Сучасна психологія розглядає мускул (і психомоторику в цілому) як шостий орган чуттів. Винятковість і універсальність його полягають у тому, що мускул оперує в діях усією тріадою: енергією, мисленням, почуттями.
Усі інші органи чуттів працюють лише на сприйняття енергії та інформації, бо вони мінімально моторизовані, позбавлені природою власного моторного апарату і тому не можуть виконувати іншої продуктивної роботи, крім пізнання — відображення енергії і інформації, що надходить ззовні.
Мускульна система - своєрідний біологічний пристрій у нашому тілі, здатний нагромаджувати в собі енергію. Ця здатність - прояв мудрості тіла.
Мудрість тіла, як ви вже знаєте,—комплекс механізмів, створених досвідом життя на землі, що призначений для збереження внутрішньої рівноваги — гомеостазу — гармонії внутрішнього біологічного середовища.
Як працює ця функція мудрості тіла?
На вплив, на витрачання енергії тіло відгукується протидією більшої сили - із запасом; на той випадок, якщо цей вплив наступного разу обрушиться на нас зі ще більшою силою. Воно здатне здійснювати не лише захист, а й нагромаджувати прибуткову енергію та інформацію. Таким самим способом захищається шкіра ноги від черевика, що муляє палець — збільшенням товщини шкіри - мозолем.
Нагромадження енергії та її концентрація відбуваються в тих органах і системах тіла, які більше ніж інші зазнають навантаження. Але психомоторика, мускульна система не є монополістом енергії. За умови наявності оптимальної кількості енергії людина може використовувати її всіма механізмами тіла і душі.
Жива енергія - універсальна умова здатності людини діяти, стверджувати себе у створеному.
От і прийшла черга відповісти на питання.
Гіподинамія руйнує психомоторну систему - систему, яка складається з 600 мускулів і близько 200 кісток. Вона руйнує:
1. Орган мозку, створений у процесі еволюції людини.
2. Механізм, на базі якого будуються системи психомоторних дій: тих, що вже відомі і опановані людством, і тих, які будуть відкриті в майбутньому.
3. М'язову систему- орган, який становить понад 40% маси тіла, - найбільший із найбільш активної матерії людини...
За умови оптимальної активності психомоторика виконує такі енергетичні функції:
— генератора енергії, яку виробляє психомоторика і для себе, і для потреб інших органів нашого тіла;
— трансформації одних видів енергії в інші - і тим самим забезпечує здоров'я і життя людини;
— формувача наших думок, образів і почуттів — безпосередніх регуляторів наших дій, поведінки і діяльності.
Психомоторика - орган дійового мислення
Отже, за психомоторикою ми бачимо всю людину, її здатність активно впливати на довкілля, підкоряти його собі.
Психомоторика компактна і не виходить за межі тіла (її радіус - це відстань, на яку ми можемо простягнути руку, щось дістати, рухати ногами, головою).
Як же нам впливати на навколишній світ? Як себе виражати? Чим донести інформацію в сферу психомоторики? І як перетворену в горнилі психомоторики інформацію втілити індивідуальною печаткою в матеріал, інакше кажучи, самовтілитися?
Класична психологія не знає поняття самовтілення. Заглиблюючись у людину, розщеплюючи її, диференціюючи, психологія знайшла такі процеси (і відповідно до них - почуття), як відчуття, сприймання, уявлення, пам'ять, мислення, мотивація та інші; їх традиційно розглядали нарізно. Але справа в тому, що всі вони можуть бути зведені до спільного знаменника. Як?
Кожен із цих процесів складається з трьох послідовних етапів:
1. відображення енергії і інформації;
2. проектування наступних дій;
3. породження діями продуктів діяльності.
Досить дослідити ці три дії, і ми матимемо ключ до розкриття секрету якого завгодно із названих процесів. Ми одержимо одну загальну технологію для розв'язання типових задач.
Хоча всі три дії - відображення, проектування і породження продукту - можуть здаватися очевидними, проілюструємо це на прикладах.
Перша дія - відображення енергії та інформації. Кожний з нас розрізняє 2-3 відтінки чорного кольору. Маляр - 40. При переході від червоного до жовтого кольору ми розрізняємо не більше 25 відтінків. Сталевари - 200. Досвідчений льотчик за висотою тону на слух визначить число обертів двигуна. Наприклад, він може назвати число 1340 за хвилину (а не приблизно 1300) - і не помилиться, що недоступно "нормальному" слуху.
Знаменитий фінський бігун Пааво Нурмі пробігав 400-метрові відрізки дистанції на замовлення глядачів з точністю до 0,1 с. Що можна додати до можливостей відображення? Хрестоматійний нюх бджоли, температурна чутливість змії, зіркість орла тощо перебувають у межах людських можливостей.
Які процеси забезпечують відображення енергії та інформації?
1. Сприймання енергії і інформації зовнішніх впливів.
2. Порівняння і оцінка сприйнятого із здобутками пам'яті.
3. Прийняття рішення - сформульовано думку, визначено предметність почуттів, створено сталий образ (уявний або дійсний).
Відображення — це розрізняльна здатність наших органів чуттів. Порівняння і оцінка - розрізняльна здатність нашого мислення, розуму.
За цією схемою можна розібрати і психологію прийняття рішень. Поки що ми не будемо занурюватися в його технологію. Лише накреслимо межі цієї розумової дії: від першого кроку дитини до гамлетівського "бути чи не бути". Важливо зазначити, що будь-яке рішення - думка, почуття, образ дії - ґрунтується на моральних критеріях, якими користується людина.
Прийняття рішення - це розрізняльна здатність морального почуття.
До речі, проектування - найбільш людська із всіх наших здатностей.
Аби підсилити здатність до відображення - можливості наших органів відчуттів,—людство створило багато приладів з дивовижною розрізняльною здатністю: від лінзи Левенгука до космічних кораблів.
Щоб підсилити потужність м'язів для здійснення ними можливостей діяти, людство створило другу природу: від колеса, молотка і важеля до ядерної енергетики, і тільки здатність до проектування поки що не підсилена нічим.
Можна гадати, що вже перший крок у цьому напрямі стане початком нової наукової революції. Вона звільнить людину від необхідності напружено думати, своєю думкою проникати в таємниці природи, розсекречувати їх.
Що тоді залишиться на долю людини? Відображення себе, проектування і породження себе самої. Самовдосконалення і самовтілення — теж шлях до себе. На Дельфійському храмі було начертано: "Пізнай самого себе". Дивовижна формула життя і корисна порада кожному, але, на жаль, стародавні мудреці не обтяжили себе тим, щоб указати засоби і шляхи практичного використання цієї формули.
Потім людина пізнала себе, і коли побачила, яка вона недосконала, то всі філософи і всі релігії почали вимагати: "Подолай самого себе". Але все це, як ми з вами знаємо, не розв'язало проблеми. Про що це свідчить? Про безпорадність людини перед природою і перед самою собою.
Отже, від гармонії внутрішнього стану до гармонії рухів і дій - один крок. Інакше і не може бути. Гармонія породжує гармонію. Дисонансам там немає місця.
Ось чому поняття "гармонія" - основа розуміння і філософського осягнення нашого тіла і душі.
Регулятори і продукти психомоторики
Механізми регуляції психомоторної дії
Регуляція рухів предметом
Регуляція рухів образом
Регуляція дії думкою
Регуляція дій символом
Запитання і завдання для самостійної роботи
Альтернативно-тестові завдання для самоконтролю
21. Засоби розвитку психіки