Музейний туризм - різновид туризму, специфіка якого полягає у використанні туристського потенціалу музеїв і територій, які до них прилягають.
Музей - це культурно-освітні та науково-дослідні заклади, призначені для вивчення, збереження та використання пам'яток природи, матеріальної і духовної культури, прилучення громадян до надбань національної і світової історико-культурної спадщини. За своїм профілем музеї поділяються на такі види: історичні, археологічні, краєзнавчі, природничі, літературні, мистецькі, етнографічні, технічні, галузеві тощо. У 1946 році була створена міжнародна організація ICOM (International Council of Museums) для підтримки та розвитку діяльності музеїв. Ця організація включає в себе понад 27 000 учасників з 115 країн світу і тісно працює з ЮНЕСКО та іншими міжнародними організаціями.
Співробітництво музеїв і туризму ґрунтується на формуванні системи історико-культурних і природних територій. Розвиток цих територій забезпечується акумульованим у музеях історико-культурною спадщиною, що виступає як чинник соціокультурно-го і туристського розвитку окремих регіонів. Перед організаторами музейного туризму стоїть ряд специфічних завдань: визначення туристської спеціалізації музею і формування постійного туристського потоку в музеї, складання туристської програми і маршруту, формування пакету рекламної продукції, пошук нових джерел фінансування.
1. Музей Ватикана, Ватикан
2. Лувр, Париж, Франція
3. Британський музей, Лондон, Великобританія
5. Прадо, Мадрид, Іспанія
6. Метрополітан, Нью-Йорк, США
7. Музей Гугенхайма, Більбао, Іспанія
8. Рейксмузеум, Амстердам, Нідерланди
Навчальний туризм (науковий туризм, освітній туризм, інтелектуальний туризм )
Навчальний туризм (науковий туризм, освітній туризм, інтелектуальний туризм) - різновид туризму з метою отримання освіти за кордоном.
Сьогодні можна виділити кілька видів освітнього туризму:
o екскурсійно-ознайомчі подорожі по різних містах, природних зонах і країнах;
o навчальні поїздки з метою вивчення іноземної мови або тих чи інших загальноосвітніх або спеціальних предметів;
o ознайомчі поїздки до установи, організації та на підприємства;
o наукові і навчальні стажування в установах, організаціях і на підприємствах;
o участь у семінарах, конференціях, з'їздах, конгресах, майстер-класах, мета яких - обмін досвідом та отримання нової професійно-важливої інформації.
В навчальному туризмі реалізуються поїздки у розвинеш країни з метою вдосконалення мови, отримання бізнес-освіти, вивчення спеціальних дисциплін. В рамках освітнього туризму окремі країни мають свою спеціалізацію. США приваблює туристів великим багатством вибору можливостей у напрямках освіти, якого не може запропонувати жодна інша країна. Однією з найбільш привабливих цілей для бажаючих отримати класичну вищу освіту, завжди була Німеччина з її мережею старовинних університетів. Іспанські школи витончених мистецтв рекомендацій не потребують: в університетах на високому рівні викладаються архітектура, дизайн, графіка, декор. Італійська вища освіта спочатку не орієнтована на прагматично-професійну підготовку, тому, збираючись вчитися в Італії, краще вибирати гуманітарні дисципліни. Відмінною рисою французької вищої освіти є відносно невисока плата за навчання, відсутність обмежень і вкрай прості правила прийому, що створює ситуацію, надзвичайно сприятливу для іноземців. У швейцарській освіті головне - якість і ґрунтовність, Швейцарія - країна, де можна отримати справжню європейську освіту англійською, німецькою, французькою та італійською мовами в мальовничому і спокійному куточку Європи.
Наркотуризм (туризм залежностей)
Небезпечний туризм
Орхідейний туризм
Острівний туризм
Парфумерний туризм
Пивний туризм
Пляжний туризм
Політичний туризм (дипломатичний туризм, туризм, пов'язаний з політичними подіями і заходами)
Пригодницький туризм