При підготовці загального плану і програми перевірки слід установити рівень суттєвості — ступінь точності підготовленої бухгалтерської звітності клієнта, в межах якої її можна вважати достовірною.
План повинен складатися до початку роботи з клієнтом і враховувати:
♦ умови договору на виконання аудиту;
♦ зміст аудиторського висновку, строки його подання;
♦ відповідальність аудитора, передбачену законодавством;
♦ відповідальність підприємства за бухгалтерську звітність, яка надається для перевірки;
♦ відповідальність підприємства за повноту і достовірність іншої необхідної інформації;
♦ систему і форму бухгалтерського обліку;
♦ список членів аудиторської робочої групи, тривалість роботи, бюджет часу і витрат;
♦ ступінь впливу на аудит нових бухгалтерських або аудиторських законів, нормативів, інструкцій;
♦ рівень суттєвості завдань аудиту;
♦ найважливіші етапи і завдання аудиту;
♦ ступінь довіри до надійності системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю;
♦ порядок узгодження роботи внутрішніх аудиторів і співпрацю з ними;
♦ сутність і обсяг аудиторських доказів;
♦ умови, які потребують особистої уваги (можливість помилки, шахрайства);
♦ ступінь аудиторського ризику;
♦ список помічників, які будуть залучатися до аудиту.
При цьому слід урахувати такі фактори, як реальні затрати праці, необхідні для роботи, витрати часу попередньої перевірки, рівень суттєвості й проведення оцінки ризиків. У складі загального плану повинна бути інформація про:
а) склад аудиторської групи;
б) її підпорядкованість;
в) інструктаж;
г) перевірку якості роботи молодих спеціалістів старшими працівниками.
У процесі роботи аудитори можуть вносити корективи та зміни до плану, причому їх причини повинні докладно документуватися. Якщо перевірка проводиться не вперше, доцільно вивчити матеріали попередньої перевірки, обговорити з клієнтом зміни, що відбулися в діяльності підприємства і в системі обліку, його проблеми, оцінити дії клієнта по усуненню недоліків та виконанню рекомендацій попереднього аудитора.
План бажано погодити з керівництвом фірми. Це дасть можливість уточнити аудиторські процедури з діяльністю персоналу підприємства.
Програма аудиту
Для виконання плану аудитор повинен підготувати в письмовій формі програму аудиторської перевірки з визначенням у ній конкретних завдань і процедур для кожного об'єкта аудиту.
Програма аудиту — це детальний перелік змісту аудиторських процедур. Цей перелік є детальною інструкцією для асистентів аудитора та пересічних учасників перевірки, який також є засобом контролю за якістю їхньої роботи.
Програма повинна бути настільки деталізованою, щоб можна було використовувати її як інструкцію для виконавців аудиту, які беруть участь у перевірці. Програма має також служити засобом контролю за роботою виконавців аудиту.
У програмі аудиту види, зміст і час проведення запланованих аудиторських процедур повинні збігатися з прийнятими до роботи показниками загального плану аудиту. Аудиторська програма допомагає керувати виконавцями аудиту і контролювати їхню роботу. Аудиторська програма містить перелік об'єктів аудиту за його напрямами, а також час, який необхідно витратити на кожен напрям аудиту або аудиторську процедуру.
Аудитор затверджує програму, визначаючи суттєвість за процедурами аудиту, об'єкт аудиту за кожним питанням окремо та масштаб перевірки.
Програма оформлюється у вигляді таблиці - кожний об'єкт перевірки окремо. На початку програми вказується:
♦ назва підприємства;
♦ період перевірки;
♦ дата перевірки;
♦ об'єкт перевірки.
У програмі, крім прізвища, вказують також ініціали аудитора, який здійснює перевірку конкретного об'єкта аудиту, час, який необхідно витратити на перевірку конкретного об'єкта перевірки, та передбачають місце для відміток про фактичне виконання плану аудиту з кожного питання.
Програма з кожного об'єкта аудиту підписується керівником групи аудиторів або керівником аудиторської фірми.
Є два типи підготовки програми: максимально жорсткий і максимально гнучкий.
За першим аудиторська фірма розробляє основну програму, до якої вносить максимально важливий обсяг інформації. Маючи таку програму, аудитор може скласти план своїх дій, викресливши з програми пункти, які не підходять для даного клієнта.
За іншим аудитор, маючи відповідні завдання, самостійно готує програму їх виконання.
Найкращим є змішаний варіант. Аудитор, маючи основну програму, складає свою з урахуванням індивідуальних особливостей клієнта.
Аудит усіх операцій підприємства здійснюється шляхом використання необхідних аудиторських тестів, вибіркової перевірки бухгалтерських регістрів, рахунків, первинної документації з урахуванням визначеного аудитором рівня суттєвості помилки за кожним об'єктом перевірки. Навіть якщо аудитор буде перевіряти всі операції всуціль, це не дасть гарантії виявлення абсолютно всіх суттєвих помилок, тому що значною мірою виявлення суттєвих помилок залежить від рівня професійної підготовки аудитора та його обізнаності про діяльність підприємства.
Програма може передбачати такі об'єкти аудиту.
ТЕМА ІV. ОРГАНІЗАЦІЯ НАДАННЯ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ
4.1. Поняття і види аудиторських послуг
Консультаційні послуга
Консультування в галузі фінансів
Консультування малих підприємств
4.2. Клієнти аудиторських фірм (аудиторів), процедури їх вибору та погодження
Типи клієнтів
Процедура вибору клієнта