Товарознавство продовольчих товарів - Бірта Г.О. - Аїр звичайний, лепеха

Флора лучних і болотних угруповань дуже різноманітна за видовим складом. Тут, поряд із значною кількістю різних видів трав'янистих і дерев'янистих квіткових рослин, зростають мохи, хвощі, папороті. Ця різноманітність рослинного покриву луків і боліт дає цікавий матеріал для засвоєння питань морфології, систематики та біоекології рослин, що вивчаються в школі. Особливо цікаве і корисне знайомство з рослинами, що мають кормове, харчове, лікарське та технічне значення.

Авран лікарський

Авран лекарственный

Родина ранникові

Авран лікарський - багаторічна гола рослина (20-80 см заввишки) з повзучим кореневищем. Стебло прямостояче, просте або розгалужене, угорі чотиригранне. Листки супротивні, сидячі, ланцетні, дрібно-пилчасті з трьома поздовжніми жилками. Квітки з подвійною оцвітиною неправильні, пазушні, поодинокі, на довгих квітконіжках. Віночок зрослопелюстковий, трубчастий, майже двогубий, з жовтуватою трубочкою та білим з фіолетовими жилками відгіном. Чашечка 5-роздільна, при основі з двома лінійними приквітками, тичинок чотири, дві з них - нерозвинені, маточка одна. Цвіте в червні - вересні, запилюється комахами. Плід - багатонасінна, широкояйцевидна коробочка. Рослина лікарська, препарати з трави аврана використовують у медицині. Авран тваринами не поїдається. Авран лікарський росте часто групами на заплавних і суходільних вологих луках, по берегах річок майже по всій території України. На півдні степової зони і в Криму зростає рідко.

Аїр звичайний, лепеха

Аир обыкновенный

Родина ароїдні

На болотах, заболочених луках майже по всій Україні часто утворює великі зарості ця рослина з приємним сильним запахом. Аїр - багаторічна висока (80-120 см заввишки) рослина з товстим повзучим червоно-бурим кореневищем. Стебло прямостояче, з одного боку сплюснуте, з другого - гостроребристе. Листки лінійно-мечовидні, чергові, довгі, цілокраї, по краю хвилясті. Квітки численні, зібрані в суцвіття - початок, біля основи якого є зелене, мечовидне, довге покривало, що ніби продовжує стебло. Квітки дрібні, невиразні, зеленувато-жовті, з шестилистою плівчастою оцвітиною. Тичинок шість, маточка одна. Цвіте у червні - липні. Аїр у нас не плодоносить і розмножується вегетативно - кореневищами. Рослина лікарська, харчова, декоративна. Кореневища використовують у медицині та ветеринарії.

Завдяки масовому збору, аїр звичайний потребує бережливого ставлення та охорони. Особливо там, де проводиться осушення боліт.

Андромеда багатолиста

Андромеда многолистная

Родина вересові

Ця декоративна тендітна, з неопадними на зиму листками, тіньовитривала рослина нерідко зростає на торфових болотах та у заболочених хвойних і дубово-соснових лісах Полісся й Прикарпаття України. Андромеда - невисокий (15-40 см заввишки) кущик з малорозгалу-женим, сланким, гладеньким, облистненим стеблом. Листки чергові, шкірясті, видовжено-ланцетні, короткочерешкові, із загорнутими донизу краями. З верхнього боку вони темно-зелені, блискучі, голі; зісподу - білуваті, матові від воскового нальоту. Квітки білувато-рожеві, повислі, зібрані на кінцях торішніх пагонів у малоквіткову зонтиковидну волоть. Вони невеликі, правильні, з подвійною зрослопе-люстковою оцвітиною. Чашечка червона або рожева, глибоко 5-надрізана, віночок глечикоподібний з 5 короткими, назовні відігнутими, зубцями; тичинок десять, маточка одна. Цвіте в травні - червні, запилюється комахами. Плід - голубувато-зелена багатонасінна коробочка. Пагони і листки андромеди містять речовини, що забарвлюють тканини в чорний колір.

Андромеда багатолиста
Багно звичайне
Бекманія звичайна
Біловус стиснутий, мичка
Білозір болотний
Бобівник трилистий
Буяхи, лохина
Валеріана лікарська
Верба
Вербозілля лучне
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru