Економіка праці та соціально-трудові відносини - Гриньова B.M. - 1.1. Теоретичні основи дисципліни

Розвиток національної економіки, зорієнтований на інноваційні фактори економічного зростання і підвищення рівня та якості життя населення, забезпечення політичної стабільності суспільства, зумовлює модернізацію форм і методів регулювання соціально-трудових відносин і оплати праці. Це потребує нових підходів щодо вивчення дисципліни "Економіка праці й соціально-трудові відносини", які б враховували всі зміни, що відбуваються у соціально-трудових відносинах між суб'єктами господарювання. Саме необхідність впровадження нових форм та методів викладання цієї дисципліни стала причиною написання навчального посібника.

Основною метою посібника є надання студентам необхідних знань щодо важливих явищ, які відбуваються у соціально-трудовій сфері, творчого підходу при вирішенні проблем, що постають перед сучасними економістами та менеджерами. Відповідно до поставленої мети посібник охоплює всі теми, передбачені навчальною програмою дисципліни.

Навчальний посібник складається з двох частин: теоретичної та практичної. Теоретична частина містить 16 тем, які коротко висвітлюють основи функціонування та розвитку соціально-трудових відносин між суб'єктами господарювання. Наприкінці кожної теми наведено ряд питань, що дає змогу контролювати засвоєння студентами необхідних знань. Практична частина містить дискусійні питання, тести та задачі. В кінці навчального посібника подано словник основних термінів цієї дисципліни.

Під час написання навчального посібника були використані сучасні, вітчизняні та іншомовні підручники з економіки праці та соціально-трудових відносин, нормативні та законодавчі акти, що регламентують взаємозв'язки між суб'єктами господарювання, а також дані офіційної статистики Держкомстату України.

Навчальний посібник призначений насамперед для студентів вищих навчальних закладів, а також буде корисний викладачам, аспірантам, науковцям і фахівцям у галузі економіки праці та управління трудовими ресурсами.


РОЗДІЛ І. РОЗВИТОК ТА РЕГУЛЮВАННЯ СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВИХ ВІДНОСИН

Тема 1. ОБ'ЄКТ, ПРЕДМЕТ І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ "ЕКОНОМІКА ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ"

1.1. Теоретичні основи дисципліни.

1.2. Мета та завдання дисципліни.

1.1. Теоретичні основи дисципліни

Кардинальні зміни в суспільно-економічному житті, що відбуваються останнім часом у світі, й особливо інтенсивно в країнах орієнтованих на розвиток економічних відносин, до яких належить Україна, змінюють уявлення про роль та місце людини в економічній системі. В епоху індустріалізації людина розглядалась як "трудовий ресурс", тобто пасивний об'єкт зовнішнього управління, позбавлений власної мети, потреб та інтересів у сфері праці. В епоху постіндустріального наукомісткого виробництва та соціально орієнтованої ринкової економіки людина розглядається в аспекті концепцій людського капіталу та людського розвитку як різнобічний, багатофункціональний суб'єкт економічних, соціальних, організаційних та психологічних відносин.

Соціально-трудові відносини у сфері праці є формою взаємодії суб'єктів ринку праці, яка визначає умови поєднання та використання факторів виробництва, методи розподілу новоствореної вартості. Від ефективності організації соціально-трудових відносин залежить вирішення такої важливої проблеми, як відчуження працівників у процесі праці. Відчуження як форма відношення працівників до праці має ряд негативних наслідків, пов'язаних із послабленням мотивації до високопродуктивної і якісної роботи, зниженням у зв'язку з цим трудових доходів працівників, розвитком у них несприятливого емоційного стану та нестабільністю соціальних відносин у суспільстві.

Дослідження, проведені як вітчизняними, так і зарубіжними вченими-економістами, довели, що система ефективних і конструктивних соціально-трудових відносин у розвинених країнах ґрунтується на різних наукових теоріях та правових нормах, розроблених Міжнародною організацією праці (МОП). Вітчизняна теорія формування і розвитку соціально-трудових відносин має значну кількість недоліків та перебуває в стані становлення.

Значна кількість наукових досліджень проблеми соціально-трудових відносин зумовила необхідність проведення в Україні суспільно-економічної реформи, яка б забезпечила економічний розвиток на основі новітніх технологій і зростання життєвого рівня населення. Забезпечення нормального функціонування соціально-економічної системи України не можливе також без її повноцінної інтеграції у світове господарство, що передбачає оформленість соціально-трудових відносин, розробку механізму їх ефективного регулювання і відповідність національної системи міжнародним нормам і стандартам.

1.2. Мета та завдання дисципліни

Наявність зазначених проблем обумовила мету дисципліни "Економіка праці й соціально-трудові відносини" — формування системи теоретичних і прикладних знань про категорії, поняття, механізми забезпечення продуктивної праці та розвитку соціально-трудових відносин в Україні.

Основними завданнями дисципліни є набуття студентами вмінь і навичок у галузі забезпечення ефективного використання ресурсів праці й моніторингу соціально-трудових відносин.

Закінчивши вивчення дисципліни, студенти повинні:

знати:

— специфічні риси функціонування ринку праці в Україні;

— сутність моніторингу соціально-трудової сфери;

— форми та системи оплати праці;

— особливості планування, організації та контролю оплати праці;

— вплив Міжнародної організації праці на розвиток соціально-трудових відносин;

вміти:

— організовувати виробничий процес з урахуванням усіх груп факторів зовнішнього та внутрішнього впливу;

— аналізувати форми та системи оплати праці з метою їх раціонального використання;

— приймати рішення щодо розподілу колективного заробітку та виробничих завдань;

— використовувати основи управління кадровим складом працівників та оцінювати їх кваліфікаційні якості;

— проводити атестацію робітників та визначати рівень їх кваліфікації.

Запитання та завдання для самоконтролю

1. Що вивчає дисципліна "Економіка праці й соціально-трудові відносини*'?

2. Які знання та навички повинні набути студенти після вивчення цієї дисципліни?


1.2. Мета та завдання дисципліни
Запитання та завдання для самоконтролю
Тема 2. ТРУДОВІ РЕСУРСИ ТА ТРУДОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ СУСПІЛЬСТВА
2.1. Характеристика населення як соціально-економічної категорії
2.2. Відтворення та міграція населення
2.3. Трудовий потенціал; формування, розвиток та оцінка
Запитання та завдання для самоконтролю
Тема 3. СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ ЯК СИСТЕМА
3.1. Формування та розвиток системи соціально-трудових відносин
3.2. Суб'єкти соціально-трудових відносин
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru