Розділ 14. Багаторазове створення депозитів: вступ до аналізу процесу формування пропозиції грошей
З вечірніх новин ви щойно дізналися, що за минулий тиждень пропозиція грошей збільшилася на 5 млрд. дол. Новина негайно викликає ланцюгову реакцію. Процентні ставки можуть зрости, оскільки люди очікують, що збільшення пропозиції грошей спричинить інфляцію. На ринку акцій можливий бум, бо сподіваються прискорення темпів економічного зростання в майбутньому. Фірми можуть вирішити більше інвестувати, в той час як споживачі - більше витрачати.
Політики також реагують на новину: деякі з них критикуватимуть Федеральну резервну систему за сприяння інфляції шляхом надмірного збільшення пропозиції грошей. Інші ж звинуватять Федеральну резервну систему за недостатнє збільшення пропозиції грошей для зменшення безробіття.
Динаміка пропозиції грошей впливає на загальний стан економіки, а отже, на усіх нас. Тому нам потрібно зрозуміти, як визначається пропозиція грошей? Хто її контролює? Що її змінює? Як можна поліпшити контроль над нею? В цьому і наступних розділах ми спробуємо відповісти на ці запитання, досліджуючи процес формування пропозиції грошей детально, тобто розглядаючи механізми, що визначають рівень їх пропозиції.
Оскільки депозити в банках є найбільшим компонентом пропозиції грошей, то з'ясування того, як вони створюються,- це перший крок до розуміння процесу формування пропозиції грошей. В цьому розділі в загальних рисах з'ясовано, яким чином банківська система створює депозити. Крім цього, в розділі окреслено основні будівельні блоки, що потрібні в подальших розділах для глибшого розуміння процесу формування пропозиції грошей.
Чотири учасники процесу формування пропозиції грошей
Склад учасників, що визначають пропозицію грошей, такий:
1. Центральний банк: державна установа, що наглядає за банківською системою і відповідає за проведення монетарної політики. В Сполучених Штатах його функції виконує Федеральна резервна система.
2. Банки (депозитні інститути): фінансові посередники, які приймають вклади від індивідів та інститутів і надають позики,- комерційні
банки, ощадно-позичкові асоціації, взаємні ощадні банки і кредитні спілки.
3. Вкладники: індивіди та інститути, що мають вклади в банках.
4. Позичальники банків: індивіди та інститути, що беруть позики в депозитних інститутів або інститутів, які випускають облігації і продають їх депозитним інститутам
Найважливішим із чотирьох учасників -"гравців" є центральний банк - Федеральна резервна система. Щоб дослідити процес формування пропозиції грошей, нам потрібно передусім зрозуміти функції ФРС.
Огляд федеральної резервної системи
Федеральна резервна система (скорочено ФРС) є центральним банком Сполучених Штатів. Вона складається з дванадцяти федеральних резервних банків, які розташовані у важливих містах (наприклад, Нью-Йорк, Чикаго, Бостон, Даллас, Атланта, Сан-Франциско), та Ради керуючих Федеральної резервної системи, що перебуває у Вашингтоні
Федеральна резервна система виконує декілька важливих функцій:
1. Проводить монетарну політику, впливаючи на поведінку банків, отже, на пропозицію грошей.
2. Здійснює кліринг чеків, тобто перемішує кошти між банками для задоволення вимог, які виникають внаслідок депонування в одному банку чеків, що були виписані на рахунок в іншому банку.
3. Виконує регулятивну функцію, встановлюючи правила, що регулюють діяльність банків.
Функціонування Федеральної резервної системи та проведення нею монетарної політики включають дії, що впливають на її баланс (володіння активами і пасивами). Зараз ми розглянемо спрощений баланс, який містить лише чотири статті, потрібні для аналізу процесу формування пропозиції грошей (повний баланс міститься у розділі 18).
Огляд федеральної резервної системи
Пасиви
Активи
Багаторазове створення депозитів: проста модель
Яким чином Федеральна резервна система забезпечує резервами банківську систему
Позики банкам
Купівля урядових облігацій
Створення депозитів: окремий банк
Створення депозитів: банківська система