Міжнародні розрахунки України пов'язані з різними формами економічних та неекономічних відносин із закордонними країнами, тому основним завданням при здійсненні цих розрахунків є правильно обрати форму їх здійснення, за допомогою якої можна уникнути економічних, податкових, політичних та інших ризиків.
Умови платежу визначають спосіб і порядок фінансових розрахунків, а також гарантії виконання сторонами взаємних платіжних зобов'язань. У сучасних умовах зовнішньоторговельної діяльності застосовується три поширені способи платежу - платіж готівкою, авансовий платіж та платіж у кредит.
Платіж готівкою в міжнародному платіжному обороті не означає, що розрахунки ведуться готівкою (банкнотами). Вони, практично, тут не застосовуються. У цьому випадку поняття "готівковий платіж" використовується як протиставлення авансовому і кредитному засобам платежу.
Національна валюта застосовується під час розрахунків з нерезидентами за надані послуги та імпортні товари, що поставляються, через постійні представництва, які мають рахунки в уповноважених банках України.
Іноземна валюта застосовується при розрахунках з резидентами та нерезидентами України.
У роздрібній торгівлі і сфері послуг резиденти мають право, за наявності індивідуальної ліцензії Національного Банку України (НБУ), реалізовувати товари і послуги в інвалюті по пластикових картках та чеках.
Дозволені також безготівкові розрахунки в іноземній вільно конвертованій валюті (ВКВ) між юридичними особами - резидентами за умови, що резидент - одержувач засобів має перереєстровану ліцензію на здійснення роздрібної чи оптової торгівлі і надання послуг, або, за наявності індивідуальної ліцензії НБУ, на розрахунки з резидентами України в інвалюті.
Клірингові розрахунки передбачають розрахунки за міжурядовими угодами про торговельно-економічне співробітництво з країнами із замкнутими чи частково конвертованими валютами та розрахунки по визначених товарах (роботах, послугах). Порядок таких розрахунків визначається окремими міжурядовими та платіжними угодами клірингового типу, у яких вказується: - система розрахунків;
o перелік товарів й обсяг клірингу;
o валюта клірингу і валюта застереження;
o порядок надання і обсяг кредиту за клірингом. Клірингові рахунки відкриваються в державному експортно-імпортному банку України чи спеціально уповноваженому урядом України комерційному банку.
Розрахунки здійснюються через банківські установи чи інші кредитно-фінансові установи,
Більшість міжнародних розрахунків здійснюється через банки безготівковим шляхом. Для цього банки використовують свої закордонні відділення та кореспондентські відносини з іноземними банками, при яких відкриваються рахунки "Лоро" та "Ностро".
Банківські кореспондентські відносини можуть бути прямі та за допомогою банку-кореспондента.
Прямі кореспондентські відносини передбачають наявність кореспондентських рахунків типу "Лоро" (кореспондентські рахунки іноземних банків у даному банку) і "Ностро" (кореспондентські рахунки даного банку в іноземних банках).
За переведення грошових засобів банки одержують комісійну винагороду, що визначається фіксованою сумою або у визначеному відсотку в іноземній чи національній валюті. Розмір винагороди залежить від форми розрахунків, суми переказу, кореспондентських можливостей банку.
При прямих кореспондентських відносинах витрати на комісійну винагороду менші, оскільки в розрахунковій операції задіяні лише два банки - банк одержувача товарів (послуг) та банк постачальника.
Система Свіфт більш дорога, однак тільки ця система дає можливість проведення міжнародних розрахунків протягом декількох хвилин, що дозволяє швидко одержувати і втягувати в оборот валютний виторг. Обсяг переданих повідомлень досягає 1 млн. у день, а їхня швидкість:
o звичайних - 15 хвилин;
o термінових - 5 хвилин.
У багатьох випадках у міжнародній торгівлі при розрахунках використовується принцип дотримання гарантії. У процесі її надання (одержанні) задіяні три юридичні особи:
o головний боржник;
o його кредитор;
o гарант.
Гарант бере на себе зобов'язання за оплату грошей перед своїм кредитором у випадку, якщо головний боржник несе тимчасові фінансові труднощі. Ця вимога викладена в "Уніфікованих правилах для гарантій за вимогою" у редакції Міжнародної торговельної палати за 1992 р. Розрізняють гарантії за вимогою та умовні.
Гарантії за вимогою передбачають положення, за якого гарант повинен здійснити платіж з першої вимоги бенефіціара (кредитора).
При безумовній гарантії платіж здійснюється на попередньо обгу-мовлених умовах, що передбачають різні варіанти щодо строку оплати боргу тощо.
Найбільш часто гарантію надають банки. У світі існує 100 так званих перших банків, гарантії яких приймаються без заперечень. Ці банки мають високу боргову репутацію на міжнародному фінансовому ринку.
Якщо контрактом передбачено надання банківської гарантії, то вона має містити такі дані: хто надає гарантію, її вид (за вимогою чи умовна), строк дії, можливість внесення корективів у контракт без зміни умов гарантії тощо.
Чинним законодавством встановлено термін розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, який дорівнює 90 календарних днів. Контроль за дотриманням зазначеного терміну покладено на уповноважені банки, які зобов'язані інформувати НБУ про суб'єктів ЗЕД, що порушили зазначений термін. Якщо за якихось умов здійснити розрахунки з іноземним партнером у встановлений строк неможливо, керівництво підприємства має звернутися за індивідуальним дозволом на продовження законодавче встановлених термінів розрахунків. Індивідуальний дозвіл на продовження строку розрахунків може досягати 90 днів, в окремих випадках цей дозвіл може бути пролонгований ще на 90 днів. Загальний термін перевищення термінів розрахунків не може бути довшим, ніж 270 днів. Після закінчення встановлених термінів нараховується пеня у розмірі 0, 3% від суми недоотриманого виторгу в іноземній валюті чи від вартості недоотриманої продукції, переліченої за курсом НБУ на день нарахування пені. Загальний розмір нарахування пені не може перевищувати розміру заборгованості. У випадку неможливості одержання резидентом від іноземного партнера валютного виторгу з експортних операцій, моментом припинення застосування штрафних санкцій до резидента вважається дата списання дебіторської заборгованості, за якою минув строк позову.
У ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" передбачено, що до суб'єктів ЗЕД можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
o штраф;
o індивідуальний режим ліцензування;
o тимчасова зупинка зовнішньоекономічної діяльності у випадку порушення. Закону або пов'язаних з ним інших Законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Зупинимося на детальнішому розгляді організації безготівкових розрахунків.
4.4.2. Банківський переказ
4.4.3. Акредитив
4.4.4. Інкасо
4.4.5. Вексельна форма розрахунків
4.5. Валютно-фінансові операції суб'єктів ЗЕД
Купівля іноземної валюти
4.6. Кредитування ЗЕД
4.7. Література
Розділ 5. Фінансовий аналіз зовнішньоекономічної діяльності