Комерційна таємниця, як уже зазначалося, - це інформація, яка с секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, і у зв'язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію (ст. 505 Цивільного кодексу України).
Ст. 420 ЦКУ визначено, що комерційна таємниця є об'єктом інтелектуальної власності. Відповідно майнові права інтелектуальної власності на комерційну таємницю належать особі, яка правомірно визнала інформацію комерційною таємницею, якщо інше не встановлено договором.
Зокрема, до майнових прав інтелектуальної власності на комерційну таємницю належать:
o право на використання комерційної таємниці;
o виключне право дозволяти використання комерційної таємниці;
o виключне право перешкоджати неправомірному розголошенню, збиранню або використанню комерційної таємниці;
o інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом (ст. 506 ЦКУ).
У свою чергу, ст. 162 Господарського кодексу України (ГКУ) визначає, що суб'єкт господарювання, який є власником технічної, організаційної або іншої комерційної інформації, має право на захист від незаконного використання цієї інформації третіми особами за умов, що ця інформація має комерційну цінність у зв'язку з тим, що вона невідома третім особам і до неї немає вільного доступу інших осіб на законних підставах, а власник інформації вживає належних заходів до охорони її конфіденційності. Термін правової охорони комерційної таємниці обмежується в часі.
Отже, можна із впевненістю сказати, що склад і обсяг відомостей, що становлять комерційну таємницю, порядок їх захисту визначаються самостійно її власником або керівником підприємства з дотриманням чинного законодавства.
Підприємство має право розпоряджатися такою інформацією на власний розсуд і здійснювати щодо неї будь-які законні дії, не порушуючи при цьому права третіх осіб.
Крім того, підприємство як власник відомостей, які є комерційною таємницею, має право призначати особу (осіб), яка буде володіти, користуватися і розпоряджатися такою інформацією, визначати правила обробки інформації та доступу до неї, а також встановлювати інші умови щодо комерційної таємниці.
Але слід зазначити, що не будь-якій інформації підприємство може надати статус комерційної таємниці, обмеживши таким чином доступ до неї третіх осіб і насамперед контролюючих органів. Про це йдеться у ч. 2 ст. 505 ЦКУ, якою визначено перелік відомостей, що становлять комерційну таємницю. Зокрема, нею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, за винятком тих, які, відповідно до закону, не можуть бути віднесені до комерційної таємниці.
Зазначені вище відомості можуть бути визнані такими, що становлять його комерційну таємницю, громадянином-підприємцем, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи.
Склад і обсяг відомостей, які становлять комерційну таємницю підприємства, визначаються його керівником з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України "Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці" від 9.08.1993 р. № 61J (далі - Постанова № 611). Усі види інформації, які можуть вважатися комерційною таємницею, умовно можна поділити на дві групи: технічна і комерційна. До першої належать незапатентовані науково-технічні розробки, бази даних та інші комп'ютерні програми, створені підприємством; усі види "ноу-хау", технічні проекти, промислові зразки, незапатентовані товарні знаки тощо. Слід мати на увазі, що об'єкти інтелектуальної власності, щодо яких отримано патенти або авторські свідоцтва, до складу комерційної таємниці зараховувати немає сенсу, оскільки подібні об'єкти охороняються відповідним законодавством. До другої групи віднесено умови контрактів, дані про постачальників і покупців, інформацію про переговори, маркетингові дослідження, дані про розрахунок відпускних цін, розміри знижок тощо.
1. Тотальний
2. Плагіаторський
3. Аналітичний
4. Експертний
4.4. Недобросовісна конкуренція і методи викрадення таємниць підприємства
4.5. Економічне шпигунство
Форми і методи економічного шпигунства
Шпигунство як спосіб добування інформації, що становить комерційну таємницю
Канали витоку інформації