Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України - Патик Л.Л. - Підроблення паспортів з використанням комп'ютерної та копіювально-розмножувальної техніки

На сьогодні широкого розвитку набула оперативна поліграфія, до якої відносяться найбільш прості та швидкі способи розмноження документів, які відрізняються автоматизацією і механізацією процесів та портативністю апаратури (гектографічний, фототипний, фотомеханічний, ротаторний, спеткографічний, електрографічний, електронно-іскровий). Переваги такої техніки привернули увагу підроблювачів документів, адже вона дає змогу ефективно та швидко відтворювати справжні документи та імітувати їх засоби захисту.

Частіше паспорти підробляють за допомогою комп'ютерної та копіювально-розмножувальної техніки, оскільки вони швидко відтворюють необхідні зображення, не потребують особливих затрат і технологічних знань. Серед найпоширеніших видів принтерів слід назвати наступні: матричні (голчасті), струменеві, лазерні, термічні, термосублімаційні і термовоскові, які мають характерні ознаки для встановлення групової (видової) приналежності.

Серед загальних ознак, за допомогою яких можна виявити підроблення із використанням знакосинтезуючих пристроїв оргтехніки, слід назвати такі: 1) спрощення малюнку захисної сітки; 2) нечітке зображення; 3) зниження контрасту зображень; 4) низька якість мікродруку; 5) забруднення пробільних елементів; 6) відсутність або імітація елементів захисту тощо.

Частіше зображення і тексти бланків паспортів відтворюються за допомогою струменевого принтеру. При такому способі підроблення, зображення відтворюється у два етапи - занесення до комп'ютера малюнку оригінального бланку паспорта через сканування, де здійснюється його обробка за допомогою комп'ютерних програм, та послідуюче роздрукування на відповідному принтері.

До ознак підроблення бланків струминно-крапельним способом належать: 1) нечітке зображення поліграфічного тексту та малюнку захисної сітки; 2) розмитість мікротексту та дрібних деталей або їх відсутність; 3) матовість поверхні паперу; 4) зображення складається з дрібних, хаотично розміщених кольорових крапок; 5) здатність фарбувального матеріалу розчинятися у воді; 6) адсорбція (поглинання) фарбувальної речовини; 7) міцне зчеплення барвника з папером (див. додаток В, рис. 1-16).

У струменево-крапельних принтерах використовуються як рідкі, так і тверді чорнила. Тому перелічені ознаки стосуються принтерів як з рідкими чорнилами, так і з твердими, але останні дещо різняться за наступними ознаками: 1) наявність блиску барвника в штрихах; 2) барвник не розчиняється у воді, а розмазується під дією високої температури; 3) барвник утворює рельєф в штрихах не проникаючи в структуру паперу; 4) неміцне зчеплення барвника в штрихах.

Досить широко використовуються ксерокопіювальні апарати, особливо за допомогою приладів типу "Ксерокс" здійснюється підроблення бланків паспортів електрофотографічним способом. До ознак таких апаратів належать: 1) неякісне відтворення дрібних деталей; 2) наявність блиску зображення; 3) відсутність деформації паперу в місцях нанесення тонеру; 4) нерівні краї штрихів; 5) наявність марашок на пробільних ділянках; 6) поверхневе і нерівномірне розташування барвника в штрихах; 7) наявність сплавлених часток барвника в штрихах; 8) відокремлення тонеру у лініях згину паперу; 9) стійкість до води фарбувального матеріалу.

Підроблення з використанням способів поліграфічного друку

Є найскладнішим, оскільки полягає у виготовленні друкарських форм з метою отримання малюнку захисної сітки, типографського шрифту та інших зображень, максимально наближених до оригіналу. Такий спосіб забезпечує здійснення підроблення бланків паспортів на кваліфікованому рівні з тиражуванням, і значно утруднює виявлення ознак підроблення, тому є найнебезпечнішим серед інших способів.

Ступінь вираження ознак підроблення на бланках, віддрукованих з кліше, буде залежати від поліграфічної кваліфікації особи, яка його виготовляє та від можливостей, які вона має.

Підроблення бланків документів із використанням способів поліграфічного друку - найрізноманітніші, але в експертній практиці трапляються такі: 1) з набору типографського шрифту; 2) з підроблених форм високого друку, виготовлених вручну шляхом гравіювання на металі, оргсклі, гумі; 3) з форм високого друку, виготовлених фотомеханічним шляхом (фотоцинкографія); 4) з форм плоского друку, отриманих в результаті фотохімічної обробки; 5) способом електрографії; 6) малювання.

1. Підроблені бланки з набору типографського шрифту характеризуються такими ознаками: 1) нерівномірний розподіл барвника в штрихах;

2) Наявність вдавлених штрихів; 3) різна висота і ширина букв; 4) наявність марашок на пробільних елементах; 5) заміна однією буквою інших однотипних букв; 6) викривлення рядка; 7) збільшення відстані між буквами, словами та рядками; 8) наявність граматичних помилок тощо. Це зумовлено використанням кустарних друкуючих пристроїв та викрадених букв, що призводить до недостатнього асортименту шрифту. Але у підроблених бланках, виготовлених особою, яка володіє навичками складальника, багатьох із перерахованих ознак може й не бути.

2. Спосіб підроблення бланків паспортів із використанням саморобних кліше застосовується рідше, оскільки гравіювальні кліше виготовляються вручну вирізанням на різному матеріалі (лінолеум, дерево, гума), а отримані відбитки є неякісними з ознаками підробки.

До ознак кліше, вирізаних вручну через гравіювання на твердих поверхнях, належать: 1) різна конфігурація однойменних букв; 2) наявність рельєфу тексту; 2) наявність дзеркального відображення знаків;

3) кутастість овалів і напівовалів букв; 4) наявність зарізів, підрізів елементів букв; 5) згущення фарби на краях штрихів; 6) нерівна лінія рядка; 7) різна ширина пробільних елементів між штрихами букв; 8) втрата деяких елементів.

3. Підроблення бланків паспортів із використанням форм, виготовлених фотомеханічним (фотоцинкографічним) способом, полягає у нанесені на друкуючі елементи фотографічним способом необхідного малюнку, якому характерні наступні ознаки: 1) потовщення барвника на краях штрихів; 2) рельєфне зображення штрихів; 3) забруднення пробільних елементів; 4) нерівність країв штрихів, наявність розривів; 5) нечіткі дрібні деталі букв; 6) відсутність окремих елементів букв; 7) заокруглення кутів елементів букв; 8) неспівпадання розміру відтвореного зображення з оригінальним; 9) ознаки високого друку тощо.

4. Імітуючи весь паспорт, підроблювачі намагаються наносити зображення схожим до оригіналу друком, тобто використовують форми плоского друку, виготовлені фотомеханічним способом. Отримані зображення лише схожі із бланками оригінальних паспортів, і при експертному дослідженні виявляються через низку характерних ознак.

До такого способу підроблення належать ознаки плоского друку та фотографічного способу нанесення зображення, а саме: 1) відхилення розміру друкованого тексту внаслідок недотримання масштабу при фотографуванні; 2) нечіткі мілкі деталі штрихів; 3) потовщення штрихів у порівнянні зі штрихами справжнього документа тощо.

5. Підроблення бланків паспортів малюванням трапляється вкрай рідко, що пов'язане з великими затратами часу та низькою якістю отриманого зображення, а також потребує художніх умінь та навичок, якими володіє далеко не кожен громадянин нашої держави.

Підроблення з використанням способів поліграфічного друку
Підроблення паспорта з використанням інших способів отримання зображення (графічний або мальований, фотографічний способи)
Перша група способів часткового підроблення
Друга група способів часткового підроблення
Третя група способів часткового підроблення
Глава 6. Можливості судово-технічної експертизи підробленого паспорта громадянина України
Глава 7. Методичні основи техніко-криміналістичного дослідження підробленого паспорта громадянина України
Глава 8. Криміналістична профілактика підроблення паспорта громадянина України
Висновки
Бібліографічний список
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru