад, щільність, стійкість до зовнішніх факторів; 2) спеціальні фарби дають люмінесценцію під дією УФ променів; 3) водяний знак розміщений по всій площині аркуша; 4) кольорові волокна хаотично розміщені і міцно тримаються в структурі паперу, видимі під дією УФ променів; 5) мікротекст є непомітним без оптичного збільшення, маскується під суцільну лінію, при імітації губиться чіткість; 6) захисна сітка наноситься ірисовим друком, який характеризується плавним переходом кольорів і має здатність змінювати колір під дією механічного та хімічного впливу.
б - під час обробки готової продукції.
Виготовлені бланки потребують подальшої обробки: нанесення перфорації серії та номеру, голографічного тиснення фольгою написів на обкладинці та кріплення паспортної книжечки. Перфорування захищає від підчищення та стирання, спеціальні нитки для кріплення мають подвійну нитку і крок однакової довжини.
в - при персоналізації паспорта.
Властивістю спеціального клею, яким кріпиться фотокартка у паспорті є його спеціальний склад; спеціальні чорнила, якими заповнюють бланки стійкі до дії травлення та змивання, проникають у товщу паперу і не дають розпливів; рельєфний та мастичний відбитки печаток мають дрібні деталі, які складно зімітувати.
Слід зазначити, що розглянуті спеціальні засоби захисту бланку паспорта, особливості кріплення сторінок, виготовлення обкладинки, свідчать про те, що паспорт досить надійно захищений від повного підроблення. Однак, усі намагання працівників паспортної служби убезпечити цей документ від внесення змін, є марними, оскільки існує низка недоліків при оформленні та експлуатації паспортів. Виходячи з цього слід вчинити певні заходи щодо посилення захисту на стадії оформлення паспорта, а саме: 1) встановити чіткі вимоги до паперу, з якого виготовлятимуться фотокартки для вклеювання у паспорт; 2) використовувати передбачене законодавством покриття пластичними полімерними плівками сторінки з даними про особу; 3) встановити єдину форму заповнення бланків - на чітко визначеному комп'ютерному обладнанні; 4) централізовано забезпечити паспортні підрозділи всіх регіонів України відповідним комп'ютерним обладнанням з суворим їх обліком, з чіткою вказівкою марки та виду принтеру; 5) виконувати відмітки у паспорті відповідно до встановленої форми заповнення бланків; 6) створити картотеки в експертних підрозділах зі зразками текстів, надрукованих на принтерах, а також відбитків печаток та штампів кожного паспортного підрозділу.
Підроблення паспортів з використанням комп'ютерної та копіювально-розмножувальної техніки
Підроблення з використанням способів поліграфічного друку
Підроблення паспорта з використанням інших способів отримання зображення (графічний або мальований, фотографічний способи)
Перша група способів часткового підроблення
Друга група способів часткового підроблення
Третя група способів часткового підроблення
Глава 6. Можливості судово-технічної експертизи підробленого паспорта громадянина України
Глава 7. Методичні основи техніко-криміналістичного дослідження підробленого паспорта громадянина України
Глава 8. Криміналістична профілактика підроблення паспорта громадянина України