Валютні курси важливі, бо вони впливають на відносні ціни товарів вітчизняного виробництва та ціни іноземних товарів. Для американця ціна французького товару у доларах визначається через взаємодію двох чинників: (1) ціни французького товару у франках; (2) обмінного курсу франк/долар.
Припустімо, наприклад, що американка Ванда, яка любить вина, вирішує купити пляшку вина марки Chateau Lafite Rothschild 1961 p., щоб поповнити свій погрібець. Якщо ціна вина у франках становить
З фінансових новин. Валютні курси
Валютні курси публікуються щоденно і вміщуються в колонці "Торгівля валютою" журналу "Wall Street Journal". Дані, наведені для прикладу в цій колонці, пояснюються в тексті.
2000 франків, а обмінний курс - 0,17748 дол за франк, тоді вино коштуватиме Ванді 355 дол. (s 2000 франків х 0,17748). Тепер припустімо, що Ванда відкладає свою покупку на два місяці, а за цей час обмінний курс французького франка збільшився до 0,20 дол за франк. Якщо домашня ціна пляшки Lafite Rothschild залишиться 2000 франків, то ціна пляшки в доларах зросте з 355 дол. до 400 дол Проте водночас подорожчання валюти країни робить іноземний товар у цій країні дешевшим. За валютного курсу 0,17748 дол. за франк комп'ютер "Apple", що має ціну 2000 дол., коштував би для Клода
11 269 франків; якщо французька валюта подорожчає і курс зросте до 0,20 дол за франк, то цей комп'ютер коштуватиме тільки 10 000 франків.
Знецінення франка знизить ціну французьких товарів в Америці, але зросте ціна американських товарів у Франції. Якщо франк падає до 0,10 дол, тоді пляшка Lafite Rothschild для Ванд и коштуватиме тільки 200 дол замість 355 дол., а комп'ютер "Apple" коштуватиме для Клода 20 000 франків, а не 11 269 франків.
Ці міркування ведуть до такого висновку: коли валюта певної країни поціновується (тобто зростає її вартість стосовно інших валют), то товари цієї країни стають дорожчими за кордоном, а іноземні товари у цій країні - дешевшими (внутрішні ціни в обох цих країнах залишаються постійними). Навпаки, коли валюта країни знецінюється, то гі товари за кордоном дешевшають, в той час як іноземні товари у цій країні дорожчають.
Поціновування валюти країни може створити невигідну ситуацію для вітчизняних виробників: їхні товари за кордоном дорожчають, і посилюється конкуренція на ринках цієї країни з боку іноземних товарів, що дешевшають. З 1980 р. до початку 1985 р. поціновування долара шкодило американській промисловості Наприклад, американській сталеливарній індустрії була заподіяна шкода не тільки тому, що обсяг продажу значно дорожчої американської сталі впав, але і через те, що обсяг продажу відносно дешевої іноземної сталі у США збільшився. Незважаючи на те, що поцінування долара США завдало шкоди окремим національним фірмам США, американські споживачі мали вигоду, бо іноземні товари стали дешевшими. Ціни на японські відеомагнітофони та фотоапарати, а також вартість проведення відпустки в Європі, як результат сильного долара, знизились.
Як торгують іноземною валютою?
Ви не можете піти до централізованої установи, щоб побачити, як визначаються обмінні курси. Валюту не купують і не продають на біржах, подібних до Нью-йоркської фондової. Валютний ринок організовується як позабіржовий ринок, на якому декілька сотень ділерів (головним чином банків) готові купувати і продавати депозити, що поіменовані в іноземних валютах. Оскільки ці ділери перебувають у постійному телефонному і комп'ютерному контактах між собою, то валютний ринок дуже конкурентний. Проте він функціонує подібно до централізованого ринку.
Важливий момент, що слід відзначити, полягає в тому, що, говорячи про купівлю-продаж валюти на валютних ринках, банки, компанії та урядові установи не беруть у жменю доларових банкнот і не продають їх за британські фунти стерлінгів. Більшість угод купівлі-продажу означають радше купівлю-продаж банківських депозитів, що поіменовані у різних валютах. Тому, коли ми говоримо, що банк купує долари на валютному ринку, то фактично маємо на увазі, що банк купує депозити, які поіменовані у доларах.
Торгівля на зовнішньому валютному ринку складається з угод вартістю понад 1 млн. дол. Ринок, який визначає валютні курси, що подаються у додатку "Фінансові новини" до "Wall Street Journal", не е ринком, де хтось купує іноземну валюту для поїздки за кордон. Ми купуємо іноземну валюту на роздрібному ринку у ділерів, таких, як American Exspress, або у банків. Оскільки роздрібні ціни вищі, ніж оптові, то, купуючи іноземну валюту, ми отримуємо менше одиниць цієї валюти на долар, ніж показують обмінні курси в додатку.
Закон одної ціни
Теорія паритету купівельної сили
Чому теорія паритету купівельної сили не може повністю пояснити динаміку валютних курсів?
Чинники, що впливають на валютні курси у довгостроковому періоді
Відносні рівні цін.
Мита і квоти.
Переваги для вітчизняних товарів проти іноземних.
Продуктивність.
Визначення валютного курсу у короткостроковому періоді