Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків - Мишкін Ф.С. - Чинники, що викликають переміщення кривої сукупного попиту через переміщення кривої IS.

Інструментарій ISLM демонструє, як рівноважний рівень сукупного обсягу виробництва змінюється для певного рівня цін. Отже, зміна у будь-якому чиннику, що викликає переміщення кривих IS та LM (за винятком зміни рівня цін), зумовлює переміщення кривої сукупного попиту. Щоб розуміти, як спрацьовує цей механізм, спочатку подивімося, що станеться з кривою сукупного попиту, коли крива IS переміщується.

Чинники, що викликають переміщення кривої сукупного попиту через переміщення кривої IS.

П'ять чинників зумовлюють переміщення кривої IS: 1) зміни автономних споживчих видатків; 2) зміни інвестиційних видатків, що пов'язані з діловою упевненістю фірм; 3) зміни урядових видатків; 4) зміни податків; 5) автономні зміни чистого експорту. Як ці чинники ведуть до переміщення кривої сукупного попиту, з'ясовується на графіку 25.11. Припустімо, що початково крива сукупного попиту перебуває в положенні ADh і відбувається, наприклад, зростання урядових видатків. Модель ISLM на частині (б) графіка показує, що станеться з рівноважним обсягом виробництва, коли рівень цін Ра залишається незмінним. Початково рівноважний обсяг вироб

Переміщення сукупного попиту внаслідок переміщення кривої LM.

Графік 25.12. Переміщення сукупного попиту внаслідок переміщення кривої LM.

Зростання пропозиції грошей або зменшення попиту ва гроші переміщує праворуч криву LM на частині (б) графіка, і за рівня цін Ра рівноважний обсяг виробництва зростає з Ул до Уа'. Ця зміна у рівноважному обсязі виробництва показана як переміщення з точки А у точку А' на частині (а). Отже, крива сукупного попиту переміщується праворуч з положення ADj у ADz-

ництва досягається на перетині ISt та LMt. Зростання урядових видатків (рівень цін Рл залишається незмінним) переміщує криву IS праворуч і підвищує рівноважний обсяг виробництва до YA. На частині (а) графіка це зростання рівноважного обсягу виробництва показано як переміщення з точки А до точки А', і крива сукупного попиту переміщується праворуч (у положення AD2).

Висновок, який випливає з графіка 25.11, полягає в тому, що будь-який чинник, який переміщує криву IS, також переміщує криву сукупного попиту в тому ж напрямку. Отже, "життєсприйняття", яке заохочує зростання автономних споживчих видатків або планових інвестиційних видатків, зростання урядових видатків, зниження податків або автономне збільшення чистого експорту,- все це переміщує криву IS праворуч і водночас також переміщуватиме праворуч криву сукупного попиту. З іншого боку, зменшення автономних споживчих видатків, зменшення планових інвестиційних видатків, зменшення урядових видатків, зростання податків або падіння чистого експорту викликатиме переміщення кривої сукупного попиту ліворуч.

Чинники, що викликають переміщення кривої сукупного попиту через переміщення кривої LM.

Переміщення кривої LM викликається або автономною зміною у попиті на гроші (не зумовлена зміною у Р, У або г), або зміною пропозиції грошей. Графік 25.12 показує, як обидві ці зміни ведуть до переміщення кривої сукупного попиту. Знову ми спершу перебуваємо на кривій сукупного попиту АИ1. Розгляньмо, що станеться з рівноважним обсягом виробництва, коли рівень цін залишається РА. Зростання пропозиції грошей переміщує криву LМ праворуч і збільшує рівноважний обсяг виробництва до УА. Це зростання рівноважного обсягу виробництва показано як переміщення з точки А у точку А' на частині (а) графіка, і крива сукупного попиту, отже, переміщується праворуч

Висновок, що випливає з графіка 25.12, є подібним до висновку з графіка 25.11. Будь-який чинник, що переміщує криву LМ, також переміщує криву сукупного попиту в тому ж напрямку. Отже, зменшення попиту на гроші, як і збільшення пропозиції грошей, переміщує криву LМ праворуч, а також переміщує праворуч криву сукупного попиту. Проте крива сукупного попиту переміщуватиметься ліворуч, якщо пропозиція грошей зменшується або попит на гроші зростає.

Ми вивели і проаналізували криву сукупного попиту - суттєвий елемент інструментарію сукупного попиту і сукупної пропозиції, який дослідимо у розділі 26. Інструментарій сукупного попиту і сукупної пропозиції є особливо корисним, бо демонструє, як визначається рівень цін. Цей інструментарій дозволяє нам відслідковувати чинники, що впливають на сукупний обсяг виробництва, коли рівень цін змінюється.

Чинники, що викликають переміщення кривої сукупного попиту через переміщення кривої LM.
Розділ 26. Аналіз сукупних попиту і пропозиції
Сукупний попит
Монетаристський погляд на сукупний попит
З фінансових новин. Сукупний обсяг виробництва, безробіття і рівень цін
Виведення кривої сукупного попиту.
Переміщення кривої сукупного попиту.
Кейнсіанський погляд на сукупний попит
Крива сукупного попиту.
Полеміка щодо витіснення
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru