Це непрямий податок на високорентабельні та монопольні товари (продукцію), що включається до ціни цих товарів (продукції). В Україні акцизний збір сплачується відповідно до Декрету КМУ "Про акцизний збір" від 26 грудня 1992 р.
Перелік товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір, та його ставки затверджуються Верховною Радою України. Наприклад, Законом України "Про ставки акцизного збору та ввізного мита на тютюнові вироби" від 6 лютого 1996 р. встановлено ставки акцизного збору та ввізного мита на тютюнові вироби і визначено, що акцизний збір із тютюнових виробів, які імпортуються в Україну, сплачується у валюті України за валютним (обмінним) курсом НБУ на день митного оформлення товарів. Акцизний збір із тютюнових виробів, що вироблені та реалізуються в Україні, сплачується у валюті України, розраховується за валютним (обмінним) курсом НБУ на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація тютюнових виробів, і залишається незмінним протягом кварталу.
За Декретом, платниками акцизного збору є: 1) суб'єкти підприємницької діяльності, а також їх філії, відділення (інші відокремлені підрозділи) — виробники підакцизних товарів на митній території України, у т. ч. з давальницької сировини за товарами (продукцією), на які встановлено ставки акцизного збору в твердих сумах, а також замовники, за дорученням яких виготовляється продукція на давальницьких умовах за товарами, на які встановлено ставки акцизного збору у відсотках до обороту, які сплачують акцизний збір виробнику;
2) нерезиденти, які виготовляють підакцизні товари (послуги) на митній території України безпосередньо або через їх постійні представництва чи осіб, прирівняних до них згідно із законодавством;
3) будь-які суб'єкти підприємницької діяльності, інші юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які імпортують на митну територію України підакцизні товари, незалежно від наявності внесених до них іноземних інвестицій;
4) фізичні особи — резиденти або нерезиденти, які ввозять (пересилають) підакцизні речі або предмети на митну територію України у вигляді супроводжувального або несупроводжувального багажу, а також фізичні особи, які отримують такі підакцизні речі (предмети), переслані (надіслані) з-за митного кордону України у вигляді поштових чи інших відправлень або несупроводжувального багажу, в обсягах або вартістю, що перевищують норми безмитного провезення (пересилання) для таких фізичних осіб, визначені митним законодавством;
5) юридичні або фізичні особи, які купують (одержують в інші форми володіння, користування або розпорядження) підакцизні товари у податкових агентів.
Згідно зі ст. З Декрету об'єктом оподаткування є:
1) обороти з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції), у т. ч. з давальницької сировини, шляхом їх продажу, обміну на інші товари (продукцію, роботи, послуги), безоплатної передачі товарів (продукції) або з частковою їх оплатою, а також обсяги відвантажених підакцизних товарів (продукції), виготовлених з давальницької сировини;
2) обороти з реалізації (передачі) товарів (продукції) для власного споживання, промислової переробки (крім оборотів з реалізації (передачі) для виробництва підакцизних товарів, за винятком нафтопродуктів), а також для своїх працівників;
3) вартість товарів (продукції), які імпортуються (ввозяться, пересилаються) на митну територію України, в т. ч. у межах бартерних (товарообмінних) операцій чи без оплати їх вартості або з частковою оплатою.
Під час продажу (за інших видів відчуження) податковими агентами підакцизних товарів (продукції) об'єктом оподаткування є:
• для вироблених на території України товарів (продукції)
— обороти з реалізації таких підакцизних товарів (продукції), включаючи вартість будь-яких додаткових послуг або робіт, пов'язаних із такою реалізацією;
• для імпортованих (ввезених, пересланих) на митну територію України товарів (продукції) — обороти з реалізації таких підакцизних товарів (продукції), включаючи вартість будь-яких додаткових послуг або робіт, пов'язаних із реалізацією на митній території України, але не менше від митної вартості таких підакцизних товарів (продукції), з урахуванням сум сплаченого або нарахованого, але не сплаченого ввізного (імпортного) мита.
Акцизний збір обчислюється:
1) за ставками у відсотках до обороту з продажу:
• товарів, вироблених на митній території України, — відповідно до їх вартості, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами на товари, які він виробляє, без податку на додану вартість та акцизного збору;
• товарів, що імпортуються на митну територію України,
— на підставі їх вартості, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари, які він імпортує, без ПДВ та акцизного збору (але не менше від митної вартості таких товарів з урахуванням сум ввізного мита без ПДВ та акцизного збору);
2) у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції);
3) одночасно за ставками у відсотках до обороту з продажу та у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції);
4) комбіновано, тобто за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації, але не менше від установленої твердої суми з одиниці реалізованого товару (продукції).
