Акція - іменний цінний папір, який посвідчує корпоративні (майнові і немайнові) права його власника (акціонера) щодо цього акціонерного товариства.
Права, які посвідчує акція, тобто "права з акції", не слід плутати з "правом на акцію" як на різновид майна.
Дуалістична природа акції іноді породжує помилковий підхід до розуміння моменту виникнення права власності на акцію. Відповідно до ч. 4 ст. 197 Цивільного кодексу України права, посвідчені іменним цінним папером, передаються у порядку, встановленому для відступлення права вимоги (цесії). Крім того, ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" встановлено, що іменні цінні папери, випущені в документарній формі (якщо умовами емісії спеціально не зазначено, що вони не підлягають передачі), передаються у порядку, встановленому для відступлення права вимоги (цесії). У разі відчуження знерухомлених іменних цінних паперів право власності переходить до нового власника з моменту зарахування їх на рахунок власника у зберігача.
Таким чином, право власності на акції, які випущені в документарній формі, переходить до нового власника з моменту укладення відповідного договору, якщо інше прямо не встановлено самим договором або законом.
З цих же підстав накладення арешту на акції (тобто обмеження правомочності розпоряджатися ними) не впливає на можливість реалізації, зокрема права на участь у роботі органів управління товариством.
Майнові і немайнові права акціонера закріплені Цивільним кодексом України, Законом України "Про акціонерні товариства", іншими актами законодавства, статутними документами та іншими локальними актами акціонерного товариства.
За співвідношенням майнових і немайнових прав акції поділяють на прості і привілейовані. Власники привілейованих акцій обмежені у праві управління акціонерним товариством, проте за певних умов мають переважне право над власниками простих акцій на отримання дивідендів та ліквідаційну квоту тощо. Кількість привілейованих акцій не може перевищувати 25 відсотків статутного капіталу акціонерного товариства. Привілейовані акції можуть бути конвертовані у прості акції.
Обсяг і порядок реалізації прав акціонерів залежать також від:
- типу акціонерного товариства - публічне чи приватне;
- кількості акціонерів;
- кількості належних акціонеру акцій (наприклад, правом на скликання позачергових загальних зборів акціонерів наділені акціонери, які сукупно є власниками 10 і більше відсотків простих акцій товариства).
Акціонери мають такі майнові права.
Право на отримання дивідендів
Врегульовано ч. 5 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", статтями 2, 25, 26, розділом VI Закону України "Про акціонерні товариства" та статутом товариства.
Право на дивіденди може бути реалізоване за наявності таких умов: 1) товариством зареєстрований у встановленому порядку звіт про розміщення акцій; 2) власний капітал товариства більший, ніж сума його статутного капіталу, резервного капіталу та розміру перевищення ліквідаційної вартості привілейованих акцій над їх номінальною вартістю; 3) товариство не має зобов'язань щодо викупу власних акцій відповідно до ст. 68 Закону України "Про акціонерні товариства"; 4) наявний чистий прибуток у товаристві за звітній рік та/або нерозподілений прибуток (не стосується власників привілейованих акцій, оскільки їм у такому випадку виплата дивідендів проводиться з резервного фонду); 5) виплата дивідендів може бути здійснена тільки один раз на рік; 6) виключно за наявності рішення загальних зборів (не поширюється на власників привілейованих акцій).
Право на отримання частини майна товариства у випадку його ліквідації (ліквідаційна квота)
Право на розпорядження акціями
Право на управління товариством
Право на отримання інформації про діяльність товариства
Право на укладення договору з незалежним аудитором та проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності товариства.
Сертифікати ФОН (фонду операцій з нерухомістю)
Глава 12. Фізична особа як суб'єкт цивільного права
1. Поняття фізичної особи
Ім'я фізичної особи