Географія промислових комплексів - Іщук С.І. - Одеська промислова агломерація

Охоплює територію Овідіо-Польського, Біляївського, Комінтернівського, частково Білгород-Дністровського районів Одеської області й тісно пов'язані з ядром міста-супутники: Іллічівськ, Южне, Теплодар, Біляївка, Білгород-Дністровський. Нині в цій промисловій агломерації мешкає близько 1,3 млн жителів, а це майже половина населення області. В Одесі проживає 1029 тис. осіб. Одеська промислова агломерація - найбільший портово-промисловий комплекс в Україні, розташований на північно-західному узбережжі Чорного моря між Дністровським і Тилігульським лиманами. її справедливо називають морськими воротами України.

Приміська зона Одеси охоплює прилеглі адміністративні райони - Овідіопольський, Біляївський, Комінтернівський, у межах яких зв'язки з Одесою найінтенсивніші. На території цих районів розміщені складові приміської інфраструктури. Тут діють товарні станції, енергетичні підстанції, транспортно-комунікаційні вузли і кільцеві системи об'їзних доріг, склади і газосховища тощо. У приміську зону, яка виконує багато важливих господарських функцій, виносять екологічно небезпечні виробництва, а також нові підприємства.

Периферійні райони приміської зони - Білгород-Дністровський, Роздільнянський, Іванівський, Березівський - пов'язані з ядром промислової агломерації виробничими, трудовими, сировинними, транспортними, комунікаційними зв'язками, а також ринковими поїздками населення до Одеси. З розвитком промислової функції міста райони периферії поступово "прилучаються" до території з високою концентрацією виробництва і населення.

Провідною галуззю промислового комплексу Одеси в машинобудування і металообробка. Комплекс машинобудівних підприємств спеціалізується на верстатобудуванні, сільськогосподарському, технологічному машинобудуванні, виробництві інструменту, сталепрокатному і канатно-дротяному виробництвах, ремонті суден тощо. До нього належать такі найбільші виробничі об'єднання: "Продмаш", "Одесхолодмаш", верстатобудівне, важкого кранобудування, "Одесаґрунтомаш". Сформувались і функціонують науково-виробничі об'єднання "Кисеньмаш" і "Харчпромавтоматика". Найвідоміша продукція одеських машинобудівних підприємств - це крани великої вантажопідйомності, тракторні плуги для всіх сільськогосподарських зон, холодильна апаратура, верстати з програмним керуванням, поліграфічна техніка, автогенне устаткування, гідравлічні машини, сталеві канати і троси та ін.

Друге місце за чисельністю промислово-виробничого персоналу посідає харчова промисловість із переліком майже всіх підприємств, що входять до складу продовольчого комплексу. У цьому комплексі головними галузями є: борошномельна, цукрова, м'ясна, молочна, рибна, консервна, олійножирова, спиртово-горілчана, виноробна, кондитерська та ін. До найбільших підприємств належать консервний завод, чаєрозважувальна і харчових концентратів фабрики, заводи шампанських вин і винно-коньячний, рибопереробний та цукрорафінадний.

Третя галузь спеціалізації - легка промисловість, головною продукцією якої є швейні та джутові вироби, галантерейні, технічні, вовняні тканини та трикотаж, взуття.

Значного розвитку в Одесі набули хімічна і нафтохімічна галузі (припортовий хімічний, нафтопереробний і суперфосфатний заводи). Працює виробниче хіміко-фармацевтичне об'єднання.

З інших галузей можна виокремити виробниче об'єднання "Одесбудматеріали", цементний завод, підприємства деревообробної, целюлозно-паперової, скляної та ювелірної галузей.

Важливі функції в Одеській промисловій агломерації виконують порти Іллічівський і Южний. Через них здійснюються транспортно-економічні зв'язки з промисловими центрами України та зарубіжними країнами.

Іллічівськ - морський торговий порт багатофункціонального типу, розташований за 30 км на південний захід від Одеси. Він має сучасний контейнерний термінал і дві міжнародні паромні переправи: Іллічівськ - Варна (Болгарія) та Іллічівськ - Поті (Грузія). Готується техніко-економічна розробка поромної лінії Іллічівськ - Батумі (Грузія). У структурі вантажообігу переважають експортні вантажі.

Южне - морський торговий порт, розташований на північно-східному узбережжі Одеської затоки в Аджалицькому (Григорівському) лимані. Через нього здійснюється круглорічна навігація. Переважають експортні хімічні вантажі. В зоні порту Южне на відстані 20 км у бік моря споруджується Одеський нафтовий термінал потужністю до 40 млн т імпортної нафти на рік. Порт має сучасне складське господарство, об'єднаний під'їзними залізницями й автомагістралями.

Значний промисловий центр - Ізмаїл у західній частині Одеської області. Місто розміщене на лівому березі Кілійського гирла Дунаю за 80 км від моря і є важливим річковим портом. Головні галузі промисловості цього центру - харчова і машинобудівна. Харчова промисловість представлена рибною, овочеконсервною, виноградно-переробною, м'ясною, кондитерською та іншими галузями. З машинобудівних підприємств відомі судноремонтний, судноремонтно-механічний, ремонтно-технологічного устаткування заводи.

Поблизу місця" де Дністер впадає в Чорне море, розташований невеликий промисловий центр Білгород-Дністровський, У місті переважає харчова промисловість (м'ясна, рибоконсервна, масло- та виноробна). Є також підприємства швейної, меблевої, картонної, будівельних матеріалів промисловості. У приміській зоні розміщене село Шабо, відоме як центр виноградарства і виноробства.

У північній частині Одещини розміщене місто Котовськ - багатогалузевий промисловий центр на залізничній станції. Тут працюють заводи авторемонтний та "Південремверстат". Головна галузь промисловості - харчова (цукрова, м'ясна, молочноконсервна). Функціонує багато підприємств, що обслуговують залізничний транспорт.

Миколаївський промисловий вузол
Херсонський промисловий вузол
Сімферопольський промисловий вузол
Севастопольський промисловий вузол
Керченський промисловий вузол
7.7. Подільський промисловий район
Хімічна промисловість
Вінницький промисловий вузол
Хмельницький промисловий вузол
Кам'янець-Подільський промисловий вузол
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru