Географія туризму з релігійними цілями пов'язана з регіонами переважного поширення основних релігій — християнства, мусульманства, іудаїзму та буддизму, а тому має чітко окреслені межі. Незначні туристські потоки спрямовуються за іншими нечисленними релігійними напрямками.
Історія релігійного туризму сягає глибини віків. Жителі стародавніх Греції і Риму часто вирушали у подорож, щоб відвідати святилища і храми. В епоху раннього Середньовіччя міграція з релігійними цілями продовжувала розвиватися. Масового характеру набуває паломництво в своєрідній формі хрестових походів, метою яких було звільнення священних для християн місць від "невірних" (мусульман). Як правило, у такі походи вирушали збіднілі лицарі, розпродавши залишки свого майна. Так з'явився лицарський орден тамплієрів. Донині в Єрусалимі на Храмовій горі стоїть мечеть, перебудована з храму тамплієрів після їхнього вигнання з Єрусалима 1187 р. Крім лицарів, подорожували купці. Але тільки в XIX ст. "священні подорожі" стають організованими.
Дотепер релігійна мотивація суттєво впливає на формування туристських потоків. Саме релігійні переконання є одним із головних мотивів подорожей. За статистикою, щороку понад 200 млн осіб у світі здійснюють паломництво, з них 150 млн християн, 20—ЗО млн індуїстів, 40 млн буддистів, мусульман, синтоїстів та ін. Віряни подорожують до своїх святинь із надією отримати душевний спокій, позбутися тяжкої недуги чи відчути єднання з духовно близькими людьми.
Для географічного вивчення широкої та різноманітної картини паломництва використовується районування. У світі виділяють 11 макрорегіонів паломництва:
1) християнська Європа;
2) Північна Америка з домінуванням християнства й іншими численними релігіями;
3) Латинська Америка з переважанням християнства і місцевими традиційними релігіями;
4) Північна Африка з переважанням ісламу;
б) Західна і Східна Африка, де панує іслам та існують окремі центр" християнства і традиційних релігій;
6) Західна Азія з домінантою ісламу й анклавами християнства й іудаїзму;
7) Південна Азія, де поширилися індуїзм і буддизм, а також існують центри християнства, джайнізму, сикхізму та ісламу;
8) Південно-Східна Азія з переважанням буддизму, ісламу, християнства й анклавами індуїзму;
9) Східна Азія з панівним буддизмом, конфуціанством, синтоїзмом й осередками ісламу та християнства;
10) Центральна Азія з домінантою буддизму, переважно ламаїзму;
11) Середня Азія з пануванням ісламу.
Кожен макрорегіон відомий насамперед світовими центрами паломництва, які приймають міжнародні потоки вірян і часто поєднують релігійну спеціалізацію з функціями адміністративного, промислового, культурного і туристичного центрів. Крім того, у макрорегіонах існують об'єкти релігійного поклоніння національного та місцевого значення.
Розглянемо коротко найбільш значущі для паломництва місця.
Єрусалим — найбільший релігійний центр світу. Він посідає особливе місце серед світових культових центрів як святе місто для вірян трьох релігій: іудаїзму, християнства та ісламу. Для євреїв, що сповідують іудаїзм, найбільш ранню монотеїстичну релігію, Єрусалим — Священне місто. Біля знаменитої Стіни Плачу, залишку західної стіни зруйнованого арабами храму, моляться тисячі вірян, у її щілинах залишають записки з проханнями до Бога. Крім Стіни Плачу, в Єрусалимі є ще три пам'ятних і шанованих іудеями місця: Місто Давида, долина Кедрона і гора Сіон.
Кожен християнин прагне відвідати Єрусалим — місто, пов'язане з земним перебуванням Ісуса Христа, побувати у головній святині християнського світу — храмі Воскресіння, поклонитися Голгофі, каменю Помазання, Гробу Господньому — і помолитися. Склеп, що символізує місце поховання Сина Божого, щільно оточений молитовнями різних християнських конфесій: римські католики підносять славу Богу поруч зі схиленими в скорботному мовчанні вірменськими священнослужителями, неподалік шепотять свої молитви сирійські ортодокси, відправляють свої обряди ефіопи, моляться греки. Ніхто нікому не заважає, кожний сконцентрований на своєму.
Найкращі враження залишаються у паломників, які відвідують Єрусалим напередодні Великодня, коли в Святу Суботу в храмі Воскресіння відбувається "сходження Блаженного Вогню". Для вірян це означає, що Господь дарує людству ще один рік життя.
Мусульмани мають у Єрусалимі свої місця поклоніння. Один з основних центрів — мечеть Омара — найдавніша ісламська культова споруда, яка дійшла до наших днів. її купол символізує священну скелю, з якої, за релігійними переказами, пророк Мухаммед вознісся на небеса.
Центри паломництва мусульман
Центри буддійського паломництва
Екскурсійний туризм релігійної тематики
Науковий туризм з релігієзнавчими цілями
Контрольні запитання і завдання
Розділ 7. ІНДУСТРІЯ МІЖНАРОДНОГО ТУРИЗМУ
7.1. Особливості та структура індустрії міжнародного туризму
Особливості туріндустрії
Координація діяльності компонентів індустрії туризму