Юридична діяльність спрямована на право, здійснюється за допомогою правових засобів, регулюється правовими нормами, тягне за собою правові наслідки, оцінює соціальні явища з точки зору права й оцінюється правом, знання права для юриста є професійним обов'язком.
Нерозривний зв'язок права й юридичної практичної діяльності, обумовленість правом більшості її характеристик, визначає необхідність розгляду його основних властивостей.
Право є складним соціальним явищем й тому може характеризуватися: як засіб упорядкування суспільних відносин (управління та регулювання), сукупність особливих правил поведінки, міру значущості чи цінності людини для інших суб'єктів, форма суспільних відносин тощо.
В залежності від того, в якій сфері суспільних знань використовується цей термін, виділяють його філософське, соціологічне, психологічне і т.д. тлумачення, що мають загальні і відмінні риси, пов'язані з особливостями предмету наукового дослідження і засобів, що використовуються для цього.
Кожне з тлумачень права відображає лише певні його сторони, аспекти у тій мірі, в якій право є предметом дослідження окремої науки, тому тільки синтез, інтегрування всіх визначень права спроможні відбити його характеристики як цілісного суспільного явища, але й у цьому випадку глибина пізнання права залежить від рівня розвитку суспільних наук.
Багатозначність використання слова "право" обумовлено ще й тим, що воно веде свій початок від слова "правда", а корінь "прав" лежить в основі багатьох слів - "правий", "справедливий", "правило", "правдивий", "правильний", "правити" і таке інше.
Серед найважливіших тлумачень терміна "право" доцільно виділити такі його значення:
¨ як певної можливості, що має соціальний суб'єкт;
¨ як сукупності (системи) юридичних норм, за допомогою яких здійснюється регуляція суспільних відносин;
¨ як оцінки, покажчика істинності, дійсності, достовірності певних соціальних явищ.
1. Основні підходи до праворозуміння.
Плюралізм гуманітарних теорій, концепцій, доктрин, вчень тощо обумовив різноманітність підходів до визначення сутності, змісту, форм існування права у правознавстві, коли поряд з традиційним нормативним розвиваються й інші підходи до праворозуміння — соціологічний, системний, аксіологічний, функціональний тощо.
Наявність плюралізму підходів до праворозуміння об'єктивно зумовлена тим, що право тісно пов'язане з іншими соціальними явищами: державою, політикою, економікою, культурою суспільства тощо. У кожному окремому випадку право виявляється якоюсь однією своєю стороною, аспектом, тому цілісна його характеристика можлива лише шляхом всебічного аналізу різноманітних зв'язків права з соціальною дійсністю.
Терміном "праворозуміння" позначається не тільки поняття права чи його різноманітні визначення, але й вся сукупність правових понять, визначень, конструкцій, що складають зміст юриспруденції та відображають правову реальність.
В межах генетичного підходу до праворозуміння основна увага зосереджується на процесах виникнення і формування права, його соціальної детермінованості об'єктивними і суб'єктивними умовами життя суспільства.
Інструментальному підходу притаманне дослідження права як специфічного регулятора соціальних відносин, за допомогою чого здійснюється і забезпечується державне управління суспільством.
Дослідження права як феномена культури, соціальної цінності складає основу аксіологічного підходу. Правова дійсність вивчається у цьому випадку крізь призму її відповідності досягнутому суспільством ступеню соціального прогресу, що дає можливість виділити питому вагу "права в праві", тобто дати оцінку .прогресивності правових явищ, виявити в них те, що відбиває регресивні тенденції, гальмує суспільний розвиток.
Системному підходу відповідає відбиття правової дійсності як системи (сукупності) правових явищ, що певним чином пов'язані між собою і утворюють єдине ціле — правову систему. Статичний аспект її складають норми права, правовідносини, суб'єкти права, правопорядок тощо, а динамічний - правотворчість, реалізація норм права, їх застосування, правове мислення та інші правові процеси.
Поряд із зазначеними, в правознавстві мають місце і інші підходи до праворозуміння - аналітичний, вольовий, класовий тощо. Історія і сучасність правових вчень дає цьому багато прикладів. Разом з тим, незважаючи на певні відміни в цих підходах, між ними є і єдине ~ в тій чи іншій мірі, в тій або іншій формі вони стосуються сфери свободи людини, способів та засобів її визначення, обмеження, оцінки, відокремлення від сваволі.
Як зазначалося раніше для юриспруденції в XX столітті притаманне домінування двох головних парадигм юридичного наукового мислення — позитивізму та соціологізму, навколо яких акумулюються різноманітні правові теорії, вчення, концепції тощо.
Якщо парадигма позитивізму базується на філософському позитивізмі та відповідній формально-догматичній правовій теорії, то протилежна парадигма соціологізму орієнтує на з'ясовування залежності державно-правових явищ і процесів від розвитку суспільства в цілому, від його соціальної структури, системи суспільних відносин, ідеології і культури. Виходячи з цього доцільно розглянути лише основні змістовні характеристики позитивістського (нормативного) та соціологічного підходів до праворозуміння.
2. Позитивістський (нормативний) підхід
3. Соціологічне праворозуміння.
4. Право і суспільство.
5. Право і економічні та інші матеріальні суспільні відносини.
6. Право і демократія.
7. Висновки.
3. Юридична практична діяльність і правова практика
4. Основні ознаки юридичної практичної діяльності
1. Професіоналізм юридичної практичної діяльності.