Дохід від звичайної діяльності визнається тоді, коли в результаті господарської операції збільшуються активи або зменшуються зобов'язання і внаслідок цього відбувається зростання власного капіталу.
Таким чином, якщо активи збільшуються (або зобов'язання зменшуються), але це не призводить до зростання власного капіталу, дохід не визнається
Такі надходження, як:
♦ суми ПДВ;
♦ суми надходжень за договорами комісії та іншими аналогічними договорами на користь комітента;
♦ суми передоплати продукції (товарів, робіт, послуг);
♦ суми авансу;
♦ суми завдатку під заставу, які приводять до збільшення активів, однак не приводять до зростання власного капіталу, передбачено не визнавати доходом підприємства.
Таке "невизначення" вищеназваних надходжень по-різному відображається і на рахунках бухгалтерського обліку.
Визнання доходу (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів)
Визнання доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, інших активів) (далі — продукція) також пов'язане з виконанням деяких умов, зазначених у пункті 8 П(с)БО 15.
♦ Передача покупцеві ризиків і вигод, пов'язаних із правом власності на продукцію. Визначення моменту, у який відбувається передача, пов'язане з правом власності на продукцію. У більшості випадків передача ризиків і вигод від володіння збігається з передачею юридичного права власності або з передачею в управління покупцеві (торгівля).
В інших випадках передача ризиків і вигод відбувається не завжди одночасно з передачею юридичного права власності.
Можливі ситуації, за яких підприємство-продавець зберігає ризики і вигоди за собою, наприклад:
а) коли відвантажена продукція підлягає подальшому монтажу, і цей монтаж є вагомою частиною контракту, який ще не був завершений підприємством;
б) коли покупець має право анулювати придбання з причин, визначених у контракті на реалізацію, і підприємство-продавець не впевнене в неповерненні продукції.
♦ Управління і контроль за реалізованою продукцією. Тобто якщо підприємство залишає за собою подальше керівництво або контроль за реалізованою продукцією, то дохід від такої реалізації не визнається.
♦ Сума доходу достовірно визначена.
♦ Упевненість у тому, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод. Тобто, якщо існує невпевненість в отриманні компенсації від реалізації, то до усунення цієї невпевненості дохід не повинен визнаватися.
♦ Витрати, пов'язані з операцією реалізації продукції, достовірно визначені. У даному випадку П(с)БО 15 ще раз нагадує про принцип відповідності доходів і витрат. Тому і отримані аванси, і передоплати неможливо визнати доходом.
Визнання доходу від надання послуг
Підхід до визначення доходу від надання послуг істотно відрізняється від звичайного визначення доходу в момент підписання акта виконаних робіт (наданих послуг).
П(с)БО 15 передбачає визначення доходу:
♦ виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу (часто такий метод називають методом поетапного виконання);
♦ методом рівномірного його нарахування за певний період часу.
Згідно із цими методами дохід визначається в тих звітних періодах, у яких надаються відповідні послуги.
Визначення доходу за методом оцінки ступеня завершеності операцій здійснюється трьома способами:
1) вивченням виконаних робіт (коли сторони, вивчивши виконані вже послуги, визначили ступінь їх готовності та оцінили їх конкретну суму);
2) визначенням питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які повинні бути надані;
3) визначенням питомої ваги витрат, понесених підприємством у зв'язку з наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат. При цьому сума витрат, здійснених на певну дату, включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг саме на цю дату.
Визначення доходу за методом рівномірного нарахування є ніби особливим правилом і застосовується тоді, коли надання послуг полягає у виконанні необмеженої кількості дій (операцій) за певний період часу. Це найлегший метод визначення доходу, при використанні якого необхідно тільки точно знати період, за який підприємство повинне надати послуги, і загальну суму доходу, встановлену договором.
Необхідно також зазначити, що П(с)БО 15 передбачає і неможливість на ранніх етапах операції достовірно оцінити дохід від надання послуг. У такому разі цей стандарт пропонує визначити дохід тільки в розмірі понесених затрат, які передбачається відшкодувати.
Визнання доходу від використання активів підприємства іншими сторонами
Дохід від фінансової діяльності підприємства у вигляді відсотків, дивідендів і роялті визнається, якщо ймовірне надходження економічних вигод, і дохід може бути достовірно оцінений у такому порядку:
♦ відсотки визнаються у тому звітному періоді, до якого вони належать;
♦ роялті визнається за принципами нарахування згідно з економічним змістом угоди;
♦ дивіденди визнаються в періоді прийняття рішення про їх виплату.
При проведенні аудиту доходів необхідно перевірити, чи дотримується підприємство названих вимог нормативних документів.
Визнання доходу від використання активів підприємства іншими сторонами
16.3. Предметна область аудиторського дослідження доходів
16.4. Аудит доходів та фінансових результатів
Перевірка звіту про фінансові результати
ДОДАТКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Передмова
РОЗДІЛ 1 ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК АУДИТУ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ
1.1. Історія виникнення і розвитку аудиту