Товарознавство продовольчих товарів - Бірта Г.О. - Коронарія зозуляча, зозулин цвіт

Коронария кукушкина

Родина гвоздичні

У літньому барвистому різнотрав'ї вогких заплавних і суходільних луків, лісових галявин зростає ця струнка рослина з красивими рожевими квітками. Коронарія - багаторічна притиснуто-опушена, кореневищна рослина (30-90 см заввишки) з прямостоячим, облистненим стеблом і прикореневою розеткою листків. Прикореневі листки обер-неноланцетні або лопатевидні, цілокраї, черешкові; стеблові - супротивні, лінійно-ланцетні, сидячі.

Квітки правильні, роздільнопелюсткові, зібрані в пухке щитковидно-волотевидне суцвіття. Чашечка червонувата, зрослолиста п'яти-членна. Пелюсток шість, вони з довгим нігтиком і глибоким 4-розділь-ним відгіном. Тичинок десять, маточка одна. Цвіте в червні-серпні, запилюється комахами. Плід - багатонасінна коробочка. Коронарія зростає по всій території України. Рослина декоративна й лікарська.

Часто у травостоях вологих луків зростає віскарія звичайна. Вона відрізняється клейким під вузлами стеблом і червоними квітками з майже цілісними пелюстками.

Костриця лучна

Овсяница луговая

Родина злакові

У травостоях суходільних й особливо заплавних луків, на узліссях, галявинах часто зростає костриця лучна, що вважається одним з кращих кормових злаків. Це досить висока (30-100 см заввишки) багаторічна не-щільнодерниста рослина з прямостоячим голим, гладким, густооблистненим стеблом. Листки вузьколінійні, плоскі, темно-зелені, з нижнього боку блискучі, по краях та з верхнього боку - шорсткі, біля основи з вушками та коротким язичком. Квітки невиразні в 3-10-квіткових, ланцетних, зелених або з фіолетовим відтінком колосках, що зібрані у верхівкову вузьку, багатоколоскову, розлогу під час цвітіння, волоть. Цвіте в травні-липні, запилюється вітром. Плід - зернівка. Костриця лучна - висококалорійна та високоврожайна кормова рослина, що охоче поїдається худобою на пасовищах і в сіні. Вона добре відростає на сіножатях і вигонах. Широко культивується разом з конюшиною та люцерною.

Кропива дводомна

Крапива двудомная

Родина кропивові

Кропива дводомна - розповсюджена бур'янова, проте дуже корисна рослина. Росте звичайно на засмічених місцях, біля жител, у вологих листяних лісах і вільшняках, де часто утворює майже суцільні зарості. Рослина багаторічна, висока (50-150 см заввишки) із дерев'янистим гіллястим кореневищем. Стебло прямостояче, чотиригранне, облистнене, як і вся рослина, з жалкими залозистими волосками. Листки супротивні, довгочерешкові, широкояйцевидні, зубчасто-пилчасті. Квітки одностатеві, правильні, зелені, зібрані в довгі колосовидні тичинкові та маточкові пазушні суцвіття, що розташовані на різних рослинах. Квітки невиразні, дрібні з чотиричленною, чашечко-видною оцвітиною. Тичинкові квітки мають чотири тичинки, маточкові - одну маточку. Цвіте у червні-серпні, запилюється вітром. Плід - сім'янка. Жалкі волоски кропиви просичені кремнеземом і містять мурашину кислоту. При найменшому дотику верхівки волосків відламуються, і кислота потрапляє на шкіру, спричинюючи свербіж або запалення. Препарати з листків кропиви широко застосовують у науковій медицині, ветеринарії та гомеопатії.

Незабудка болотна

Незабудка болотная

Родина шорстколисті

Ця невисока тендітна рослина з невеликими звичайно блакитними квітками часто прикрашає травостої вологих луків, трав'яних боліт, береги водойм. Вона, як і деякі інші дикорослі види роду незабудок, є родоначальницею багатьох декоративних форм, що широко культивуються. Незабудка болотна - багаторічна рослина (20-50 см заввишки) з повзучими підземними пагонами і численними стеблами. Стебла гранчасті висхідні, прості, внизу відстовбурченоволо-систі, вгорі - притиснутощетинисті або майже голі. Листки чергові, довгасто-ланцетні з рідкими притиснутими догори волосками. Квітки правильні, з подвійною спайнолистою оцвітиною, зібрані у верхівкові безлисті суцвіття - завійки. Чашечка - дзвониковидна, глибоко 5-роздільна, віночок блакитний, іноді рожевий або білий з короткою трубочкою, колесовидним п'ятилопатевим відгином та 5 яскраво-жовтими лусочками у зіві. Тичинок п'ять, маточка одна. Цвіте в червні-вересні, запилюється комахами. Плід - дрібний горішок.

Костриця лучна
Кропива дводомна
Незабудка болотна
Образки болотні
Оман високий
Омег водяний
Осока
Осот городній
Очерет звичайний
Паслін солодко-гіркий
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru