Рекреаційна географія - Масляк П.О. - 11.5. Таїланд

До країн світу, які рекреацію і туризм взяли за основу соціально-економічного розвитку, належить Таїланд. Ця країна, як і Україна, впродовж своєї історії неодоразово змінювала назву — була королівством Аютією, Сіамом, Муанг Таєм і, нарешті, у 1949 р. стала Таїландом.

Одна з назв Таїланду в минулому — Муанг Тай, або країна вільних. Справді, на відміну від своїх сусідів, Таїланд ніколи не був колонією. До 1930 р. країна була абсолютною монархією. Потім вона пережила державні перевороти, диктатуру. її намагалися захопити японці й американці. Ця бідна країна врешті-решт зуміла відновити стабільність і знайти свій шлях розвитку. Головним напрямом суспільного прогресу стало раціональне і ефективне використання наявних рекреаційних ресурсів: природних і культурно-історичних.

До природних рекреаційних ресурсів належить неповторний рельєф. Майже по всій території країни серед ідеально рівних низовинних рівнин розкидані середньовисотні гори. Це круті, іноді скелясті, підняття (складчасто-брилові гори), складені гранітами, кристалічними і глинистими сланцями. Вони ніби тонуть у ділянках рисових полів. Гори складені м'якшими гірськими породами до самих вершин помережені терасами, що створює незабутній для європейців антураж.

Один із головних видів рекреаційних ресурсів Таїланду — узбережжя. Його загальна довжина 2750 км. І здається, що скоро кожен метр цього узбережжя перетвориться на пляж для туристів.

Сприятливим для розвитку рекреації та туризму є яскраво виражені риси субекваторіального мусонного клімату. Середньодобова температура протягом року фактично ніде не опускається нижче +22 °С. Тривалість дощового періоду в різних частинах країни коливається від 6 до 8 місяців.

Таїланд має густу мережу повноводних річок. Майже всі вони починаються у горах на півночі і впадають у Сіамську затоку. Цей туристичний ресурс усе ще чекає свого освоєння. В країні є декілька незначних озер, найбільше з яких Кам. Річки багаті на цінну і смачну рибу. Туристів приваблює те, що немало тайців живуть у великих, вкритих циновками човнах.

У Таїланді всіляко намагаються зберегти і відновити надзвичайно багатий у минулому рослинний і тваринний світ. Майже 65 % території країни займають джунглі, які містять цінні породи дерев, такі як тикове і червоне дерево. Місцеві жителі широко використовують флору для отримання різноманітних смол, бальзамів, лаків, камеді. Усе це, а також плоди мангустан, дур'ян тощо використовують і туристи.

Зберігається розмаїтий і багатий тваринний світ, який представлений слонами, носорогами, тиграми, леопардами. Дуже багато мавп, серед яких найпоширеніші макаки і гібони. В саванах донині можна побачити буйволів гаурів і бантонгів. Небезпечними є крокодили і велетенські королівські кобри. Поширюється використання приручених слонів для мандрівок туристів серед дикої природи. Дуже гарні в Таїланді і птахи: павичі, фазани, папуги, птах-носоріг, сіамський червонодзьобий журавель та ін.

Туристів дуже цікавлять релігія і традиції тайців. Буддизм тут є державною релігією, яку сповідують до 95 % усіх громадян країни. Решта віддають перевагу ісламу, християнству і конфуціанству. За століття танці побудували тисячі храмів, присвячених Будді. Все це доповнює величезна кількість зображень Будди і ціла армія ченців. Кожен тайський буддист, починаючи з 20 років, повинен хоча б раз за життя стати ченцем терміном від двох тижнів до трьох місяців.

Європейці з цікавістю спостерігають за релігійним життям Таїланду. їх вражає пошана, якою оточені буддистські ченці. Вони не займаються виробничою працею і тому знаходяться на утриманні всіх інших членів суспільства. Туристів приваблюють групи ченців, які обходять будинки заради подаяння. Подати ченцю за філософією буддизму вважається доброю справою, яка буде зарахована у майбутньому житті.

Об'єктами туризму для європейців є численні "хатки духів". Тайці дуже поважають і бояться духів, тому намагаються вимолити їхню прихильність. "Хатки духів" ставляться перед будинками, у садках готелів і навіть перед офіційними офісами. Тайці заманюють духів, сподіваючись, що вони охоронятимуть територію і будуть добрими до оточуючих. Із цією метою вони приносять духам їжу і питво, квіти та ароматні палички.

