Предметом представництва є вчинення представником правочинів у інтересах і за рахунок особи, яку він представляє.
За допомогою представництва можуть вчинятися правочини, передбачені законом, а також не передбачені законом, але які не суперечать йому. Разом з тим, не допускається вчинення через представника правочинів, які за своїм характером можуть бути вчинені лише особисто, а також інших правочинів, зазначених у законі. Так, є непередаваними і невідчужуваними, відповідно, і на підставі правочинів, які вчиняються представником, життя, здоров'я, гідність особи, особиста недоторканність та інші нематеріальні блага, належні фізичній особі від народження чи в силу закону.
Особа, від імені якої діє представник, може уповноважити представника на здійснення лише тих правочинів, що не виходять за межі правоздатності та дієздатності цієї особи. Якщо ж представництво здійснюється не за волевиявленням особи, від імені якої діє представник, а на іншій підставі, то повноваження представника за будь-яких умов не можуть виходити за межі правоздатності особи, від імені якої діє представник.
Вчинення правочину представником означає його укладення шляхом підписання або виконання інших дій, достатніх для виникнення правових наслідків у вигляді набуття, зміни, припинення цивільних прав та обов'язків особи, яку він представляє. У випадках, прямо передбачених правочином або законом, вчинення правочину може передбачати його укладення і виконання, тобто здійснення юридичних і фактичних дій, спрямованих на виконання зобов'язання або здійснення права відповідно до умов правочину. Тому вчинення правочину представником означає його укладення належним чином, а в прямо передбачених правочином або законом випадках - і його виконання на визначених умовах.
Звичайно, вчинення правочину передбачає виконання юридичних і зумовлених ними фактичних дій, необхідних для укладення або укладення та виконання правочину. Представництва не виникає, якщо одна особа виконує для довірителя тільки фактичні дії. Прикладами таких дій можуть бути договори про надання правових послуг, за якими виконавець виконує фактичні дії (налає письмові консультації і роз'яснення з правових питань, складає проекти документів юридичного характеру, веде переговори щодо можливих у майбутньому правочинів), які носять лише допоміжний, субсидіарний характер щодо дій юридичних, які знаходяться за межами такого договору.
Не потребують діяльності представника такі фактичні дії, як вибір будинку для покупця; завантаження, вивантаження вантажу; діяльність поштово-телеграфних установ з пересилки речей тощо.
Самостійним предметом відносин представництва не можуть бути юридичні вчинки, інші юридичні дії-неправочини, оскільки неможливо безпосередньо перенести на особу, яку представляють, правові наслідки їх вчинення (у вигляді виникнення, зміни, припинення цивільних прав та обов'язків). Не визнаються представницькими відносини, що ґрунтуються на правочинах, предмет яких не містить доручення на вчинення юридичних дій від імені довірителя. Так, довіреність на керування автомобілем за своєю природою є правочином найму майна, оскільки предметом такої "довіреності" є не вчинення правочину від імені довірителя, а здійснення довіреною особою (наймачем) повноважень користування автомобілем.
Представництво може виникати в "чистому" вигляді з метою вчинення правочину від чужого імені, а також співіснувати у складі змішаних правовідносин, в яких одночасно присутні й інші, непредставницькі типи правовідносин. Наприклад, договір доручення виконати роботу за завданням замовника і здати результат від його імені третій особі має визнаватися змішаним, що містить у відповідних частинах елементи різних договорів (підряду і доручення).
Змішаними є також відносини, що ґрунтуються на договорі, предметом якого є вчинення правочинів від власного імені та від імені особи, яку представляють. Такі відносини визнаються представництвом у частині вчинення правочину від чужого імені. Зокрема, агент за агентською угодою визнається представником у частині вчинення ним правочинів від імені принципала.
Суб'єкти представництва
Структура правовідносин представництва
Сфера дії представництва
2. Правова природа інституту представництва
3. Види представництва
4. Здійснення представництва
Обсяг повноважень та обмеження представництва
Правові наслідки вчинення правочину представником
Передоручення