ФРС прагне досягнути стабільності цін у поєднанні з високою зайнятістю, але прямо впливати на ситуацію не може. ФРС має набір важелів (операції на відкритому ринку, зміни в дисконтній ставці та в резервних вимогах), що можуть впливати на ситуацію непрямо після певного проміжку часу (як правило, більше як рік). Якщо ФРС чекатиме, щоб побачити, який буде рівень цін і зайнятість через рік, то буде надто пізно, щоб вносити будь-які поправки в політику,- помилки стануть непоправними.
Отже, ФРС застосовує різну стратегію для проведення монетарної політики, вибираючи змінні, що лежать між її важелями і досягненням її цілей. План гри ФРС (окреслено на графіку 20.1) такий: після прийняття рішення про свої цілі у сфері зайнятості і цін, вона вибирає набір змінних, щоб "прицілитися". їх називають проміжними завданнями. До них належать грошові агрегати (МІ, М2 або МЗ) або процентні ставки (коротко- або довгострокові), які прямо впливають на зайнятість і на рівень цін. Проте навіть на ці безпосередні завдання ФРС прямо не впливає через свої важелі проведення політики. Отже, вона вибирає інший набір змінних для націлювання. їх називають поточними завданнями. Це агрегати резервів (резерви, власні резерви, грошова маса або власна грошова маса) чи процентні ставки (федеральна резервна ставка або ставка по векселях Скарбниці), які чутливіші до важелів ФРС. (Згадайте, що власні резерви дорівнюють сумі резервів мінус взяті в позику резерви (сума дисконтних позичок); власна грошова маса - це грошова маса мінус взяті в позику резерви; і федеральна резервна ставка - це процентна ставка на кошти, що позичені банками один одному на ніч) *.
Графік 20.1. Стратегія ФРС
ФРС проводить цю стратегію, оскільки легше досягати певної мети, націлюючись на конкретні завдання, ніж прямувати на виростки до цілі. Через застосування проміжних і поточних завдань можна швидше дійти висновку, чи правильна політика ФРС, ніж чекати доти, доки не побачимо кінцевого результату впливу цієї політики на зайнятість і на рівень цін 1. За аналогією, HACA застосовує стратегію використання завдань, коли намагається послати космічний корабель на Місяць. HACA перевірятиме, чи космічний корабель летить по правильній траєкторії, коли залишає атмосферу (ми можемо думати, що це "поточне" завдання HACA). Якщо космічний корабель вийде за межі траєкторії на цій стадії, то спеціалісти HACA будуть вивіряти його відхилення (політичний важіль), щоб повернути назад на встановлену траєкторію. HACA може перевіряти позицію космічного корабля знову на півшляху до Місяця (проміжне завдання HACA) і, коли потрібно, зробити поправку на середині шляху.
Стратегія ФРС працює в такий же спосіб. Припустімо, що цілі ФРС щодо зайнятості і рівня цін перебувають у відповідності з 5 %-ним темпом зростання номінального ВНП. Якщо ФРС вважає, що 5 %-ний темп зростання номінального ВНП буде досягатися за рахунок 4 %-го темпу зростання М2 (проміжне завдання), який, у свою чергу, досягатиметься за рахунок 3,5 %-го темпу зростання грошової маси (поточне завдання), то ФРС проводитиме операції на відкритому ринку (її знаряддя), щоб досягнути вказаного темпу зростання грошової маси. За кілька днів після запровадження цієї політики ФРС може виявити, що грошова маса зростає надто повільно, скажімо, 2 %-ним темпом. Тоді вона може скоригувати цей надто повільний темп шляхом розширення суми купівлі на відкритому ринку. Трохи пізніше ФРС побачить, як її політика впливатиме на темп зростання пропорції грошей. Якщо М2 зростає надто швидко, скажімо, 7 %-ним темпом, тоді ФРС може вирішити зменшити купівлю на відкритому ринку або застосувати продаж на відкритому ринку, щоб зменшити темп зростання агрегату М2.
У своїй стратегії ФРС (як це зображено на графіку 20.1) застосовує поточні і проміжні завдання для спрямування монетарної політики (космічний корабель) у напрямі досягнення обраної мети. Після визначення методів проведення політики встановлюється поточне завдання (таке, як грошова маса, що її ФРС може контролювати достатньо прямо) з метою спрямувати монетарну політику в напрямі досягнення проміжного завдання - певного темпу зростання пропозиції грошей. Корекція інструментів проведення політики може бути зроблена вже в ході процесу, коли ФРС побачить, що відбувається з
Графік 20.2. Результат націлювання па пропозицію грошей.
Націлювання ФРС на пропозицію грошей у точці М* вестиме до коливань процентної ставки між і' та і" внаслідок переміщення кривої попиту на гроші між М Мd
її проміжним завданням. Отже, ФРС спрямовує монетарну політику так, що досягатиме цілей високої зайнятості і стабільності цін (корабель досягає Місяця).
Критерії для вибору проміжних завдань
Вимірюваність
Контрольованість
Здатність до прогнозованого впливу на цілі
Критерії для вибору поточних завдань
Процедура вироблення фрс політики: історична перспектива
Перші роки: дисконтна політика як основне знаряддя
Відкриття операцій на відкритому ринку
"Велика депресія"