Тайці-буддисти з великою повагою ставляться до старших і вчителів. Вони вважають приватну власність людини священною і недоторканною.

Туристам, які приїжджають до Таїланду, слід пам'ятати, що голова будь-якої людини у тайців вважається священною. Там за їхніми віруваннями знаходиться дух, який оберігає життя людини. Тому торкнутися чужої голови означає образити людину.

Тайці дуже стриманий народ, який не любить фамільярності. Говорити емоційно, плескати когось по плечу вважається некоректним і викликає у тайців почуття занепокоєння. Вони раді надати послугу, але ніколи не втрачають власної гідності. Тайці постійно посміхаються, вони життєрадісні і терпимі до туристів, тим більше, що ті приносять країні великі прибутки.

Найбільша кількість об'єктів пізнавального туризму зосереджена в столиці. Особливо приваблює туристів Гран Палас, або Великий королівський палац. Ця резиденція королів Сіаму знаходиться в центрі міста. Архітектурний комплекс включає палаци Дусит, Амаринда, Маха Прасад і Чакрі. Тут проходять пишні церемонії коронації королів країни. До ансамблю Гран Паласу входить відомий храм Смарагдового Будди, який нагадує туристам казкове місто.

Храм Ват По цікавий величезною фігурою Будди, який лежить. Розміри цієї скульптури справді вражають — 49 м у довжину і 12 м у висоту. Лише ступні досягають 5 м.

Не менш привабливою є Золота гора — покритий благородним металом буддійський храм, який стоїть на штучно створеному пагорбі висотою 78 м, У центральній пагоді храму поховано останки Будди.

Туристи не оминають увагою і монастир Тримитр. Він відомий статуєю Золотого Будди, яка має висоту 5 м, виготовлена з чистого золота і важить 5,5 т.

Бангкок у минулому називали "Венецією Сходу". Донині зберігся відомий Плавучий ринок. Річка Менам-Чао-Праі з притоками і 140 каналами утворює цілу водну мережу. Раніше все життя місцевих жителів проходило на воді. Нині на Плавучому ринку з самого ранку йде жвава торгівля з човнів, яка із середини дня зникає: човни просто розпливаються у різні боки. Туристи дуже люблять бувати тут.

Ще один туристичний об'єкт Бангкока — відома з телевізійних передач крокодилова ферма, де відбуваються екзотичні шоу під назвою "Ловля крокодилів руками". На фермі не лише розводять 40 тис. крокодилів, а й проводять шоу з ними і зі зміями. Для диверсифікації цього туристичного об'єкта при ньому відкрили невеликий зоопарк, де є хижаки, мавпи, удави. Надаються послуги з катання на слонах.

Бангкок відрізняється від інших великих міст світу тим, що тут немає офіційних казино. Рідкісні і виступи симфонічних оркестрів та театральні постановки. Натомість ввечері туристів чекають численні ресторани, де здійснюються яскраві вистави в національному стилі, У місті величезна кількість нічних барів, дискотек, клубів і вар'єте.

Особливо приваблюють багатьох туристів екзотичні національні спортивні змагання і не менш екзотична тайська кухня.

Таїланд не випадково називають "раєм" для туристів. За власною сутністю тайці дуже веселі та сентиментальні люди. Тому, коли б ви не потрапили до Таїланду, важко розминутися у часі хоча б з одним фестивалем, святом або пам'ятним днем. Тайці завжди запрошують туристів брати участь у веселих і колоритних місцевих фестивалях. Релігійні події можуть бути вельми урочистими і церемонними. Будь-якого європейця зацікавлять не лише веселі, схожі на карнавали фестивалі, а й релігійні буддистські обряди, екзотичні ритуали або барвисті урочисті процесії.

Більшість свят пов'язана з буддизмом, а також річним циклом дозрівання рису і пам'ятними датами з життя тайських королів.

Особливо веселим є фестиваль Сонгран — національне свято, присвячене традиційному тайському Новому року, яке святкується з 13 по 15 квітня. У цей час жителі країни мають декілька вихідних днів і намагаються зробити щось добре, здійснюють паломництво до святинь. Туристів особливо цікавлять святкові паради, а також бурхливі веселощі, пов'язані з традиційним взаємним обливанням водою.

Серед інших численних свят, які полюбляють туристи, виокремлюється Свято квітів у Чіангмаї за 700 км від Бангкока. Воно проходить на спеціальних плотах, прикрашених екзотичними тропічними квітами. Під час цього свята влаштовуються яскраві змагання. В лютому на головному морському курорті країни Паттайі проводять грандіозний фестиваль із чудовими парадами і виставами на прикрашених квітами плотах. Другий тиждень травня в місті Ясонсон на північному сході Таїланду присвячений Фестивалю ракет, під час якого місцеві жителі не лише запускають у небо ракети, а й влаштовують яскраві паради і танцювальні шоу. В декількох провінціях проходять фруктові ярмарки, на яких не тільки продають місцеві смачні та екзотичні для європейців фрукти, а й влаштовують фольклорні вистави.

Не менш екзотичними є Фестиваль вегетаріанців у Пхукеті, перегони на човнах у різних містах країни, шоу слонів, Тиждень моста через річку Квай, який відомий тим, що тут крім історичних та археологічних виставок, народних вистав, проводяться знамениті гонки паровозів.

Особливою увагою туристів користується свято Лой Кратхонг. Багато хто з європейців спеціально приїжджає до Таїланду, щоб зануритися в атмосферу цієї нічної феєрії. Свято проходить у листопаді під час повного місяця. При його світлі тайці пускають по річках кратхонги — маленькі човники, зроблені у формі квітки лотоса або бананового листя, всередину яких неодмінно ставляться запалені свічки. У воду люди кидають монети і квіти. Тайці свято вірять, що в цю ніч духи позбавляють їх від усіх накопичених за рік гріхів.

Бангкок іноді називають сексуальною столицею світу. Як наслідок, до Таїланду влаштовують так звані секс — тури. Центром секс — послуг у столиці вважають район навколо вулиці Падпонка. Особливою популярністю користується знаменитий тайський мильний масаж, який масажистка робить клієнту своїм намиленим тілом.

Туристів приваблює і місцева кухня. Хоча для більшості європейців вона здається надто гострою, бажаючих покуштувати тайські страви не стає менше. Особливо подобається туристам багате меню з морських страв. Найбільший у світі ресторан страв із морепродуктів знаходиться в Бангкоку, навіть потрапив до "Книги рекордів Гіннеса". Цей величезний ресторан під назвою "Королівський дракон" одночасно обслуговує 3 тис. відвідувачів, а офіціанти пересуваються на роликових ковзанах.

Найбільшим морським курортом Таїланду е Паттайя. Зараз важко повірити, що до 1961 р. це було невелике рибальське селище. З того часу Паттайя перетворилося на курорт світового значення. Він ніби спеціально створений природою для морських розваг. Чудові пляжі поєднуються із сонячною погодою. Хоча весь відпочинок зосереджений навколо моря (віндсерфінг, підводне плавання, рибалка, водні мотоцикли, польоти над водою на парапланах, прогулянки на яхтах і катерах), тут багато й інших розваг: теніс, гольф, боулінг, мандрівки на коні тощо.

Тут чудові та недорогі магазини одягу і сувенірів. У Паттайї величезний вибір морської їжі, а також страв, крім тайської, також і японської, китайської, корейської, мексиканської, індійської, французької та інших кухонь. На цьому курорті можна покуштувати навіть традиційні українські борщ і вареники. Паттайя живе бурхливим нічним життям. Курорт здатний задовольнити будь-які смаки.

У світі е лише два шоу трансвеститів, і обидва у Паттайї. Це дуже яскраве видовище, яке підкреслюється тим, що відбувається в будівлях з чудовою архітектурою.

До ідеальних місць для відпочинку, які мають світову славу, належить острів — курорт Пхукет. Тут найкращі в усій Азії пляжі, чудові незабутні краєвиди і великий вибір готелів. Це найбільший острів країни, що простягається на 48 км у довжину і 21 км у ширину. Пхукет має статус окремої провінції.

Білосніжний кораловий пісок Пхукету органічно поєднується з блакитними водами Андаманського моря. Багато туристів вважають краєвиди острова неповторними. Високі пагорби, вкриті густою тропічною рослинністю біля берега, змінюються плантаціями кокосових пальм. У зелене вбрання ідеально вмонтовані готелі, від ексклюзивних найдорожчих для знаменитостей до дешевих бунгало.

Особливо привабливі для сімейного туризму курорти Ча-Ам і Хуа-Хін. Останній є одним з найбільших у Таїланді полів для гольфу і перетворився на зону відпочинку столичної еліти. Тут раз на рік перебуває і королівська родина. Цей курорт відомий також своїм жвавим нічним ринком.

Ще менш багатолюдним є острів Самуй, який за величиною посідає в Таїланді третє місце (довжина — 25 км, ширина — 21 км). Хоча тут є декілька першокласних готелів, однак переважають сховані серед густої тропічної рослинності будиночки — бунгало. Крім традиційного морського узбережжя з білим кораловим піском, Самуй відомий своїми двома мальовничими водоспадами. Один із них, Хін Лат, спадає декількома каскадами у невелике озеро з ідеально чистою водою, в якому дуже люблять купатися туристи. Не менш привабливими для туристів е морський національний парк Анг Тхонг, який складається з цілої групи островів, що знаходяться на північному заході від Самуя.

До інших об'єктів туризму Таїланду належить місто Чіанг Май — давня столиця тайського королівства Ланна. Нині місто відоме як центр народних промислів. Тут є величезна кількість магазинів і сувенірних крамничок, які пропонують чудові вироби зі срібла, різьбленого дерева, шовк і глиняні глечики, розмальовані паперові парасольки тощо.

Ті, хто цікавляться давньою історією Таїланду, можуть відвідати руїни давньої тайської столиці Аютії. Це місто в минулому було захищене 12-кілометровою стіною, яка частково збереглася до наших днів. У центрі острова, на якому знаходилася столиця, розташований парк з руїнами королівського палацу, а в північній частині міста — майже незруйнований палац принца, в якому працює музей.

Таїланд ще не задіяв усіх своїх рекреаційних ресурсів. Туризм приносить до бюджету країни до 17 млрд дол. США. Велику шкоду рекреаційно-туристичному господарству країни завдало цунамі 2004 р., однак Таїланд дуже швидко відновив свою рекреаційну інфраструктуру.

Запитання та завдання

1. Які природні рекреаційні ресурси Таїланду ви знаєте?

2. Як у Таїланді відносяться до збереження природи?

3. Назвіть тварин, яких у Таїланді використовують для потреб туризму.

4. Яка релігія є панівною в Таїланді?

5. Що таке "хатки духів"?

6. Який менталітет у тайців?

7. Де знаходиться найбільша кількість об'єктів пізнавального туризму?

8. Чим відрізняється Бангкок від інших великих міст стосовно індустрії розваг?

9. Які свята в Таїланді найпривабливіші для туристів?

10. Яке місто називають сексуальною столицею світу?

11. Які морські курорти Таїланду найвідоміші?

12. Які об'єкти пізнавального туризму є за межами столиці?

Висновки

Азійський макрорайон за рівнем розвитку рекреації та туризму у світі поступається лише Європейському макрорегіону. До країн Азійського макрорайону з найкраще розвинутою індустрією відпочинку належать Туреччина, Кіпр, Індія, Непал, Таїланд тощо.

Важливим чинником розвитку рекреації та туризму в Туреччині є її географічне положення. Туреччина, як і сусідній острів Кіпр, дуже вигідно розміщена стосовно основних країн і регіонів, з яких можуть приїжджати туристи, перш за все Західної Європи.

Індія належить до найперспективніших рекреаційно-туристичних країн не лише Азійського макрорайону, але й усього світу. Це держава, де минуле, сучасне і майбутнє тісно переплелися. Космічно-ядерна держава з більш як мільярдним населенням, найсучаснішими інформаційними технологіями мирно співіснує з коровами, які гуляють вулицями міст, мавпами, які роблять нальоти на ринки, рікшами, жебраками і вогнищами, на яких спалюють мертвих. Іншої такої країни у світі немає. її унікальність і приваблює туристів.

У сусідньому Непалі джерелом доходу жителів багатьох гімалайський поселень стало обслуговування альпіністів з усього світу.

