Інформаційні системи і технології в банках - Страхарчук А.Я. - 4.5. СИСТЕМА БАНКІВСЬКОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ (CБОН)

4.5.1. Загальна характеристика системи

Одним із основних завдань, якими займаються банки, є обслуговування фізичних осіб за депозитними та розрахунково-касовими операціями з наданням широкого спектра різноманітних банківських послуг. Звісно, кожний комерційний банк зацікавлений в отриманні максимального прибутку від даного спектра операцій зі збереженням високого рівня якості обслуговування клієнтів.

Для комплексного вирішення цієї проблеми науково-виробниче підприємство "Бескид" (Коломия) пропонує комерційним банкам програмний продукт Система банківського обслуговування населення (СБОН+). СБОН+ є логічним продовженням розвитку попередньої системи СБОИ із значно розширеними функціональними можливостями. Для СБОН+ використовуються СУБД MS SQL та Oracle і не встановлюється межа щодо кількості відкритих рахунків клієнтів та робочих станцій.

Основним призначенням системи є автоматизація обслуговування фізичних осіб за депозитними операціями, ведення рахунків клієнтів, автоматизація розрахункових касових операцій, включаючи операції з приймання всіх видів платежів, безготівкових переказів і торговельних операцій у готівковій і безготівковій формі, виконання повного аналітичного обліку і динамічного ведення балансу, збільшення частки безготівкових розрахунків, підвищення якості обслуговування клієнтів та продуктивності праці персоналу банку, підвищення рівня захисту фінансової інформації від несанкціонованого доступу.

СБОН+ дозволяє банкам: упровадити безпаперову технологію виконання фінансових операцій обслуговування фізичних осіб; організовувати автономні високопродуктивні локальні та віддалені робочі місця банківського обслуговування населення через виділені і комутовані лінії зв'язку; скоротити час обслуговування клієнта до 30-40 секунд і збільшити кількість клієнтів завдяки впровадженню нової технології обслуговування на основі СБОН+. В основі нової технології використано сучасні методи авторизації клієнта за допомогою платіжної картки з магнітною смугою і ПІН-коду та відмова від "ручних" методів обслуговування (заповнення прибуткових чи видаткових ордерів, ідентифікації клієнта за підписом чи паспортними даними та використання ощадної книжки); забезпечити можливість створення інтегрованої банківської системи з обслуговування фізичних осіб, що дозволить надавати послуги клієнтам в будь-якій філії банку в режимі on-line, незалежно від того, в якій філії відкрито рахунок. При цьому картка, що видається клієнтові, є за функціональним призначенням універсальною банківською картою, дозволяючи клієнтові отримати комплекс банківських послуг у банку за депозитними операціями, безготівковими платежами тощо і здійснювати покупки в пунктах торгівлі і послуг; отримати базову технологію для інтеграції банку в міжнародні чи національні платіжні системи. Технологія систем дає банкові можливість емітувати платіжні картки і вести картрахунки клієнтів будь-якої платіжної системи, виконувати обслуговування міжнародних карток; збільшити кількість безготівкових торгових операцій шляхом установлення пунктів банківського обслуговування клієнтів у торговельних пунктах; домогтися уникнення зловживань як із боку персоналу банку, торговельних організацій, так і клієнтів, за рахунок автоматизації основних контрольних і реєстраційних функцій.

4.5.2. Конфігурації технічних засобів системи СБОН+

На рис. 4.55 представлено архітектуру технічних засобів для СБОН+.

Сервер баз даних - окремий комп'ютер з інстальованою на ньому СУБД, призначений для збереження бази даних.

Фінансовий сервер - програмний модуль сервера функціонує як окремий процес і може бути розміщений на одному комп'ютері із сервером баз даних або на різних, як клієнт СУБД з особливими повноваженнями щодо модифікації даних. Конфігурацію можна будувати залежно від кількості відкритих рахунків і для досягнення потрібної швидкості виконання операцій. Технологічно фінансовий сервер розрахований на роботу в цілодобовому режимі. У СБОН+ мінімальним періодом логічно завершеного циклу функціонування системи є операційний день системи. Операційний день визначається режимом функціонування фінансового сервера, складається з трьох періодів - доопераційного, операційного і післяопераційного.

Початок чи закінчення періоду відбувається за командою з робочого місця адміністратора. У доопераційному періоді фінансовий сервер виконує обнуления операційних таблиць (протокол, щоденник тощо), оборотів аналітичних рахунків за попередній операційний день та інші регламентні роботи. В операційному періоді сервер виконує основну операційну роботу щодо обробки команд згідно із запитами з робочих станцій системи, де відбувається обслуговування клієнтів. Післяопераційний період призначений для конвертації закритих баз у відкриті інформаційні структури, архівування даних за операційний період, передачі узагальнених проведень у підсистему ОДБ, друкування вихідних документів та звітів.

