Фінансове право - Лучковська С.I. - 1. Поняття валюти, валютних цінностей і валютних операцій відповідно до національного валютного законодавства

1. Поняття валюти, валютних цінностей і валютних операцій відповідно до національного валютного законодавства.

2. Поняття та зміст валютного регулювання.

3. Правові основи валютного контролю,

4. Застосування фінансових санкцій за порушення валютного законодавства.

1. Поняття валюти, валютних цінностей і валютних операцій відповідно до національного валютного законодавства

Відповідно до положень спеціального нормативно-правового акту у сфері валютного регулювання І контролю — Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19 лютого 1993 року — під валютою України слід розуміти як власне валюту України, так і платіжні документи та інші цінні папери, виражені у валюті України, а під іноземною валютою—як власне іноземну валюту, так і банківські метали, платіжні документи та інші цінні папери, виражені в Іноземній валюті або банківських металах.

Власне ж валютою України є грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет і в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти на рахунках, у внесках в банківських та інших фінансових установах на території України.

Стосовно власне іноземної валюти, то це іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти в грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових (клірингових) одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банківських та Інших фінансових установ за межами України.

До валютних цінностей нормами вказаного Декрету віднесено:

- валюту України;

- платіжні документи та інші цінні папери (акції, облігації, купони до них, бони, векселі (тратти}, боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, ощадні книжки, інші фінансові та банківські документи), виражені у валюті України

- іноземну валюту;

- платіжні документи та інші цінні папери (акції, облігації, купони до них. Векселі (тратти), боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, інші фінансові та банківські документи), виражені в іноземній валюті або банківських металах:

- банківські метали— золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів.

У національному законодавстві валютні операції визначені шляхом наведення їхнього переліку. Відповідно до пункту 2 статті 1 вказаного Декрету до валютних операцій належать наступні операції:

- операції, пов'язані з переходом права власності на валютні цінності, за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України:

- операції, пов'язані з використанням валютних цінностей в міжнародному обігу як засобу платежу, з передаванням заборгованостей та інших зобов'язань, предметом яких є валютні цінності;

- операції, пов'язані з ввезенням, переказуванням і пересиланням на територію України та вивезенням, переказуванням і пересиланням за її межі валютних цінностей.

Національний банк України видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, які підпадають під режим ліцензування згідно з цим Декретом.

Генеральні ліцензії видаються комерційним банкам та іншим фінансовим установам України, національному оператору поштового зв'язку на здійснення валютних операцій, що не потребують Індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валютного регулювання.

індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції.

2. Поняття та зміст валютного регулювання
ЛІТЕРАТУРА
ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
Вступ
Розділ I. ФІНАНСОВЕ ПРАВО І ДЕРЖАВА
Тема 1. ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ДЕРЖАВИ
1.1. Фінанси — економічна і юридична категорія
1.2. Фінансова діяльність держави
1.3. Поняття і склад фінансової системи України
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru