Активність як діяльнісний стан суб'єкта детермінована з середини, з боку його ставлень до світу і реалізується назовні в процесах поведінки. Розглянемо внутрішні та зовнішні характеристики людини як суб'єкта активності.
До внутрішньої організації активності людини, за A.B. Петровським, належать мотиваційна, цільова та інструментальна основи активності.
Мотиваційна основа активності
Кожна жива істота, зокрема й людський індивід, несе в собі внутрішній образ своїх життєвих відносин зі світом. Для людини ці відносини досить різноманітні: відгукуватися на потреби інших людей, відчувати себе частиною природи та ін. Все це різноманітні форми суб'єктності людини.
♦ По-перше, суб'єкт активності є "індивідуальне Я" людини. Діяльність людини, як вважає вона сама, мотивується її власними
інтересами і потребами: "Я чиню так, тому що саме цього я хочу", "Я роблю це для себе самого" тощо.
♦ По-друге, суб'єкт активності - це "Я іншого в мені", коли "присутність" іншого переживається як певне вторгнення у свій внутрішній світ.
♦ По-третє, суб'єкт активності безпосередньо над індивідуальний, тобто такий, що не ототожнюється з кимсь з інших людей. Але водночас він стосується кожного, виражаючи собою те, що повинно бути властивим усім людям - "людське в людині: совість, розум, добро, красу, волю".
♦ По-четверте, суб'єкт активності ототожнюється з природним тілом індивіда ("не Я"): він занурюється при цьому в стихію природного. В психоаналітичних концепціях це активне начало позначається терміном "Воно" (3. Фройд). "Не Я" при такому підході не вичерпується власне біологічними потягами: творчість, альтруїзм і навіть релігійні спрямування іноді розглядають як виявлення тільки природного начала.
Крім чотирьох указаних аспектів мотиваційної основи активності, внутрішню організацію активності людини становлять потреби. Потреби є джерелом активності людини. До людських потреб належать вітальні потреби (від лат. vita - життя): необхідність у їжі, воді, продовженні роду тощо; соціальні інтереси: необхідність належати до певної групи людей, вступати в емоційні контакти, мати певний статус, бути лідером чи підкорятися тощо і, зрештою, екзистенціальні спонукання: бути суб'єктом свого життя, творити, відчувати достовірність свого буття тощо.
Цільова основа активності
Важливим складником структури активності є її цільова основа. Процес задоволення потреб суб'єкта передбачає досягнення ним тієї чи іншої мети (кінцевої і проміжної).
Діяльність передбачає наявність в активності людини усвідомленої мети. Мета - те, що реалізує людські потреби і є образом кінцевого результату діяльності. Мета в психологічному розумінні - це те, чого намагаються досягнути, намір, який має бути здійсненим. Мета діяльності є своєрідним передбаченням її результату, образ можливого як прообраз дійсного. Важливо відрізняти мету від мотивів діяльності.
Мотиви - це пов'язані із задоволенням певних потреб спонукання до діяльності. У мотивах, як і в меті, передбачається можливе майбутнє. В мотивах начебто записано, чим є активність для суб'єкта, що повинно статися з ним самим. Мета орієнтована назовні, в ній передбачається результат, який має існувати як об'єктивно-художнє полотно, виготовлена деталь, доведена теорема тощо. Мета, втілена в продукти діяльності, не втрачає своєї належності до світу суб'єкта: вона суб'єктивна за формою, але об'єктивна за своїм змістом. Якщо в мотивах ідеально постає сам суб'єкт, у меті діяльності постає об'єкт, а саме: що необхідно здійснити, щоб мотиви активності були реалізовані.
Потреби становлять сутність, основну рушійну силу різних видів людської активності, а мотиви є конкретними різноманітними проявами цієї сутності. Мотиви та мотивацію розглядають в психології як причини, що визначають вибір спрямованості поведінки і діяльності суб'єкта.
На відміну від мотивів, мета людської діяльності завжди усвідомлена. Мета завжди зрозуміла самому суб'єктові, а також іншим людям. Мотиви - це надбання насамперед самого суб'єкта, вони можуть виявлятися як унікальні та глибинні його переживання і не завжди є зрозумілими для інших.
Треба розрізняти кінцеву і проміжну мету. Досягнення кінцевої мети рівнозначне задоволенню потреби. Проміжною є мета, поставлена людиною як умова досягнення кінцевої мети. Наприклад, художник, роблячи ескізи майбутньої картини, досягає проміжної мети, парашутист, готуючись до стрибка, ретельно складає парашут, під час цього досягає не однієї проміжної мети, а кількох, хоча кінцевою метою є сам стрибок.
Процес постановки, вибору мети називають цілеутворенням. Особливу психологічну проблему становить народження нової мети, що розпочинається з проміжної. Таку мету називають "надситуативною", що начебто знаходиться вище, над вихідними вимогами ситуації. Пропонуючи обстежуваному низку однотипних завдань, можна побачити, як деякі учасники експерименту замість того, щоб знайти загальний принцип їхнього розв'язання, кожного разу знову розв'язують завдання, утворюючи нову мету. Висунення нової мети ще не означає, що формується нова мотивація діяльності. Мова йде лише про розширення або поглиблення цільової перспективи активності за збереження загальної її спрямованості.
Отже, найважливіше в діяльності людини - усвідомлена мета. Інші боки діяльності - її мотиви, способи виконання, відбір і опрацювання необхідної інформації - можуть усвідомлюватися або ні. Вони можуть також усвідомлюватися не повністю і навіть неправильно. Наприклад, дошкільник не завжди усвідомлює потреб, які спонукають його гратись, а молодший школяр - мотивів своєї навчальної діяльності. Не повністю, а найчастіше хибно, усвідомлює справжні мотиви своїх вчинків недисциплінований підліток. Іноді й дорослі люди вірять у "замасковані" мотиви, які "підкидає" їм свідомість, щоб виправдати помилкові дії або вчинки.
Не тільки мотиви, а й розумові процеси, які привели до вибору тих чи інших планів діяльності, людина не завжди усвідомлює. Що стосується способів виконання діяльності, певна частина з них регулюється неусвідомлене. Прикладом цього можуть бути звичні дії: ходіння, мова, письмо, керуваня автомобілем, гра на музичному інструменті тощо.
Ступінь і повнота відображення усіх аспектів діяльності у свідомості визначають рівень усвідомленості відповідної діяльності.
Хоч яким би не був рівень усвідомленості діяльності індивідом, усвідомлення мети залишається необхідною її ознакою. Коли немає цієї ознаки, немає і діяльності в людському розумінні цього слова, лише імпульсивна поведінка. На відміну від діяльності, імпульсивна поведінка керується безпосередньо потребами й емоціями. Вона виражає лише афекти і потяги індивіда й тому має егоїстичний, антисуспільний характер. Засліплена гнівом або неперебореною пристрастю людина діє імпульсивно.
Імпульсивність поведінки не означає її неусвідомленості. Але за таких обставин усвідомлюється і керує поведінкою людини лише її особистісний мотив, а не його суспільний зміст, утілений у мету.
Можлива і така ситуація. Почавши діяльність заради мотиву, надалі людина може так нею захопитися, що діятиме для того, щоб отримати результат, досягти певної мети. Тоді відбувається так зване зсунення мотиву до мети.
Інший фрагмент діяльності - дія - спочатку може мати усвідомлену індивідом мету, яка, своєю чергою, є засобом досягнення іншої мети, що сприяє задоволенню потреби. Конкретна дія і відповідна їй мета є привабливою для індивіда тому, що вони дають можливість задовольнити потребу. Надалі мета цієї дії може набути самостійної цінності, стати потребою або мотивом. У такому разі говорять, що під час розвитку діяльності відбулося перетворення мотиву на мету і "народилась" нова діяльність.
Інструментальна основа активності
Однією з внутрішніх характеристик активності людини є її інструментальна основа. Важливі ЇЇ складові - знання, уміння, навички.
Розвиток особистості неможливий без оволодіння людиною соціально виробленими засобами виконання діяльності (інструментами, знаряддями, пристроями тощо).
При застосуванні тих чи інших інструментів, способів виконання діяльності, кожна людина насамперед уявляє, як діяти, як застосовувати ті чи інші знаряддя. Кожне таке уявлення розкриває внутрішню сторону дій, які відбуваються в зовнішньому плані. Сукупність цих уявлень називають інструментальною основою діяльності. Для позначення інструментальної основи діяльності досить часто використовується слово "компетентність", а цей термін можна розкрити через такі важливі поняття, як "знання", "уміння", "навички".
Знання - це не лише сукупність відомостей про навколишній світ, а й здатність людей орієнтуватись у системі соціальних взаємин, діяти відповідно до обставин у різних життєвих ситуаціях. Знання як частина інструментальної основи діяльності тісно пов'язані з навичками.
Навички - це опанування до автоматизму способами використання певних засобів діяльності. Навичкою називають ще спосіб виконання дій, який у результаті вправляння став автоматизованим. Навички, виявляючись у діях, справляють враження, що людина в деяких випадках діє "машинально". Такі автоматизовані елементи трапляються в різних сферах діяльності. За ознакою автоматизованості до навичок можуть бути віднесені різні операції в трудовій, навчальній, побутовій, спортивній, художній діяльності. Але автоматизованості підлягає не вся діяльність, а лише окремі її елементи. Так, автоматизуються дотримання орфографічних правил, способи написання і поєднання літер у слові, але сам процес письма залишається цілеспрямованою, навмисною дією.
На основі знань та навичок складається фонд умінь людини. До умінь належить система свідомої побудови результативної дії. На відміну від навичок, кожна з яких утворена серією автоматизованих елементів діяльності, уміння - здатність людини усвідомлено застосовувати набуті знання адекватно новим обставинам діяльності. Якщо навички людина застосовує у знайомих їй ситуаціях, уміння відповідають більш широкому класу ситуацій. Наприклад, людина може виявляти свої уміння за нових обставин діяльності. Адекватність умінь обставинам, у які людина ще не потрапляла і які не входять до її досвіду, базується на усвідомленому застосуванні знань, а також досвіді певним чином діяти. Уміння становлять основу майстерності особистості.
Уміння і навички поділяються на декілька типів: рухові, пізнавальні, теоретичні та практичні. До рухових належать різні рухи, складні та прості, які належать до зовнішніх, моторних аспектів діяльності. Пізнавальні уміння охоплюють здібності, пов'язані з пошуком, сприйманням, запам'ятовуванням і опрацюванням інформації. Вони співвідносяться з основними психічними процесами і передбачають формування знань. Теоретичні уміння і навички пов'язані з абстрактним інтелектом. Вони виявляються в здатності людини аналізувати, узагальнювати матеріал, будувати гіпотези, теорії тощо.
Важливе значення для формування всіх типів умінь і навичок мають вправи. Завдяки їм відбуваються автоматизація навичок, удосконалення умінь, діяльності загалом. Без постійного, систематичного вправляння уміння та навички втрачаються.
12.5. Засвоєння діяльності
12.6. Динаміка і саморегуляція активності особистості
12.7. Основні види діяльності та їхній розвиток в онтогенезі
13. Психологія особистості
13.1. Поняття про особистість
13.2. Теорії особистості
13.3. Структура особистості
13.4. Спрямованість особистості
Мотиви поведінки і діяльності