Архітектура технічних засобів системи СБОН+

Рис. 4.55. Архітектура технічних засобів системи СБОН+

Планування даних періодів може настроювати адміністратор системи згідно з режимом роботи банку, який відведено для обслуговування фізичних осіб. Тобто операційний день системи може включати і кілька календарних днів, у разі, коли банк обслуговує фізичних осіб у вихідні дні, може починатися в післяобідній час одного дня і завершуватися наступного дня.

Керування технологічним процесом і моніторинг відбувається з робочого місця адміністратора системи. Перехід з одного операційного дня на інший визначається тільки часом на підготовку даних для звітності і виконання архівування всієї бази даних. Усі вихідні документи можна отримати на одному з попередньо визначених робочих місць.

Автоматизовані робочі місця - СБОН+ підтримує гнучку конфігурацію робочих місць. В еталоні системи визначено класифікатор операцій, на основі якого можна будувати логічні робочі місця потрібної конфігурації. Нижче наведено основний перелік робочих місць, які пропонує розробник.

АРМ адміністратора системи - призначений для керування роботою фінансового сервера і моніторингом усієї системи. Виконує такі операції: установлення режиму роботи фінансового сервера - операційний, поопераційний, післяопераційний; конвертація баз; отримання всіх форм звітності; передача збірних проведень в ОДБ; ведення довідників і архівів системи.

АРМ фінансової безпеки - призначений для відкриття, ведення та закриття клієнтських рахунків у системі; персоналізації фінансових карток і нанесення на них реквізитів; блокування і розблокування рахунків; видачі інформаційно-довідкових витягів на вимогу клієнта.

АРМ бухгалтера - призначений для ведення аналітичних рахунків для системи СБОН+ та безготівкових операцій; нарахування та капіталізації процентів за депозитами; автоматичного закриття та пролонгації депозитів.

АРМ касира-контролера - призначений для обслуговування клієнтів за всіма депозитними операціями (відкриття, закриття поточних та строкових депозитів, приймання та видавання готівки); виконання касових операцій; видавання оперативних витягів із рахунків клієнтів.

АРМ кредитного інспектора - ведення довідника договорів на кредитне обслуговування фізичних осіб у режимі овердрафт; керування лімітами на рахунках клієнтів і на рахунках аналітичного обліку; відкриття, закриття, блокування кредитних ліній; звітність за овердрафтом.

АРМ торгового працівника - призначений для виконання безготівкової оплати за товари та послуги в режимі on-line. АРМ в основному розміщене в місцях здійснення клієнтом торговельних операцій із карткою; ведення грошового та кількісного обліку реалізованих товарів, з видачею в кінці робочого дня детального звіту. Торговий АРМ, укомплектований модулем фіскальної пам'яті, може виконувати також і готівкові торговельні операції, замінивши касовий апарат.

АРМ інтеграції з платіжними системами - призначений для організації інтерфейсу між СБОН+ і процесинговими центрами за операціями з міжнародними і локальними платіжними картками; відкриття, закриття, блокування, розблокування та ведення карткових рахунків; ведення звітності за картковими рахунками; обмін вхідними і вихідними файлами.

HOST банкоматів реалізує протокол обміну між фінансовим сервером і банкоматами для обслуговування клієнтів за фінансовими картками СБОН.

Програмне забезпечення СБОН+ дозволяє банку змінювати апаратну і логічну структуру системи для розв'язання своїх задач щодо обслуговування фізичних осіб і формувати меню команд для певного робочого місця чи певного виконавця.

4.5.1. Загальна характеристика системи
4.5.2. Конфігурації технічних засобів системи СБОН+
4.5.3. Периферійні пристрої системи
4.5.4. Основні особливості технології системи
РОЗДІЛ 5 СУЧАСНІ БАНКІВСЬКІ КАРТКОВІ ТЕХНОЛОГІЇ
5.1. ПЛАТІЖНА КАРТКА - ОСНОВА БАНКІВСЬКОЇ КАРТКОВОЇ ТЕХНОЛОГІЇ
5.1.1. Функціональне призначення платіжних карток
5.1.2. Історичні передумови виникнення платіжних карток
5.1.3. Основні типи платіжних карток
5.1.4. Переваги платіжних карток над готівкою та чеками
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru