Форми організації праці — це її різновиди, які відрізняються особливостями розв'язання питань з окремих напрямів організації праці. Вони визначаються відповідними системо-утворювальними ознаками та критеріями.
За способом встановлення планових завдань і обліком виконаної роботи форми організації праці бувають:
— індивідуальна — передбачає персоніфікований підхід до розподілу виробничих завдань, обліку виконаної роботи, нарахування заробітної плати на підприємстві;
— колективна — характеризує колективний підхід до організації виробничого процесу.
При цьому колективні форми організації праці поділяють за різними ознаками.
Залежно від способу поділу та кооперації праці при колективній формі організації праці розрізняють такі виробничі підрозділи:
— з повним поділом праці — передбачає зайнятість відповідно до освітньо-кваліфікаційного рівня працівників на одному робочому місці;
— з частковою взаємозамінністю — передбачає суміщення виконуваних робіт;
— з повною взаємозамінністю — передбачає можливість використання праці на будь-якому робочому місці підрозділу, а також обмін робочими місцями відповідно до розробленої схеми.
Залежно від способу управління при колективній формі організації праці виокремлюють такі підрозділи:
— з повним самоуправлінням — за умови визначення підрозділу виробничого завдання, а вирішення решти питань щодо організації виробництва і праці здійснює колектив підрозділу;
— з частковим самоуправлінням — частина функцій управління централізована, а інша — делегована колективу підрозділу;
— без самоуправління — централізація всіх функцій управління підрозділом.
За способом формування засобів для здійснення виробничої діяльності застосовують:
— індивідуальну трудову діяльність;
— підрядні та орендні колективи;
— кооперативи;
— малі та спільні підприємства.
За способами оплати та матеріального стимулювання розрізняють організацію праці:
— з індивідуальною оплатою праці;
— з колективною оплатою праці на основі тарифної системи;
— з колективною оплатою праці на основі тарифної системи і застосуванням різних коефіцієнтів для розподілу заробітку (КТУ — коефіцієнт трудової участі; КТВ — коефіцієнт трудового внеску та ін.);
— з безтарифною оплатою праці;
— з комісійною оплатою праці.
За способом взаємодії з вищим керівництвом виділяють форми організації праці, засновані па:
— прямому підпорядкуванні;
— договорі підряду;
— договорі оренди;
— контракті.
У процесі спільної праці, як правило, виокремлюють різні види діяльності, робіт або операцій, які доповнюють одна одну, тобто один або група працівників виконують певну частину загального обсягу роботи.
Поділ праці
Поділ праці необхідно розглядати як спеціалізацію трудової діяльності, що призводить до співіснування різноманітних її видів.
Поділ праці — це процес відокремлення різних видів діяльності, спеціалізація працівників, за якої окремі працівники виконують різні роботи або операції, що доповнюють одна одну.
У теорії наукового дослідження розрізняють суспільний та технічний поділ праці.
Суспільний поділ праці — це диференціація соціальних функцій, що виконують певні групи людей, і виокремлення різних сфер суспільства, які, в свою чергу, поділяються на дрібніші галузі й підгалузі. Суспільний поділ праці та спеціалізація виробництва є основою формування і розвитку товарних, у тому числі ринкових відносин.
Технічний поділ праці — це диференціація видів трудової діяльності між підрозділами та працівниками підприємства, поділ трудового процесу на низку часткових функцій і операцій, спеціалізація працівників у процесі економічної діяльності.
Розрізняють такі основні види поділу праці всередині підприємства:
— технологічний;
— поопераційний;
— функціональний;
— професійний;
— кваліфікаційний.
Технологічний поділ праці передбачає поділ виробничого процесу за видами, фазами і циклами.
Поопераційний поділ праці означає закріплення за працівниками окремих операцій для скорочення виробничого циклу.
Функціональний поділ праці відбувається між різними категоріями працівників, які входять до складу персоналу (робітники, керівники, спеціалісти і службовці), а також між основними і допоміжними робітниками.
Основні робітники беруть участь у зміні форми і стану предметів праці й виконують технологічні операції з виготовлення основної продукції.
Допоміжні робітники створюють необхідні умови для безперебійної та ефективної роботи основних робітників.
Професійний поділ праці відбувається між групами робітників за ознакою технологічної однорідності виконуваних ними робіт і залежить від знарядь і предметів праці, технології виробництва.
Кваліфікаційний поділ праці зумовлений різним ступенем складності виконуваних робіт і полягає у відокремленні складних робіт від простих. Водночас враховується технологічна складність виготовлення продукції, складність функцій з підготовки і здійснення трудових процесів, а також контроль за якістю продукції.
З поділом праці нерозривно пов'язане її кооперування, що означає досягнення раціональних пропорцій у витратах праці різних видів і передбачає запровадження раціональних соціально-трудових взаємовідносин між учасниками трудового процесу, узгодження інтересів людей і цілей виробництва.
Кооперація праці — це організована виробнича взаємодія між окремими працівниками, колективами бригад, дільниць, цехів, служб у процесі праці, спрямована на досягнення певного виробничого ефекту. Ефективність кооперації полягає в забезпеченні найбільш раціонального використання робочої сили і засобів праці.
Розрізняють такі взаємопов'язані форми кооперації праці:
— всередині суспільства, коли обмін діяльністю і продуктом праці здійснюється між видами економічної діяльності;
— всередині виду діяльності, що передбачає обмін продуктами праці або спільну участь низки підприємств у виробництві певної продукції;
— всередині підприємства, коли обмін здійснюється між цехами, дільницями, окремими виконавцями залежно від конкретних виробничих умов (тип виробництва, особливості техніки і технології та ін.).
З-поміж колективних форм кооперації праці провідне місце посідають групові форми, зокрема, виробничі бригади.
Найпоширенішою є бригадна (колективна) форма організації праці з її різновидами.
Бригада — це організаційно-технологічне і соціально-економічне об'єднання працівників однакових або різних професій на базі відповідних виробництв, устаткування, інструменту, оснащення, сировини і матеріалів, для виконання виробничого завдання з випуску високоякісної продукції певної кількості з найменшими матеріальними і трудовими витратами на підставі колективної матеріальної заінтересованості й відповідальності.
Створення бригад сприяє повнішому використанню робочого часу, скороченню чисельності робітників, а отже, зниженню трудомісткості виробів, ефективному завантаженню устаткування і догляду за ним.
На практиці застосовують два види бригад:
— спеціалізовані — створені з робітників одного фаху;
— комплексні — передбачають залучення робітників різної спеціалізації.
Планування робочого місця
Робочий час
Рекомендована література до теми
Блок завдань теоретичної та практичної підготовки
Приклади розв'язування завдань
Завдання для самостійного виконання
Завдання для самостійного виконання з використанням ПЕОМ
Тестові завдання для самоперевірки знань
Блок А. Контрольні питання одиничного вибору відповідей