Ирис низкий. Касатик
Родина Півникові
Не можна уявити собі весняного степу без красивих різноколірних, з безліччю відтінків квіток півника маленького. Білі, жовті, голубі, сині, фіолетові діляночки з квітучими рослинами виразно виділяються серед пожухлої торішньої трави. Від товстого розгалуженого кореневища півників відходять коротенькі, до 3 см стебла, з однією квіткою. Мечовидні прикореневі листки значно вищі за стебло (до 10 см), сизувато-зелені. Оцвітина 6-роздільна, з відхиленими зовнішніми листочками. Плід - велика коробочка, до 6 см завдовжки, сидяча, довгасто-яйцевидна, тригранна. Цвітуть півники в квітні-травні. Ніжні квітки цвітуть дуже короткий час. Запилюються комахами. Латинська назва роду походить від латинського слова "iris" - райдуга, завдяки красі і забарвленню квіток. Степова рослина, тільки зрідка трапляється на півдні Лісостепу. Росте на степах, кам'янистих місцях, сухих схилах. Рослина має період напів-спокою в липні-серпні, а у вересні з'являються нові листки, які перезимовують.
Півонія тонколиста, воронець
Пион тонколистный
Родина Півонієві
Навесні незабутнє враження справляють ділянки степу, на яких горять багрянцем квіток куртини півонії тонколистої. Це багаторічна трав'яниста рослина, до 50 см заввишки. Стебла її вкриті тричі розсіченими на нитко-видні частки листками. На коренях є шишковидні потовщення - бульбо-корені. Великі, до 8 см у діаметрі, поодинокі квітки складаються з 8-10 криваво-червоних пелюсток. У центрі квітки виділяються жовті пиляки численних тичинок з пурпурними нитками. На м'ясистому диску розміщується 2-8 маточок. Плоди, так звані листянки, повстисто-пухнасті, відігнуті. Розмножується насінням і кореневищами. Латинська назва роду походить від імені лікаря Пеона, що за давньогрецькою легендою лікував коренями цієї рослини. У Степу і на півдні Лісостепу росте на зниженнях, схилах північної експозиції, узліссях, рідше на підвищених місцях. Дуже декоративна рослина. Масове цвітіння її можна побачити лише в степових заповідниках і в малодоступних місцях у Криму.
Пирій ковилолистий
Пырей ковылелистный
Родина Тонконогові (Злакові)
Густі дерновини пирію ковилолистого з'єднуються короткими повзучими пагонами, і рослина утворює чисті зарості. Листки на голих стеблах спрямовані вгору, здебільшого щетиновидно згорнуті, нагадують ковилові (звідси видова назва). До 1 м заввишки, плодоносні стебла закінчуються тонким колосом. Зелені колоски сидять по одному, притиснені до осі колоса, складаються з 4-5 квіток. Колоскові луски тупо загострені. Пиляки до 6 мм завдовжки. Запилюються вітром. Цвіте в червні-липні. Зустрічається на степах, крейдяних і вапнякових відслоненнях у східній частині Лівобережного Степу і Лісостепу, а також у степовому Криму. На степових схилах, рівнинних степових ділянках, улоговинах росте пирій волосистий, у якого листки зверху до-вговолосисті і шорсткі, гост-рошерсті зісподу.
Полин повзучий
Польшь ползучая
Родина Складноцвіті
Серед степового травостою полин повзучий легко розрізнити завдяки білуватому шовковистому опушенню, що вкриває всю рослину, і міцному аромату. Рослина має довгі повзучі кореневища, від яких ідуть вегетативні пагони та квітконосні стебла. Листки двічіперистороздільні.
Дрібні, трохи пониклі кошики зібрані в рідкуваті волоті. Одна рослина дає до 100 000 насінин. Цвіте в липні-серпні. Густе опушення і виділення ефірної олії захищає рослину від випаровування вологи, тому полин добре переносить посуху. Зустрічається на степових схилах, відслоненнях у Степу. У Лісостепу і на півдні Полісся - на сухих луках й узліссях. По відкритих місцях росте як бур'ян. Рослина дуже гірка. Це зумовлено вмістом у ній речовин абсинтину, артемізину, ефірної олії та деяких алкалоїдів. Тварини полин обходять. Але восени, після перших заморозків, полин ніби солодшає і споживається худобою. Значно зменшується гіркота і в сухому сіні. Слід зазначити, що за своєю поживністю полин перевищує злаки, бо містить до 20% білків (до сухої маси). З давніх-давен полин використовується в народній медицині: різноманітне застосування має і в науковій медицині.
Полин повзучий
Подорожник степовий
Різак звичайний
Роман напівфарбувальний
Рутвиця мала
Рястка фішерова
Самосил білоповстистий
Синяк російський
Скереда галузиста