Географія промислових комплексів - Іщук С.І. - Легка промисловість

Район розташований на крайньому північному заході України в межах території Волинської та Рівненської областей. Його зручне економіко-географічне положення щодо сусідніх держав Білорусі й Польщі є однією з важливих умов розвитку зв'язків промислових підприємств з цими країнами. Однак він віддалений від основних промислових баз України, що створює деякі труднощі у розвитку промисловості.

Ресурси для розвитку промислового виробництва на території району незначні. Найціннішими є лісосировинні ресурси. Лісами вкрито майже 40 % усієї площі району. У порідному складі лісів переважають хвойні породи, зокрема соснові ліси. Значні масиви відведені під дубові, грабові, березові, осикові та вільхові породи. Але більшість лісів мають такий вік, що експлуатувати їх нині ще не можна, тобто це масиви молодого віку. Саме тому використання лісосировинних ресурсів обмежується.

З мінеральних ресурсів виділяються поклади кам'яного вугілля Львівсько-Волинського басейну і родовища торфу. Розвідані також запаси природного газу, і є прогнози щодо залягання на території району нафти. Район багатий на будівельні матеріали: тверді - граніти, базальти, гнейси, діабази, а також вапняки, глини, піски, крейдяні породи. Промислове значення мають поклади бурштину, коштовного каміння і каоліну. Район достатньо забезпечений водними ресурсами, що стало важливою умовою розміщення водомістких промислових підприємств на річках Стир (Луцьк) і Горинь (Рівне).

У функціонально-галузевій структурі промисловості району переважають галузі, що використовують сільськогосподарську продукцію, тобто ті, що є складовими агропромислового комплексу. Так, харчова промисловість представлена виробництвом цукру, спирту, плодоовочевої продукції. Ці галузі розвинені у лісостепових районах, на півдні Волинської та Рівненської областей (Корець, Мізоч, Острог, Горохів, Володимир-Волинський, Іваничі та ін.). Розвинені молочна, маслоробно-сироварна, борошномельно-круп'яна, кондитерська, хлібопекарна галузі. Найбільші виробничі потужності зосереджені в містах Луцьку, Рівному, Ковелі, Нововолинську.

Легка промисловість

Розвивається на основі використання місцевої сировини. Провідну роль відіграє лляна промисловість.

Льонопромисловий цикл охоплює стадії вирощування льону, первинну його переробку на льонозаводах і завершення виробництва на Рівненському льонокомбінаті, де виготовляють тканини. Крім лляної, в районі розвинена шкіряно-взуттєва промисловість, а також текстильна, швейна та панчішно-шкарпеткова галузі.

В середині 50-х років XX ст. у Волинській області почався видобуток кам'яного вугілля у головному центрі галузі - місті Нововолинську, яке виникло у зв'язку з освоєнням Львівсько-Волинського вугільного басейну. Це сприяло розвитку інших галузей, насамперед машинобудуванню та енергетиці, які виконують важливі допоміжні та обслуговуючі функції у вугільній промисловості. Електроенергією район забезпечується переважно від Рівненської АЕС та Добротвірської ДРЕС.

Машинобудування

В районі видобутку вугілля спеціалізується па випуску спеціального технологічного устаткування для шахт, а в основних промислових центрах Північно-Західного району - на виробництві сільськогосподарських машин (Ковель, Рівне), приладів (Луцьк, Рівне), устаткування для залізничного транспорту (Ковель), автомобілів (Луцьк), обладнання для тваринницьких ферм і виробництва кормів (Квасилів, Рожище), підшипників і електроапаратів (Луцьк).

Працюють також підприємства хімічної промисловості, будівельних матеріалів, фарфоро-фаянсової галузей. Найбільшим підприємством хімії є Рівненський завод, що випускає азотні добрива. Флагман із виробництва будівельних матеріалів - Здолбунівський цементно-шиферний комбінат. Скляна і фарфоро-фаянсова промисловості розвинені в Рівненській області (Костропіль, Рокитне).

Традиційною галуззю в районі є лісова і деревообробна промисловості. Лісозаготівельні підприємства розміщені в Дубровицькому та Ківерцівському районах. Центри деревообробної промисловості - Ковель, Луцьк, Рівне, Сарни, де випускають деревостружкові плити, паркет, будівельні деталі з дерева, фанеру, меблі та різноманітну тару. Стандартні житлові будинки споруджує Костропільський домобудівний комбінат - найбільше підприємство такого типу в Україні.

У територіальній структурі промисловості району виокремлюють три промислові вузли (Луцький, Рівненський, Ковельський) і багато промислових центрів та пунктів. У промислових вузлах зосереджені головні промислові підприємства Північно-Західного району.

Машинобудування
Рівненський промисловий вузол
Луцький промисловий вузол
Ковельський промисловий вузол
СЛОВНИК ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ
ЛІТЕРАТУРА
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru