5.1. Теорія фінансового аналізу ЗЕД
5.1.1. Зміст та завдання фінансового аналізу в сфері зовнішньоекономічних зв'язків.
5.1.2. Інформаційне забезпечення фінансового аналізу зовнішньоекономічної діяльності.
5.1.3.Методи фінансового аналізу зовнішньоекономічної діяльності.
5.2. Аналіз зовнішньоекономічного договору (контракту)
5.3. Аналіз і оцінка фінансових результатів діяльності суб'єктів ЗЕД.
5.4. Аналіз фінансового стану підприємства ЗЕД
5.4.1. Аналіз складу і джерел утворення майна підприємства.
5.4.2. Аналіз фінансової стійкості (стабільності) підприємства
5.4.3. Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства
5.4.4. Аналіз ділової активності підприємства
5.5. Аналіз та оцінка ефективності експортних та імпортних операцій
5.5.1. Аналіз та оцінка ефективності експортних операцій.
5.5.2. Аналіз та оцінка ефективності імпортних операцій.
5.6. Аналітичне обґрунтування рішень про формування підприємства з іноземними інвестиціями.
5.7. Література
5.1. Теорія фінансового аналізу ЗЕД
5.1.1. Зміст та завдання фінансового аналізу в сфері зовнішньоекономічних зв'язків
Розвиток зовнішньоекономічних відносин в Україні є вагомим фактором розширення можливості підприємств в опануванні нових сегментів ринку для підвищення їх прибутковості. Ефективність роботи таких підприємств залежить від об'єктивності, своєчасності, та всебічності оцінки існуючого й очікуваного фінансового стану підприємства.
Результати фінансового аналізу, незалежно від того, чи має підприємство вихід на міжнародний ринок, завжди становлять інтерес для широкого кола суб'єктів ринку:
o самого підприємства, яке хоче знати неупереджену думку про свою діяльність і розробити заходи щодо її поліпшення;
o інвесторів, зацікавлених в ефективності та прийнятній ризикованості інвестування своїх коштів;
o кредиторів і постачальників, які бажають впевнитись у платоспроможності підприємства;
o партнерів по бізнесу, які прагнуть встановити з підприємством стабільні й надійні ділові відносини (постачальники, споживачі, транспортувальники, страхові компанії та ін.);
o сторонніх щодо підприємства структур (так, Державна податкова адміністрація бажає впевнитись у спроможності підприємства сплачувати податки, профспілки - у стабільності зайнятості працівників і здатності своєчасно виплачувати заробітну плату, благодійні організації - у потенційній спроможності підприємства допомагати).
Становлення ринкової економіки в Україні, можливість виходу на міжнародні ринки, пріоритет фінансових ресурсів об'єктивно сприяли розвитку такого важливого напрямку аналітичної роботи, як фінансовий аналіз зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД).
Фінансовий аналіз ЗЕД - сукупність аналітичних процедур, які базуються на загальнодоступній інформації фінансового характеру, в тому числі і зарубіжних партнерів. Ці процедури призначені для оцінки стану і ефективності використання економічного потенціалу підприємства. Фінансовий аналіз ЗЕД - це процес, який представляє собою ідентифікацію, систематизацію і аналітичну обробку доступної інформації фінансового характеру. У фінансовій практиці зовнішньоекономічної діяльності під ідентифікацією розуміють визначення відповідності даних звітності іноземних підприємств вітчизняній системі показників.
Під час фінансового аналізу необхідно враховувати вплив таких чинників на зовнішньоекономічну діяльність підприємства:
1) загальний рівень економічного і політичного розвитку країни;
2) характер міждержавних угод;
3) конкурентоспроможність продукції;
4) її популярність на світовому ринку;
5) рекламне забезпечення продукції на міжнародному ринку. Результатом фінансового аналізу є надання рекомендації
щодо прийняття управлінських рішень по оптимізації діяльності підприємства або його участі у ЗЕД.
Фінансовий аналіз ЗЕД керується такими принципами:
- наявність чіткого програмного аналізу з визначенням цілей, бажаних результатів і доступних ресурсів;
- побудова схеми фінансового аналізу ЗЕД за принципом дедукції (від загального до часткового)на відміну від класичного фінансового аналізу, який будується за принципом
індукції;
- вибір методу фінансового аналізу ЗЕД повинен ґрунтуватись на доцільності і виправданості;
- перевага визначення закономірностей, а не отримання точних оцінок;
- виходячи з принципу багатофакторності зовнішньоекономічного середовища, результати будь-яких аналітичних процедур слід розглядати як суб'єктивні оцінки, а не незаперечний аргумент для прийняття рішень.
Цілі фінансового аналізу ЗЕД:
- Оцінка міжнародного ринку капіталів, товарів, послуг, які відповідають можливостям даного підприємства, що прагне вийти на міжнародний ринок.
- Оцінка стану підприємства ЗЕД на міжнародному ринку капіталів, товарів, послуг. Яку нішу стабільно займає підприємство на ринку даної продукції (СНД, дальнє зарубіжжя), які тенденції цього стану, яка динаміка власних показників?;
- Інвестиційна діяльність - куди вкласти грошові кошти? Чи слід змінити структуру активів відповідно до зовнішньоекономічної діяльності? Чи є оптимальним портфель фінансових інвестицій?;
- Пошук і оптимізація джерел фінансування. Чи є оптимальною структура джерел? Чи може підприємство підтримувати структуру пасивів, що склалася? Чи є сенс вийти на ринок капіталів зі своїми цінними паперами? Яким фінансовим інструментам слід віддавати перевагу для мобілізації додаткових джерел тощо;
- Поточна діяльність. Чи забезпечують обігові кошти ритмічність бізнесового процесу? Чи оптимальна політика підприємства щодо своїх закордонних дебіторів і кредиторів?
- Об'єктивна і всебічна оцінка результатів діяльності у співставленні з вкладеним капіталом і поточними витратами;
- Доцільність встановлення або продовження бізнес-контр-актів з певними закордонними підприємствами - який фінансовий стан фактичного чи потенційного контрагента; чи надійний контрагент у виконанні своїх зобов'язань; на які умови угоди можна чекати від певного потенційного постачальника тощо.
Мета фінансового аналізу - забезпечувати достовірною інформацією прийняття рішень, на які істотно впливають фактичні або прогнозні дані про фінансовий стан підприємства. Йдеться про отримання відносно невеликої кількості наріжних, найінформа-тивніших параметрів, що об'єктивно і всебічно характеризують фінансовий стан підприємства (платоспроможність, фінансову стійкість, незалежність, рентабельність діяльності, ймовірність банкрутства тощо).
Завдання фінансового аналізу зумовлені завданнями управління підприємством у трьох сферах діяльності - фінансовій, інвестиційній та операційній (виробничій), що поєднані рухом фінансових ресурсів. Такий поділ є традиційним для країн з розвиненою економікою.
Жодний фінансовий аналіз не вважається повним, якщо не охоплює всіх сфер діяльності підприємства і складається лише з цифр. Якісний аналіз має передувати кількісному, оскільки за його допомогою можна встановити найактуальніші для підприємства проблеми щодо показників його зовнішньоекономічною діяльністю діяльності . Необхідно враховувати істотний вплив зовнішніх чинників: зміни рівня цін на матеріально-технічні ресурси, на міжнародних ринках, зокрема на енергоносії; зміни ставок банківських процентів; зміни в податковому законодавстві тощо.
За результатами аналізу розроблюють заходи поліпшення фінансового стану підприємства.
5.1.2. Інформаційне забезпечення фінансового аналізу зовнішньоекономічної діяльності
5.1.3. Методи фінансового аналізу зовнішньоекономічної діяльності
5.2. Аналіз зовнішньоекономічного договору (контракту)
5.3. Аналіз і оцінка фінансових результатів діяльності суб'єктів ЗЕД
5.4. Аналіз фінансового стану зовнішньоекономічної діяльності підприємства
5.4.1. Аналіз складу і джерел утворення майна підприємства
5.4.2. Аналіз фінансової стійкості (стабільності) підприємства
5.4.3. Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства
5.4.4. Аналіз ділової активності підприємства