11.8.1. Місце і роль Причорноморського економічного регіону в економіці країни
До складу Причорноморського економічного регіону входять: Автономна Республіка Крим, Одеська, Миколаївська і Херсонська адміністративні області. Регіон розташований у південній частині України, омивається Чорним і Азовським морями. Площа регіону становить 113 тис. км2 (19 % території України). Населення на 1 січня 2005 року 6.755,700 тис. чол. (15,2 % всього населення України), густота населення 65,7 чол/ км2, що значно менше середньої величини по Україні (77,8 % чол/км2).
Економічний розвиток Причорномор'я розпочався з другої половини XIX ст. разом із будівництвом залізниць (Одеса - Кременчук - Харків - Сімферополь, Одеса - Київ). До цього часу це був сільськогосподарський регіон. З розвитком транспортних артерій стали розвиватись портові міста (Одеса, Миколаїв, Генічеськ), виникло суднобудування в Миколаєві. Потреби сільського господарства сприяли
♦ розвиток і посилення економічної діяльності малих і середніх міст, що сприятиме зайнятості населення і більш повному використанню місцевих трудових ресурсів;
♦ розширення прикордонного співробітництва із зарубіжними країнами у різних галузях економічної діяльності, розвиток міжнародних спільних підприємств.
Рекомендовані пріоритетні напрями в організації і розвитку продуктивних сил і їх реалізації сприятимуть загальному соціально-економічному розвитку регіону, оптимізації структурної перебудови економіки і зростанню добробуту населення, розвитку сільськогосподарського машинобудування. У цей період споруджуються овочеконсервні заводи в Одесі, Херсоні, Ізмаїлі, виникає верстатобудування. У повоєнні роки розвивається електротехнічна промисловість, електронне машинобудування, розширюються потужності хімічної галузі, промисловості будівельних матеріалів і будівельної індустрії.
Економічний регіон має досить вигідне географічне положення для економічного розвитку. Через його територію проходять важливі транспортні магістралі: автомобільні, залізничні, водні та повітряні шляхи, які сполучають Україну з багатьма державами.
Регіон розташований на перетині важливих державних і міжнародних морських шляхів Азово-Чорноморського басейну. Річка Дунай дає змогу підтримувати річкове сполучення з багатьма країнами Європи (Румунією, Болгарією, Югославією, Угорщиною, Словаччиною та ін.). З Болгарією встановлене паромно-залізничне сполучення (Іллічевськ - Варна). У 1996 р. відкрита нова автопасажирська паромна переправа Україна - Грузія з базовими портами Іллічевськ і Поті. Таким чином, офіційно функціонує Євроазіатський транспортний коридор №9, що проходить з Європи через Україну. Дніпром здійснюється транспортне сполучення економічного регіону з містами Придніпров'я (Запоріжжя, Дніпропетровськ, Черкаси, Кременчук, Київ та ін.).
Економічний регіон спеціалізується на виробництві різноманітної продукції агропромислового комплексу (зерна, соняшнику, овочів, фруктів, винограду, вовни, плодоовочевих консервів, виноградних вин, шампанського, коньяку, ефірної олії, тютюнових виробів, баштанних культур), рибної та легкої промисловості, випуску товарів машинобудування (суден, верстатів, пресів, машин для АПК), хімії (брому, лаків, фарб, кальцинованої соди, діоксину титану), деяких виборів промисловості будівельних матеріалів (гранітів, вапняків, стінових блоків), виконує курортно-туристичні функції (рис. 11.8.1). Приморське розташування регіону зумовило розвиток суднобудування та судноремонту, морського транспорту каботажного та міжнародного плавання, рекреаційного господарства, портово-промислових комплексів.
11.8.2. Природно-ресурсний, виробничий і трудовий потенціал регіону
11.8.3. Територіальна і галузева структура господарства регіону
11.8.4. Проблеми та напрями розвитку і розміщення продуктивних сил регіону
Глава 12. Міжнародні економічні зв'язки України та її інтеграція в європейські та світові структури.
12.1. Зовнішня економічна діяльність України в умовах ринкової економіки.
12.2. Економічні зв'язки України з країнами СНД
12.3. Зміст і форми міжнародної економічної інтеграції
12.4. Економічна інтеграція України в європейську та світову структуру
12.5. Експортний потенціал України і можливості його реалізації на світовому ринку.