На якісне обслуговування в готелях впливають такі фактори:
1. Стан матеріально-технічної бази: зручне планування та якісне облаштування приміщень готелю, оснащення його громадських приміщень і житлових номерів комфортабельними меблями й устаткуванням, наявність повних комплектів високоякісної білизни, сучасного високопродуктивного кухонного обладнання, зручних ліфтів тощо.
2. Прогресивна технологія обслуговування. Вона визначає порядок і способи прибирання громадських приміщень і житлових номерів; реєстрацію і розрахунок із клієнтами та ін.
3. Високий професіоналізм і компетентність обслуговуючого персоналу, його уміння і готовність чітко, швидко і культурно обслуговувати гостя.
4. Управління якістю обслуговування, що передбачає розробку і впровадження стандартів якості, навчання персоналу, контроль, коригування, вдосконалення обслуговування на всіх ділянках готелю. Це - найважливіший фактор якості обслуговування в сучасних готелях.
Якість обслуговування значною мірою залежить від рівня організації реклами та надання інформаційних послуг. Естетична й ефективна реклама передбачає: розробку та виготовлення в єдиному стилі фірмових знаків; підбір графічних елементів; раціональне розміщення на території готельних комплексів інформаційних стендів. Наприклад, виготовлення дрібноформатних концентратів інформації з використанням загальноприйнятої міжнародної символіки й емблематики та розміщення їх у місцях постійного збору туристів (ліфтах та ін.) дозволяє значно зменшити навантаження на довідкову службу і підвищити культуру обслуговування туристів.
Невичерпним резервом підвищення якості обслуговування туристів є розширення переліку додаткових послуг. Крім традиційних послуг, кожне готельне підприємство з урахуванням своєї специфіки та контингенту туристів, може постійно урізноманітнювати і розширювати сферу послуг. Чимало готелів для бізнесменів як додаткові послуги у вихідні дні пропонують полювання, риболовлю, морські прогулянки тощо. Для розширення й зміцнення ділових контактів адміністрація готелів організовує зустрічі за інтересами, проведення "круглих столів" безпосередньо на підприємстві, а також виставки-продажі творів мистецтва.
Важливою умовою дотримання постійно високого рівня якості обслуговування є контроль. Із цією метою на підприємствах готельного господарства створюють комплексні наскрізні групи якості, основними завданнями яких є: підготовка та впровадження пропозицій щодо підвищення якості, участь у розробці нормативних вимог щодо якості основних видів послуг; удосконалення технології процесу обслуговування та організації праці; вивчення та впровадження передового вітчизняного та зарубіжного досвіду, нових форм обслуговування туристів; контроль за якістю обслуговування.
Досить ефективним й об'єктивним методом контролю якості є анкетні опитування туристів. Спеціальні анкети для контролю за якістю містять перелік запитань, що дозволяє виявити ступінь відповідності якості обслуговування в готелі вимогам, що їх висувають туристи.
Запитання та завдання для самоконтролю
1. Назвіть та охарактеризуйте етапи надання основних послуг у готелях.
2. Розкрийте особливості бронювання місць у готелях.
3. Охарактеризуйте етап реалізації основних готельних послуг.
4. Назвіть групи додаткових послуг, які виділяються у готельному господарстві з точки зору задоволення попиту на них.
5. Як поділяються послуги за способом їхнього надання? Назвіть послуги, що належать до безкоштовних.
6. Дайте визначення поняття "якість обслуговування". Розкрийте особливості готельних послуг.
7. Назвіть показники, які використовуються для визначення якості обслуговування в окремих готельних підприємствах.
8. Розкрийте сутність "сертифікації" готельних послуг.
9. Дайте характеристику чинників, що впливають на формування якості обслуговування.
10. Назвіть фактори впливу на якість обслуговування в окремих закладах готельного господарства.
11. Як впливає рівень організації реклами та надання інформаційних послуг на якість обслуговування в готельних комплексах?
Додаток Б
Правила користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг
Додаток В
Екзотичні готелі світу
Додаток Д
Система уніфікації послуг гостинності. Класифікація типів розміщення
Класифікація номерів
Класифікація видів із вікна
Додаток Е. Професійні обов'язки працівників готелів