Основне завдання консультанта на цьому етапі - установити контакт із клієнтом (-ми) і розібратися в тому, що саме привело них на прийом. Хоча вже на початку бесіди при участі в цьому процесі обох членів подружжя можуть виникнути певні труднощі. Так, чоловік і дружина можуть не стільки прагнути викласти суть проблеми, скільки продемонструвати провину й недоліки іншого, згадуючи всі нові й нові гріхи партнера, обвинувачуючи й перебиваючи один одного й, уникаючи, таким чином, побудови конструктивних стосунків із консультантом. У такій ситуації необхідно виявити визначену твердість, запропонувавши дружинам говорити по черзі і коментувати слова партнера лише тоді, коли він/вона одержить право слова.
Як ми уже відзначали вище, особливою вимогою до роботи з парою є більше структурування процесу прийому. Тому спочатку кожен із членів подружжя пропонує свою версію того, чому і навіщо вони прийшли до консультанта (дуже важливо, щоб хоч якась версія була запропонована кожним із них, і посилання на те, що "він мене привів, нехай і розповідає", ні в якому разі не повинні прийматися), після чого консультантові варто підбити підсумок, запропонувавши своє, більш узагальнене уявлення про те, які проблеми хвилюють кожного з партнерів. Для більш повного розуміння ситуації психологові корисно мати наступну інформацію: як, коли й у зв'язку з чим почалися або загострилися конфлікти, у яких ситуаціях вони найчастіше виникають, хто є більш активним їхнім ініціатором, що обурює або не подобається в іншому кожному з членів подружжя.
Якщо чоловік і жінка згодні на більш тривалу роботу, то, одержавши вичерпну інформацію з цього й інших питань, консультант не повинен затягувати первинний прийом. Нехай він буде навіть трохи коротше, ніж усі наступні, але завершити його в цьому випадку потрібно дуже чіткою постановкою задач і цілей консультування, тобто тим, що кожен і з членів подружжя хотів би в результаті досягти. Не страшно, якщо ці чекання в партнерів діаметрально протилежні. Але в такій ситуації, доцільно попередити чоловіка й жінку, щоб сам прийом і усе, що на ньому говорилося, не обговорювалося ними за межами кабінету консультанта.
Організація роботи з подружньою парою
Якщо на прийом прийшло подружжя і виражають готовність спільно обговорювати сімейні проблеми - не скористатися цим для консультанта просто "гріх". Але, вибираючи спільну роботу, необхідно чітко уявляти, що в такий спосіб психолог бере на себе певні зобов'язання. Він не повинен вступати в коаліцію з жодним із членів подружжя (як під час спільних прийомів, так і поза ними), зустрічатися з одним чоловіком "по секрету" від іншого, обговорювати що-небудь по телефону з одним із них без відома партнера і т. д.
Організація роботи з одним із членів подружжя
Найчастіше, на консультацію один член подружжя, не бажає, або не маючи можливості привести із собою партнера. У такій ситуації його необхідно підтримати, запевнивши, що робота з одним членом подружжя ні в якому разі не є безглуздою або безрезультатною.
Робота з одним "небезпечна" нерівноправністю, оскільки людина, яка прийшла на прийом у якомусь розумінні бере всі сімейні проблеми на себе одного. Висловлюючи подібні сумніви в ситуації консультування, клієнт узагалі ж прав, оскільки основна умова конструктивної психологічної роботи - прийняття клієнтом провини (або відповідальності) за те, що відбувається в родині, хоча очевидно, що свій внесок у проблеми вносять обоє. Природно, що виявитися "винним" неприємно. Як заспокоєння клієнтові можна запропонувати таке міркування: "Винуваті, звичайно ж, ви обоє. Але обговорювати тут провину вашого партнера безглуздо, оскільки єдине, що я можу зробити в даній ситуації, це пошкодувати вас, але навряд чи це принесе вам хоч яке-небудь полегшення. Розуміння ж того, що саме ваші слова й учинки сприяють погіршенню й загостренню ситуації у родині, може привести до визначених змін у вашому поведінці, що швидше за все так чи інакше буде корисно для родини в цілому".
Психолог у цій ситуації повинен виступити в ролі тонкого політика, одночасно наголошуючи важливість уже сформованого співробітництва з одним із членів подружжя і всіляко демонструючи цінність приходу іншого. Можливо і зворотне, коли спільні зустрічі з якихось причин перериваються, і консультант продовжує працювати лише з одним і з членів подружжя. І в цій ситуації можна багато чого зробити для родини, не залишаючи спроб повернути в консультацію "блудного" клієнта.
Існує і ще одна можливість розвитку консультаційного процесу, що ні в якому разі не варто випустити з уваги. Це ситуація, коли консультант сам стає ініціатором роздільних зустрічей з партнерами.
Причини приходу чоловіка й жінки в консультацію
Деякі приводи для звернення до консультанта частіше зустрічаються, коли в консультацію приходить лише один із партнерів. До числа таких "особливих" причин можна віднести алкоголізм чоловіка й проблеми, зв'язані з його/її психічним або фізичним захворюванням. В обох випадках питання для клієнта часто полягає не лише в тому, як уплинути на партнера, щоб він/вона не пив/-а/, або менше фокусувався (-ась) на своїй хворобі, скільки в тому, що робити самому клієнтові: розлучитися, вважаючи, що ситуація безнадійна; терпіти й чекати якогось рішення своєї проблеми, сподіваючись, що партнер перестане пиячити, видужає і т. д.
Прихід у консультацію обох членів подружжя частіше пов'язаний із внутрісімейними конфліктами з приводу розподілу подружніх ролей і обов'язків, із сексуальними труднощами, грошовими проблемами, тобто з чимось, що так чи інакше стосується інтересів обох і може бути кваліфіковане як загальна проблема.
Існує певний взаємозв'язок між скаргами, що формулюються і віком клієнтів, їх стажем спільного життя: молодого чоловіка й жінку частіше хвилюють проблеми власних взаємин, переживання, пов'язані з ревнощами й зрадою; літнім більше властиво міркувати про свої стосунки з дорослими дітьми.
Тривалість роботи з подружньою парою
Консультування індивідуального клієнта із сімейних проблем, так само як і в багатьох інших випадках короткотермінового консультування, звичайно, триває дві - чотири зустрічі, причому переважна більшість прагне до того, що робота з ними завершилася в ході одиничного прийому. У випадку, коли чоловік і жінка вже на перший прийом прийшли вдвох або інший приєднався до бесід на початковому етапі консультування, їхньої зустрічі з психологом, звичайно, тривають трохи довше - п'ять-шість спільних бесід. Велика тривалість роботи з парою обумовлена хоча б тим, що під час подружнього прийому збільшується "час слухання", оскільки на кожне питання повинен відповісти вже не одна людина, а двоє.
Запитання та завдання для самоконтролю
1. Які особливості організації психоконсультативної роботи з подружньою парою?
2. Які особливості організації роботи з одним із членів подружжя?
3. Які причини приходу чоловіка й жінки в консультацію?
4. Охарактеризуйте тривалість роботи з подружньою парою.
Особливості роботи з проблемами розподілу сімейних ролей і обов'язків
Проблема рівності в розподілі сімейних обов'язків
Особливості роботи з розбіжностями в поглядах і настановах подружжя
Техніка конструктивних переговорів
Консультування подружжя з приводу сексуальних проблем
Скарги на пасивність партнера в сексуальних стосунках
Незадоволеність сексуальними стосунками з партнером
Створення позитивного фонду в спілкуванні подружжя
Аналіз почуттів і переживань у процесі подружнього спілкування