Туристичне країнознавство. Європа - Мальська М.П. - Італія

Офіційна назва - Республіка Італія. Столиця - Рим. Час відстає від київського на 1 год. Мова - італійська. Територія - 301,3 тис. км2. Населення - 57,5 млн осіб. Основна релігія: католицизм. Найбільші міста, тис. осіб: Рим - 2643, Мілан - 1301, Неаполь - 1002, Турин - 903, Палермо - 684. Валюта: євро.

Географічне положення

Італія займає Апеннінський півострів, невелику частину континентальної території Європи, їй належать острови Сицилія, Сардинія та ін., у її межах розміщені міні-держави Ватикан і Сан-Марино. Межує із Францією, Швейцарією, Австрією і Словенією. В італійських Альпах є найвища гора Європи - Монблан (4807 м над р. м.). В Апеннінських горах і на Сицилії - два діючих вулкани: Етна і Везувій.

Державний устрій

Парламентська республіка. Глава держави - президент. Керівник уряду: прем'єр-міністр. В адміністративному відношенні поділена на регіони (20), регіони на провінції (94), а провінції на комуни.

Історичні факти

У V-III ст. до нашої ери територія Італії була основною частиною Римської держави. В середньовіччі характерною формою італійської держави були міста-держави з республіканським ладом. З кінця XVIII ст. у країні розгорнувся рух за національне звільнення і ліквідацію територіальної роздробленості. Наприкінці XVIII ст. - під французькою окупацією. Віденський конгрес 1814-1815 рр. реставрував у Італії феодально-абсолютистські монархії. Боротьбою за єдину Італію керували карбонарії, "Молода Італія" та інші організації, ключовими фігурами в яких були Джузеппе Гарібальді та Джузеппе Мадзині. До кінця 1860 р. територія Італії була об'єднана навколо Сардинського королівства (з 1861 - Італійське королівство), у 1870 р. до Італійського королівства був приєднаний Рим. У 1922 р. до влади прийшли фашисти, які встановили диктатуру на чолі з Беніто Муссоліні (1922-1943). Уклавши військовий союз із фашистською Німеччиною і Японією, Італія в 1940 р. вступила в Другу світову війну, що закінчилась у 1945 р. У 1946 р. Італія стала республікою.

Туризм

Італія - країна із найдовшою береговою лінією в Європі, з багатокілометровими пляжами і з тисячами великих і малих курортних міст. Три найцінніші перлини в цьому різномаїтті - це Рим, Флоренція і Венеція. Пам'ять про ці прекрасні міста надовго залишиться в душі тих, кому пощастило відвідати їх.

Рим. У період розквіту Римської імперії, що почався в VI ст., місто збагатилося чудовими шедеврами всіх видів мистецтва: всесвітньо відомий Пантеон - античний храм, зведений у 27 р. до н. е.; Колізей, побудований у 80 р. н. е.; кілька Тріумфальних арок на честь римських імператорів і полководців; Римський форум і Імператорський форум; лазні Каракалла (217 р.); катакомби, в яких рятувалися від переслідувань перші християни; форт Кастель-Сант-Анжело, зведений спочатку як мавзолей імператора Адріа-на, а в середньовіччі перебудований під фортецю; базиліка св. Іоанна Латеранського (IV ст., перебудована в XVII- XVIII ст.); базиліка св. Павла (IV ст.); базиліка св. Петра (V ст.), в середині якої є мармурова скульптура Мойсеяроботи Мікеланджело; Пьяцца Навона з трьома фонтанами: один роботи Джанлоренцо Берніні, у фонтан Треві в стилі бароко туристи звичайно кидають монетки; церква Триніта-дей-Монті (XV ст.). Рим славиться великою кількістю різних музеїв і галерей: Капітолійський музей, Національний музей Вілла Джулія (колекція предметів етруського і римського мистецтва), галерея Боргезе (живопис і скульптура), Національний римський музей (давньогрецька і давньоримська скульптура), кілька середньовічних палаців, у яких також розміщені музеї і галереї.

Флоренція. Якщо від візиту в Рим залишається враження величі цього міста, то Флоренція вражає приїжджих своєю добірністю і красою. Флоренція ніколи не була столицею імперії чи релігійним центром, але славиться людським генієм. Саме тут народилися знамениті художники, що принесли славу не тільки Флоренції, але також збагатили Італію. Саме тут імениті купці і банкіри склали величезні капітали, їхні контори і банки одержали поширення по всій Європі. Саме тут з'явилися зачатки Гуманізму і Відродження, що дали новий імпульс розвитку літератури і мистецтва, творили талановиті і натхненні художники. У незліченних крамницях митецькі ремісники продовжують традиції майстерності своїх знаменитих предків.