До країни світу, які рекреацію і туризм взяли за основу суспільного розвитку, належить Таїланд. Ця країна навчилася ефективно і раціонально використовувати свої багаті рекреаційні ресурси.

Тестовий контроль

1. Які з цих тверджень є правильними

а) географічне положення не є важливим чинником розвитку рекреації та туризму в Туреччині;

б) ліси і чагарники займають менше 1 /4 території Туреччини;

в) гора Великий Арарат знаходиться у Вірменії?

2. У якому місті Туреччини знаходиться найбільша кількість туристичних об'єктів:

а) Анкарі;

б) Стамбулі;

в) Ізмірі?

3. Колона Юліана знаходиться у місті: а) Анталії;

б) Стамбулі;

в) Анкарі.

4. Яка кількість іноземних туристів відвідувала щорічно на початку XXI ст. Туреччину:

а) до 5 млн осіб;

б) понад 20 млн осіб;

в) понад 10 млн осіб?

5. Площа Кіпру становить:

а) 9,25 тис. км2;

б) 8,33 тис. км2;

в) 7,6 тис. км2.

6. Яка частина Кіпру окупована турецькими військами:

а) 12 %;

б) 43 %;

в) 37 % ?

7. Найвищої середньої температури морська вода біля берегів Кіпру досягає у:

а) травні;

б) червні;

в) вересні.

8. Яка кількість кіпріотів вільно володіє англійською мовою:

а) 10 %;

б) 90 %;

в) 50%?

9. Замок, у якому вінчався Річард Левове Серце, знаходиться у місті:

а) Нікосії;

б) Лімассолі;

в) Фамагусті.

10. Яка кількість народів живе в Індії:

а) до 100; .

б) понад 500;

в) понад 2000?

11. На яке місце у світі за вартістю ВНП вийшла Індія:

а) 4-те;

б) 8-ме; в) 11 те?

12. Яку кількість туристичних областей можна ви- і окремити в Індії:

а) 4; б)5;

в) 6?

13. За релігійною належністю більшості населення Кашмір є:

а) буддійським штатом;

б) мусульманським штатом;

в) індуїстським штатом.

14. У штаті Пенджаб найвідомішим туристичним об'єктом є:

а) Золотий храм;

б) Тадж-Махал;

в) Перлинна мечеть.

15. Мінарет Кутб-Мінар знаходиться у: а) Калькутті;

б) Делі;

в) Срінагарі.

16. Головним рекреаційним ядром Східної області Індії є місто:

а) Хайдарабад;

б) Мумбай;

в) Калькутта.

17. Центром Південної туристичної області Індії е місто:

а) Ченнаї;

б) Мумбай;

в) Бенгалур.

18. На яку кількість частин у природному плані можна поділити Непал:

а) 2; б)3; в) 12?

19. Яка кількість гір висотою понад 8 тис. м знаходиться у Непалі:

а) 5; б)3; в) 7?

20. Головною релігією Непалу за кількістю віруючих є:

а) буддизм;

б) конфуціанство;

в) індуїзм.

21. Загальна довжина морського узбережжя Таїланду досягає:

а) 785 км;

б) 1291км;

в) 2760 км.

22. Яку частину Таїланду займають джунглі: а) 30%;

б)65%; в) 90%?

23. Державною релігією Таїланду є:

а) іслам;

б) індуїзм;

в) буддизм.

24. Монастир Тримітр знаходиться у:

а) Катманду;

б) Срінагарі;

в) Бангкоку.

25. 313 по 15 квітня у Таїланді відбувається:

а) свято квітів;

б) фестиваль Сонгран;

в) фестиваль вегетаріанців.

26. Найбільшим морським курортом Таїланду є: а) Пхукет;

б)Паттайя; в) Чнанг Май.

Розділ 12 АФРИКАНСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
12.1. Єгипет
Розділ 13 ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
13.1. Сполучені Штати Америки
Розділ 14 ЦЕНТРАЛЬНОАМЕРИКАНСЬКО-КАРИБСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
14.1. Рекреаційно-туристичне господарство країн Карибського басейну
Розділ 15 ПІВДЕННОАМЕРИКАНСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
15.1. Бразилія
Розділ 16 АВСТРАЛІЙСЬКО-ОКЕАНІЙСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
16.1. Нова Зеландія
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru