Маніпуляція успішна в умовах "шуму", коли людину бомбардують потоком нікчемних повідомлень і вона не може зосередитися на проблемі, з якої повинна виробити свою незалежну думку, погляд на речі, не може зосередитися, а вимушена хапатися за підкинуте їй трактування. Стійкість проти маніпуляції знижується, якщо одночасно з повідомленням, яке навіює певну ідею, на свідомість людини впливають "перешкодою", тобто відвертаючи, перешкоджають їй сконцентрувати увагу на суті проблеми.
Звідси висновок: отримавши повідомлення, в якому може приховуватися "контрабанда", треба відфільтровувати "шуми", які є перешкодами під час обмірковування цього повідомлення. Краще на певний час вирватися з потоку повідомлень; цей потік не вичерпається, і ніщо справді важливе вас не обмине.
Непередбачуваність
Легше за все маніпулювати свідомістю людини, мислення якої відповідає чіткому і строгому алгоритму.
Якщо свідомість "кривуляє", дотримується незвичної логіки і приводить до парадоксальних висновків, дібрати до неї ключ важко. Як говорив К. Кастанеда, "коли ти непередбачуваний, ти не вразливий". Треба постаратися свідомо затримувати або взагалі блокувати автоматичні реакції, уміти стримувати себе, не реагувати так, як від нас очікують; водночас демонструвати активність, яка є альтернативою тій, яку хоче актуалізувати маніпулятор. Непередбачуваність - універсальний прийом проти маніпуляції, одночасно з витримкою, силою, врівноваженістю, поміркованістю. Якщо адресат поводиться так, що його неможливо прорахувати, то маніпулятор не буде знати, до чого "приєднуватися", під що підлаштовуватися. Набагато важче добирати ключі, коли замки весь час змінюються. Не можна дозволяти грати на своїх стереотипах. Вихід із коридору нав'язаних стереотипних реакцій, "зміна поля" порушують програму маніпуляції. З реакції автора повідомлення (яку можна оцінити подумки) буде видно, чи намагається він зацікавити своєю думкою як розумною, а чи вибудовує маніпулятивну конструкцію. Чесну людину не зіб'єш таким прийомом, позаяк її думка когерентна (говорить те, що думає і переживає).
Відключення емоцій
Більшість стереотипів, які використовують маніпулятори, значно забарвлена емоціями. Це і не дивно, адже вони знають, що нас ще з дитинства вчили оцінювати ситуацію на суто емоційному рівні, коли пізнанням рухає почуття, а не розум. Розхитати почуття - для маніпулятора половина успіху. Тому загальним правилом можна вважати таке: побачивши, що суперник тисне на якесь почуття, треба на певний час свідомо притупити це почуття. Слід сприймати повідомлення безпристрасно, немов автомат, а потім "на холодну голову" обмірковувати їх на самоті без підказки. Це може скидатися на цинізм, але корисно "програти", тобто прокрутити у голові можливий варіант вирішення поставленої проблеми взагалі поза моральним комплексом, як планують .військові свої бомбардування. "Програти", а потім вже включати моральні обмеження і віддавати перевагу певному варіанту, який за ситуації, що склалася, видається найоптимальнішим і хоча б певною мірою гарантує особисту безпеку. Дуже часто на почуттях грають для того, щоб переключити емоції (або включити, збурити потрібні емоції), каналізувати (спрямувати) їх на абстрактний або підсунутий об'єкт, тим самим відволікаючи увагу від головного.
Діалогічне мислення
Чого найбільше хочуть від нас маніпулятори? Насамперед вони намагаються перетворити нас на споживачів ідей, на розширену зіницю і "нашорошене вухо"; намагаються позбавити нас відкритого діалогу, бо він знімає оману, наслання. Діалог руйнує маніпуляцію. В ситуації, що склалася, у нас поки що один вихід - не приймати жодного твердження без необхідних запитань. Треба робити зусилля, щоб знайти зачіпку (гачок) для запитання навіть у найбільш "круглому" твердженні, незважаючи на те, що наш розум намагається уникати вирішення важких проблем, "закидати їх під килим". Окрім того, треба вчитися "говорити із самим собою", бо за таких умов наше мислення напевно вийде з коли, передбаченої маніпулятором, а отже, стане непередбачуваним, таким, що не піддається контролю з боку опонента. Може, на їхню думку, ми станемо схожими на божевільних, але якраз божевільними і неможливо маніпулювати, оскільки їх умовиводи завжди парадоксальні з позиції заданого маніпулятором алгоритму і з погляду загальноприйнятого "здорового" глузду. Важко передбачити дії людини, у якої немає логіки, дії якої не зумовлені причиною.
Створення альтернатив
Включення здорового глузду
Пошук суті проблеми
Зміна мови
8.8. Моделі спілкування
Розділ 9. Особистість і конфлікт
9.1. Анатомія конфлікту
9.1.1. Конфліктуючі сторони
9.1.2. Зона розбіжностей