У Флоренції - собор Санта-Марія-дель-Фьоре (1296-1461) у готичному стилі, прикрашений червоним, зеленим і білим мармуром; дзвіниця XIV ст.; баптистерія Сан-Джованні (XI- XV ст.), відома позолоченими бронзовими дверима, східні двері, прикрашені скульптурними сценами зі Старого Завіту, називається "Райські Врата"; Національний музей, у якому є колекція скульптур роботи Донателло; фонтан Нептуна (1576); палаццо Веккіо (1299-1314); Галерея Уфіцці - одна з найбільших колекцій італійських майстрів; галерея Пітті з роботами Рафаеля, Перуджіно, Тиціана, Тінторетто; гробниця родини Медичі з мармуровим барельєфом роботи Мікелан-джело; палац Медичі-Рикардій (XV ст.), у якому розміщений музей Медичі; монастир Сан-Маріно, у музеї якого є роботи Фра Анжеліко і Фра Бартоломео, у ньому ж келія філософа Савонаролі; галерея Академії образотворчих мистецтв, де зберігається відома скульптура роботи Мікеланджело - Давид; Археологічний музей; францисканська церква Санта-Гроче (XIII-XIV ст.), розписана Джотто, її називають Пантеон Флоренції, тому що в ній поховані Мікеланджело Буонаротті, філософ і політичний діяч Ніколо Маккіавеллі, композитор Рос-сіні.

Венеція з її унікальними пам'ятниками вже впродовж багатьох століть вважається визнаною "королевою" Адріатики. Місто виникло і розвивалося під заступництвом Візантії доти, поки його могутність не стала настільки сильною, що воно перетворилося в небезпечного супротивника для самої Візантії. У зеніті свого розквіту Венеція мала колонії і торгові бази уздовж усього узбережжя Далмації, на Пелопонеських та Іонічних островах, на островах Циклади, Кандія і Саламін, а також у Центральній Європі.

Художній вигляд Венеції сформувався під впливом країн Близького Сходу. Собор Сан Марко побудований у венеціансько-візантійському стилі. У готиці венеціанських палаців вгадуються елементи мавританської архітектури. Місто унікальне не тільки своєю історією, архітектурою, мистецтвом, але також і способом життя з його "плавучими" ринками, традиційними гондолами, що слугують не тільки розвагою для туристів, - з їх допомогою відзначаються найважливіші етапи в житті кожного венеціанця: отож, весільний кортеж обов'язково рухається по каналах на гондолах.

У Венеції (розміщена на 122 островах, між якими 170 каналів) - 400 мостів, найвідомішим серед них є "Міст подихів", по якому злочинці йшли після суду Дожів; собор св. Марка (828 р.); палац венеціанських дожів; гранітні колони, зведені в 1180 р., на одній з яких зображений крилатий лев св. Марка (заступника Венеції), на другій - св. Теодор на крокодилі; кілька художніх музеїв.

Мілан. Універсальне місто Мілан - це звичайно і місто мистецтв. Продовжуючи традиції, творили в Мілані класики оперної музики Джузеппе Верді, місто пишається Ла Скалою - найбільшою оперною сценою світу. З іншого боку, особливий архітектурний вигляд Мілану робить екскурсію по ньому - незабутньою. Центром Мілану є площа Дуомо, на якій розміщується відразу кілька архітектурних пам'яток: Собор Дуомо, пам'ятник і галерея Вітторіо Еммануелю. Галерея Вітторіо Еммануеля починається на площі тріумфальною аркою і тягнеться всередину скляною вулицею. Сьогодні ця галерея є центром культурного життя міста: тут є знамениті книгарні, відомі кафе і ресторани. А в глибині, під центральним куполом галереї ви зможете знайти мозаїчного бика. Собор Дуомо (Piazza Duomo) - визначна пам'ятка Мілану. Будівництво собору розпочате в 1386 р., а закінчено лише у 1813 р. Внаслідок цього цей собор є одним із найбільших у світі готичних соборів. Праворуч від собору є жовтий будинок королівського палацу, що до 1138 р. був будинком міського керування, потім герцогським палацом Вісконті. Палац був сильно зруйнований у 1943 р., але відновлений і тепер тут є державний музей сучасного мистецтва і музей собору Дуомо.

Міланська базиліка Санта Марія делла Граціє (XV ст.) примітна своїм куполом роботи Донато Браманте. А перед церквою є знаменита трапезна з прославленою фрескою Леонардо да Вінчі "Таємна вечеря".

У інших частинах міста є не менш цікаві місця:

> Церква св. Маурісіо монастиря Маджоре (Corso Magenta).

> Церква св. Амброджіо збудована в IV ст., її перебудовували в IX-XI ст. і в даний час є прекрасним зразком ломбардського романського стилю.

> Церква св. Марії - чудовий ансамбль XV ст. із великим куполом роботи Донато Браманте (1492).

> Церква св. Лоренцо (Corso de Porta Ticinese). Ранньохристиянська церква, яку перебудовували кілька разів. Зберегла мозаїки IV ст. Перед нею зберігся портик з 16 римських колон.

> Церква св. Еусторджіо. Романська церква. В одному з нефів є капела Портнарі - шедевр епохи Відродження (XV ст.) із Фресками В. Фоппа (1468).

Неаполь. Перлиною півдня Італії є Неаполь, розміщений у мальовничому місці на березі Неаполітанської затоки. Місто славиться найрізноманітнішими мовами і культурами, створивши свій неповторний "неаполітанський стиль". Неаполь - одне з найдавніших італійських міст. Воно було засноване греками-колоністами понад дві тисячі років тому. Саме греки дали місту його сьогоднішню назву: Неаполь у перекладі з грецького означає "нове місто". Неаполь багатий архітектурними пам'ятками, однак головна визначна пам'ятка регіону, в якому розміщений Неаполь, є за містом. Це - розміщений порівняно недалеко вулкан Везувій. Археологічний музей Неаполя славиться багатою колекцією експонатів, що доводять життя давньоримських міст Помпеї і Геркуланум, потерпілих від виверження Везувію.

Чисте море, гірське повітря, безліч термальних джерел і най-багатша культура, залучають у Неаполь безліч туристів, але саме місто вважається дуже перенаселеним й одним із найурбанізова-ніших в Європі. У Неаполі збереглася безліч церков і музеїв: Королівський Палац (XVII ст.), капела св. Януарія (Сан Дженнаро, заступник міста) зі святими реліквіями, музей і галерея Камподі-монте, Національний Музей ді Сан-Мартіно, галерея дей Джиро-ламіні, музей Кіостро ді Санта Кьяра, історичні апартаменти Палаццо Реалі, театр Сан Карло й ін. Тут є і найбільший археологічний музей Європи - Національний археологічний музей, який славиться унікальною колекцією експонатів, що розказують про життя давньоримських міст Помпеї і Геркуланум, знищених виверженням Везувію. Поруч із Неаполем розміщені: найбільший у Європі оптовий торговий центр "Сіс Нола", курортні острови Капрі, Вентотен та Іск'я, а також дитячий оздоровчий комплекс Кастро Болето і популярний курорт Сорренто. До природних чудес цього району можна віднести гроти ді Пертоза, 70 км від Салерно, яким понад 35 млн років.

Термальні курорти

У Ломбардії і Венето, недалеко від Мілану і Верони, є при-альпійські озера, що утворилися в долинах, прокладених льодовиками - озера Гарда, Комо, Маджоре.

Озеро Лаго-Маджоре. Від холодних вітрів озеро надійно захищене горами, тому його термальні курорти вважаються найкращими в Італії. Стародавні палаци і замки, сучасні готелі і курорти розміщені в мальовничих куточках недоторканої природи і гармонійно сполучаються з навколишнім пейзажем. Прибережні містечка Черноббіо і Белладжо на озері Комо (довжина 50 км, максимальна ширина 4,4 км) знамениті віллами аристократії XVIII ст. Міста на південних берегах озера зачаровують красивими пейзажами і величними соборами. Стреза на озері Маджоре (довжина 65 км, максимальна ширина 4,5 км) - чарівне містечко з набережною, уздовж якої тягнуться стрункі ряди пальм і сади з віллами і готелями в стилі бароко. Острови Белла і Мадре приваблюють туристів своїм палацом XVII ст. і чудовим ботанічним садом.

Озеро Гарда - найбільше озеро Італії є в трьох провінціях: Ломбардії, Венето і Трентіно. Найвідоміші курортні міста - Си-рміоне (центр термальних вод і Гарделенд), Лацизе, Бардоліно, Сало Дезенцано, Ріва дель Гарда (місце проведення міжнародних змагань із серфінгу). Відмінно розвинута мережа поромів дозволяє подорожувати озером у будь-який час року. Любителі екскурсій можуть відвідати Мілан, Верону, Венецію, Мантую і Тренто.

Озеро Комо, зване також озеро Ларіо, поділяється практично на рівні частини - рукави Комо, Коліко і Лекко. Околиці термального курорту відомі мальовничими селами в середньовічному стилі, віллами, замками і вежами. Романтичне озеро Маджоре розмістилося на границі Італії і Швейцарії. Це дивне за своєю красою місце. Тут завжди тепло і сонячно.

Гірськолижні курорти

Характерна риса гірськолижних курортів Італії - об'єднання декількох зон катання в одну велику гірськолижну зону за допомогою єдиної системи витягів. Це дуже зручно для туристів, але часто зовсім спантеличує, бо тяжко знайти межі курортів. Най-престижніші курорти країни зосереджені в Доломітових Альпах. Гірська країна Доломіти Супер-Скі з курортами Валь Гардена, Валь ді Фасса, Альта Бадіа, Арабба, Кортіна д'Ампеццо, Кронп-лац, Альта Пустерія, Валь ді Фьемме, Сан Мартіно ді Кастроцца, Валле Ізарко, Тре Валлі і Чіветта - це 1180 км трас і 464 витяги. На захід від Тренто розміщена зона Доломіті ді Брента - Мадонна де Кампільо, Пінзоло, Валь де Соле, Пассо Тонале і Монте Бондоне - 260 км трас і 103 витяги.

Латвія
Литва
Монако
Нідерланди (Голландія)
Німеччина
Норвегія
Польща
Португалія
Туреччина
Фінляндія
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru