Загальні дані.
Офіційна назва — Сполучені Штати Америки; територія — 9372,6 тис. км2; населення — 270,3 млн осіб (1998 р.).
Адміністративно-територіальний устрій, США включають 50 штатів і федеральний округ Колумбія. Штати Аляска і Гаваї розташовані поза межами основної території. Крім того, США мають ряд володінь — Пуерто-Рико, Віргінські острови, Східне Самоа, острови Гуам та інші невеликі острови.
Державний устрій. Форма устрою — федеративна. Кожен штат має республіканські повноваження, свою законодавчу, виконавчу й судову гілки влади.
У кожному штаті діє конституція штату і свої закони, які, проте, не повинні суперечити Конституції і законам США. Штати повністю автономні у вирішенні основних питань економічного і соціального розвитку, крім військових, митних, питань зовнішніх зносин та окремих питань, які мають загальнонаціональне значення, що є компетенцією федерації.
Органи державної влади. Законодавча влада належить конгресу Сполучених Штатів, який складається з двох палат — сенату і палати представників.
Повноваження конгресу такі:
установлювати федеральні податки, мито, акцизи;
ухвалювати закони;
створювати спеціальні комітети з розслідування особливих державних проблем;
затвердження вищих посадових осіб держави, яких призначає президент, у тому числі міністрів, а також затвердження суддів Верховного суду;
здійснення процедури імпічменту стосовно президента і віце-президента.
Вища виконавча влада зосереджена в руках президента. Посади прем'єр-міністра немає.
Вибори президента і віце-президента здійснюються за складною двоступеневою системою.
Повноваження президента такі:
здійснення всієї повноти виконавчої діяльності;
формування адміністрації, яка виконує роль уряду;
накладення вето на закони, прийняті конгресом;
головнокомандувач армії і флоту;
відстрочка вироку, винесеного судами, а також помилування.
Судова влада представлена федеральними судами, судами штатів та місцевими судами. Федеральна судова система включає 85 районних, 11 окружних (апеляційних) та Верховний суд. Усі суд ді цієї системи призначаються президентом за погодженням із сенатом. Верховний суд складається з дев'яти членів і є судом першої інстанції. 31803 р. Верховний суд присвоїв собі право конституційного контролю, тобто право тлумачення відповідності державних актів конституції. Федеральна система включає також низку спеціальних судів — митний, податковий, за претензіями до провадження, військовий.
Штати копіюють федеральну систему влади; вони мають конституцію, парламент, який називається Законодавчими зборами, або легіслатурою, і складається з двох палат. Лише в штаті Небраска парламент однопалатний. Депутати Законодавчих зборів обираються на 2—4 роки.
Виконавча влада в штаті представлена губернатором. У графствах, до яких прирівнюються великі міста, обирається рада і мер. В окремих містах діє комісійна система, де населення обирає невелику комісію, яка управляє містом. Застосовується система найманого управління, яка діє під контролем обраної ради.
Судова гілка влади трохи відрізняється від федеральної — суддів у більшості штатів не призначають, а обирають. У багатьох штатах передбачена можливість дострокового відкликання суддів за спеціальною процедурою народного волевиявлення.
Вищий судовий орган — Верховний суд штату.
Конституція США є однією з "найстаріших". Була розроблена конвентом, який засідав за зачиненими дверима у Філадельфії з 14 травня до 17 вересня 1787 р. Склад конвенту не був досить представницьким — із 74 делегатів лише 55 брали участь у роботі й лише 39 поставили свої підписи під текстом Основного Закону. 321 червня 1788 р. після ратифікації дев'ятьма штатами Конституція набула чинності.
Нині Конституція містить три компоненти:
преамбулу, яка не визнається судами за основну частину Основного Закону;
сім статей, які мають від одного до десяти невеликих розділів;
27 поправок.
У Конституції зафіксовані лише основні принципи діяльності держави — розподіл влади, основні повноваження гілок влади, виборчий процес, основні права громадян. Немає основних положень, які зафіксовані в конституціях інших держав, — про конституційний контроль, політичні партії, розподіл повноважень із фінансових питань між федерацією, штатами й адміністративними центрами. Усі ці питання врегульовані законами.
Бюджетні відносини.
Податки.
24.5. Японія
Загальні дані.
Бюджетні відносини.
СЛОВНИК ОФІЦІЙНИХ ТЕРМІНІВ (за нормативними актами України)
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ВСТУП
Модуль 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ВИНИКНЕННЯ ГРОШЕЙ, ГРОШОВИЙ ОБІГ ТА МОДЕЛЬ ГРОШОВОГО РИНКУ