Аналіз:
V динаміки і факторів зміни грошових потоків;
збалансованості грошових потоків;
інтенсивності й ефективності грошового потоку
Шляхи оптимізації грошових потоків
14.1. Економічна сутність грошового потоку і його види
Господарська діяльність будь-якого підприємства нерозривно пов'язана з рухом коштів. Кожна господарська операція супроводжується або надходженням, або витратою коштів. Кошти обслуговують практично всі аспекти операційної, інвестиційної і фінансової діяльності.
Неперервний процес руху коштів у носі являє собою грошовий потік, який образно порівнюють із системою "фінансового кровообігу", що забезпечує життєздатність організації. Від повноти і вчасності забезпечення процесу постачання, виробництва і збуту продукції грошовими ресурсами залежать результати основної (операційної) діяльності підприємства, ступінь його фінансової стабільності і платоспроможності, конкурентні переваги, необхідні для поточного і перспективного розвитку. Тому сучасному бухгалтеру , фінансовому менеджеру потрібно знати сучасні методи аналізу грошових потоків, що використовуються у вітчизняній і зарубіжній практиці.
Для забезпечення ефективного управління грошовими потоками доцільно здійснювати їхню класифікацію за різними ознаками, методичний підхід до якої найбільш докладно висвітлено в працях І,А. Бланка*.
1. За спрямованістю руху коштів виділяють такі види грошових потоків:
o додатний грошовий потік (приплив коштів);
o від'ємний грошовий потік (відплив коштів).
Нарис. 14.1 стрілки, спрямовані всередину, показують додатний грошовий потік (приплив коштів), назовні - від'ємний грошовий потік (відплив коштів).
Слід зазначити їхню тісну взаємозумовленість: збій у часі або в обсязі одного з них зумовлює збій і іншого потоку. Тому їх доцільно розглядати у взаємозв'язку як єдиний об'єкт управління.
2. За методом обчислення обсягу:
o валовий грошовий потік - це всі надходження або вся сума витрати коштів в аналізованому періоді;
o чистий грошовий потік {ЧГП), що становить різницю між додатним {ДГП) і від'ємним (ВГП) потоками коштів в аналізованому періоді:
чгп=дгп-вгп.
ЧГП може бути як додатною, так і від'ємною величиною.
3. За видами діяльності:
o грошовий потік від операційної діяльності (відображає надходження коштів від покупців і виплати грошей постачальникам, заробітної плати персоналу, зайнятому в основному виробництві, податкових платежів, відрахувань органам соцстраху і т. ін.);
o грошовий потік від інвестиційної діяльності - це надходження і витрати коштів, пов'язані з процесом реального і фінансового інвестування;
o грошовий потік від фінансової діяльності - це надходження і виплати коштів, пов'язані із залученням додаткового акціонерного і пайового капіталу, одержанням довгострокових і короткострокових кредитів та позик, з виплатою дивідендів і т. ін.
4. За рівнем достатності обсягу розрізняють:
o надлишковий грошовий потік, при якому надходження коштів значно перевищують реальну потребу підприємства у фінансових ресурсах, у результаті чого накопичуються і простоюють вільні залишки готівки на рахунках у банку;
o дефіцитний грошовий потік, при якому надходження коштів значно нижче від реальних потреб підприємства.
5. За неперервністю формування розрізняють:
o регулярний грошовий потік, при якому в розглянутому періоді за окремими господарськими операціями здійснюється регулярний приплив або відплив коштів;
o дискретний (епізодичний) грошовий потік, пов'язаний зі здійсненням одиничних господарських операцій у розглянутому періоді.
6. За стабільністю часових інтервалів регулярні грошові потоки можуть бути:
o з рівномірними часовими інтервалами, що називається ануїтетом;
o з нерівномірними часовими інтервалами.
7. За періодом часу:
o короткострокові грошові потоки (до року);
o довгострокові грошові потоки (понад рік).
8. Залежно від того, коли надходять кошти - на початку періоду (передоплата) чи наприкінці періоду - розрізняють грошові потоки:
o пренумерандо;
o постнумерандо.
9. За видами використовуваних валют розрізняють:
o грошові потоки в національній валюти
o грошові потоки в іноземній валюті.
Ю. За законністю здійснення виділяють:
o легальний грошовий потік, що відповідає чинним правовим нормам і податковому законодавству;
o нелегальний грошовий потік, що здійснюється з порушенням прийнятих норм з метою відхилення від оподатковування й особистої вигоди.
Розглянуті класифікації дають можливість більш цілеспрямовано здійснювати облік, аналіз і планування різних видів грошових потоків на підприємстві.
14.2. Аналіз динаміки і факторів зміни обсягів грошових потоків
14.3. Аналіз збалансованості грошових потоків
14.4. Аналіз інтенсивності й ефективності грошового потоку
14.5. Шляхи оптимізації грошових потоків
Глава 15. АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ Й ІНТЕНСИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА
15.1. Показники ефективності й інтенсивності використання капіталу. Методика їх розрахунку й аналізу
15.2. Факторний аналіз рентабельності операційного капіталу
15.3. Аналіз рентабельності сукупного капіталу
15.4. Оцінювання ефективності використання позикового капіталу. Ефект фінансового важеля