Ставки акцизного збору є єдиними на всій території України. Датою виникнення податкових зобов'язань з продажу підакцизних товарів (продукції) вважається дата, що припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що настала раніше:
• дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника акцизного збору як оплата товарів (продукції), що продаються, а у разі продажу товарів (продукції) за готівкові кошти — дата їх оприбуткування в касі платника акцизного збору, за відсутності такої — дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, яка обслуговує платника акцизного збору;
• дата відвантаження (передачі) товарів (продукції).
Суми акцизного збору з ввезених на територію України товарів зараховуються до державного бюджету, а з товарів, вироблених в Україні, — до місцевого бюджету за місцем їх виробництва і державного бюджету в співвідношеннях, установлених Верховною Радою України.
Не справляється акцизний збір під час реалізації підакцизних товарів (продукції) на експорт за іноземну валюту.
Не підлягає оподаткуванню оборот: з реалізації легкових автомобілів спеціального призначення для інвалідів, оплата вартості яких провадиться органами соціального забезпечення, а також легкових автомобілів спеціального призначення (швидка медична допомога, міліція тощо) за переліком, що визначається КМУ; з реалізації етилового спирту, що використовується на виготовлення лікарських засобів та ветеринарних препаратів.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які імпортують підакцизні товари (продукцію), в обов'язковому порядку під час перетинання кордону їх декларують і подають органам митного контролю декларацію в двох примірниках, один з яких надсилається до податкових адміністрацій за місцем розміщення суб'єктів підприємницької діяльності, для справляння акцизного збору.
Суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно відповідно до обсягів реалізованих підакцизних товарів (продукції) за встановленими ставками.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які імпортують підакцизні товари (продукцію), в обов'язковому порядку під час перетинання кордону їх декларують і подають органам митного контролю декларацію у двох примірниках, один з яких надсилається до податкових інспекцій за місцезнаходженням суб'єктів підприємницької діяльності, для справляння акцизного збору.
Власник готової продукції, на яку встановлено ставку акцизного збору у твердих сумах, виготовленої на давальницьких умовах, сплачує акцизний збір виробнику (переробнику) не пізніше від дня відвантаження готової продукції його замовнику або за його дорученням іншій особі.
Акцизний збір сплачується до бюджету у строки, визначені відповідним законом. Центральний податковий орган визначає порядок нарахування сум акцизного збору на підставі норм відповідного закону з питань оподаткування окремим видом акцизного збору.
Для цілей цього Декрету під терміном податковий агент розуміється суб'єкт підприємницької діяльності, створений у формі підприємства з іноземною інвестицією, а також його дочірні підприємства, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, право якого на звільнення від оподаткування окремими податками, зборами (обов'язковими платежами) було підтверджено рішенням суду (арбітражного суду), уповноважений згідно зі ст. 4 Декрету здійснювати нарахування та утримання акцизного збору з платників акцизного збору, визначених у п. "д" ст. 2 Декрету, а також вносити суми акцизного збору, стягнуті з його платників, до бюджету.
Контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати акцизного збору здійснюється податковими інспекціями відповідно до Закону України "Про Державну податкову службу в Україні".
Обов'язково потрібно зауважити, що є низка спеціальних законів щодо оподаткування акцизним збором визначених операцій. Наприклад, "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" від 15 вересня 1995 р., який визначає особливості нарахування і сплати акцизного збору, що справляється з виготовлених українськими виробниками та ввезених на територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та постанови КМУ "Про внесення змін до постанови КМУ від 27 лютого 1999 р. № 275" від 18 січня 2001 р. № 28 ДПАУ затвердила "Положення про порядок нарахування, строки сплати і подання розрахунку акцизного збору".
16.4. Правове регулювання податку на доходи фізичних осіб
Запитання і завдання для самоконтролю
Тема 17. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ МИТНИХ ПЛАТЕЖІВ
17.1. Правове регулювання митних платежів
17.2. Правове регулювання державного мита
Запитання і завдання для самоконтролю
Тема 18. РЕСУРСИ І ПОДАТКИ
18.1. Плата за землю
18.2. Відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки