Частина труднощів, із якими зустрічається психолог при консультуванні із сексуальних проблем, визначається елементарним незнанням більшістю людей, у чому складається специфіка діяльності психологів, сексопатологів і сексологів. У зв'язку з цим часті випадки помилкових звернень, коли до психолога приходять клієнти з глибокими розладами сексуальної поведінки, яких він змушений одразу ж відправляти до відповідних фахівців. Тому консультантові необхідні хоча б мінімальні знання в галузі сексології й сексопатології, що дозволяють, принаймні, не братися за те, із чим він явно не зможе справитися (Васильченко Г. С, 1977; Wollman В. В., Money І., 1980). Але все ж серед тих, хто звертається за консультацією, звичайно, зустрічаються люди із сексуальними проблемами або чисто психологічного порядку, або з перевагою в них психологічних аспектів. У цих випадках основні складності, пов'язані з діяльністю психологічних захисних механізмів і, зокрема, із тим, що сексуальні проблеми часто заміщають собою міжособистісні і навпаки. Звичайно, говорячи про сексуальні проблеми, чоловік і жінка схильні недооцінювати роль психологічних факторів, розглядаючи виникаючі труднощі як порушення лише фізіологічного порядку.
Якщо скарги на сексуальні проблеми появляються вже на початку першого прийому, то це, швидше за все, свідчить або про їхню фізіологічну природу, або про глибинні особистісні проблеми клієнта, пов'язані із сексуальністю. Корекція в обох випадках - за межами компетенції консультанта. Такого клієнта необхідно направити до інших фахівців.
Розповідаючи про сексуальні проблеми, клієнти часто дещо сильно спрощують свою ситуацію, уявляють існуючі труднощі як: "Вона відмовляється" або "Він до мене неуважний", "У мене немає бажання", підкреслюючи їхній фізіологічний характер. Головна проблема, яку необхідно вирішити консультантові в цій ситуації, - як можна ретельніше розібратися в тому, які ці труднощі, коли вони виникли, як проявляються, існують постійно або періодично пропадають і т, д. Ця інформація може дати дещо багато, дозволяючи поставити точний психологічний діагноз, з чим саме пов'язані сексуальні проблеми у стосунках.
Скарги на пасивність партнера в сексуальних стосунках
Часто основна скарга чоловіка й жінки, особливо чоловіка, полягає в тому, що дружина відмовляється від сексуальних стосунків або поводиться при сексуальних контактах значно пасивніше, ніж раніше. У таких випадках дружина найчастіше прагне пояснити свою пасивність і відмовляння повсякденними труднощами й проблемами: утомою, що нагромадилася, віком, наслідками хвороби і т. д. Але за цим неявно звучать більш серйозні причини відмовлень: невдоволення чоловіком, скарги на часті сварки й конфлікти з ним, що негативно відображаються на настрої, а отже, і на її сексуальних бажаннях, відчуття дефіциту уваги й ласки з його боку і т. д. При цьому сексуальна холодність дуже рідко інтерпретується дружиною безпосередньо як помста або покарання для чоловіка. Відсутність бажання або навіть відраза до сексуальних стосунків розглядаються скоріше як природний наслідок образ і невдоволення ним.
Для того, щоб ситуація дійсно змінилася, необхідно допомогти і чоловіку побачити за своїми претензіями до сексуальності дружини його власні прагнення почувати себе коханим і потрібним їй, а також страх, що її відмовлення й пасивність є свідченням негативного ставлення до нього.
Часто відмови від сексуальних стосунків дещо ясно сприймається чоловіком як покарання й помста з боку дружини навіть у тому випадку, якщо вона сама до кінця не зізнається собі в цьому. Але замість того, щоб розібратися в причинах, що існують, зрозуміти й визнати свої помилки, клієнт може почати висувати претензії, жадати від психолога, щоб він зробив щось таке, щоб "вона хотіла", стверджувати, що "стосунки стосунками, а секс сексом, і навіщо тут над чимось роздумувати". Така ригідність у позиції чоловіка може призвести до загострення міжособистісної ситуації, до серйозних образ і взаємних обвинувачень. Для того, щоб цього не сталося, психолог повинен спеціально подбати про атмосферу обговорення, переконатися в тому, що сприятливий контакт установився з обома людьми, що вони побудовані дещо конструктивно й відверто.
Це особливо важливо тому, що рішення даної проблеми залежить від обох, а не від зміни когось одного.
При вдалому варіанті розвитку бесіди необхідно, щоб чоловік і жінка постаралися сформулювати й передати іншому свої почуття, поділитися своїми образами й переживаннями, пов'язаними з відчуттями дефіциту уваги й ласки з боку партнера. Розуміння й обговорення того, що лежить за скаргами на труднощі в сексуальних стосунках чоловіка й жінки, саме по собі може значно сприяти вирішенню проблеми. Але все-таки буває корисно слідом за такою емоційною розмовою провести і більш раціональне обговорення сексуальних стосунків чоловіка й жінки. Доцільно, щоб воно було трохи відсунуте в часі, наприклад, перенесено до наступної зустрічі з цією парою. У ході розмови варто допомогти членам подружжя сформулювати вимоги або побажання один одному, що дозволили б їм змінити свою поведінку.
Незадоволеність сексуальними стосунками з партнером
Створення позитивного фонду в спілкуванні подружжя
Аналіз почуттів і переживань у процесі подружнього спілкування
Індивідуальне психоконсультування подружжя
Надмірна залежність чоловіка від його батьків
Консультування з приводу проблем, пов'язаних а соматичною або фізичною хворобою партнера
Труднощі у стосунках із партнером
Переживання розлучення з партнером
Пошуки причин зради або охолодження подружніх стосунків