Зовнішньоекономічні операції і контракти - Козик В.В. - 6.6. Вплив умов платежу на розрахунок показників ефекту і ефективності

ЗЕО можуть передбачати різні умови платежу за поставлену продукцію, надані послуги, майнові та інші права тощо. Умови платежу, які після узгодження контрагентами внесені у ЗТК, повинні бути враховані у розрахунках ЗЕО.

Валютне відшкодування товарів та послуг, які надані контрагентом, може здійснюватись на таких умовах:

• платіж готівкою;

• з відтермінуванням платежу -платіж, який розтягнутий у часі;

• платіж з опціоном негайного платежу.

Останні два види платежу мають місце при наданні кредиту, при здійсненні лізингових операцій, оплаті ліцензій на умовах роялті тощо. Товарне відшкодування також може бути розтягнутим у часі, наприклад, у складних компенсаційних проектах.

Найвитіднішою для продавця і найменш вигідною для покупця є оплата готівкою. Але на практиці така форма застосовується для короткострокових ЗЕО на незначні суми. Здебільшого, особливо при експорті машинотехнічної продукції, оплата здійснюється на умовах кредиту. Існують також випадки, коли частина суми оплачується готівкою, а частина на умовах кредиту.

У сучасних умовах при Існуванні ринку покупця надання кредиту при експорті продукції є важливим фактором підвищення конкурентоспроможності, зокрема при експорті дороговартісних товарів, частка яких у міжнародній торгівлі постійно зростає.

Для врахування різних умов кредитування в розрахунках ефективності ЗЕО використовується коефіцієнт кредитного впливу (1С), який становить відношення сумарного значення валютних надходжень (платежів), зведеного до року поставки товару, до номінальної зовнішньоторговельної ціни цього товару.

Це відношення враховує вплив таких чинників:

- частка частини загальної суми ЗТК, яка кредитується;

- середньорічний відсоток за кредит;

- термін погашення кредиту;

- пільговий строк до початку погашення кредиту;

- різниця у строках між датою поставки товару та датою чергового платежу;

- частка чергового платежу в загальній сум і платежу.

У зв'язку з цим формули для розрахунку К є складними, і тому на практиці користуються спеціальними таблицями, в яких наведені числові значення цього коефіцієнта залежно від конкретних умов кредитування.

К.р може бути менше одиниці або дорівнювати одиниці.

К < 1 - при наданні експортером кредиту, якщо відсоткова ставка не перевищує норму дисконту. Ккр — 1 - при оплаті готівкою, а також при наданні кредиту, якщо значення відсоткової ставки і норми дисконту однакові, а погашення кредиту передбачено однаковими частинами, починаючи з наступного після поставки товару року.

Якщо ЗЕО передбачає кредитування, формули розрахунку ефективності мають такий вигляд:

Якщо експорт / імпорт здійснюється в рахунок раніше наданого кредиту, то в цих формулах використовується величина, обернена до коефіцієнта кредитного впливу:

Оскільки при розрахунку Кж (враховуються платежі та надходження різних років, у формули для розрахунку вводиться норма дисконту. Якщо норма дисконту перевищує процентну ставку, то зі збільшенням значення норми дисконту значення К зменшується, тобто чим більшою мірою враховується фактор часу, тим більша разниця значень зведених валютних надходжень (платежів) та номінальної ціни.

Приклад. 31998р. з України експортується товар, витрати на виробництво якого становлять 33 тис.гри. Валютна вартість контракту б тис. дол. Покупцю надано кредит на 5 років з умовою його погашення однаковими частинами, починаючи з першого після поставки товару року. Плата за кредит - 5% річних. Отриману валюту можна продати на валютному аукціоні по 5,25 гри. за дол. Визначити ефект і ефективність експортної операції.

Розв'язок.

Таблиця 62.

Валютні надходження за товар

Операція в цілому неефективна. Як і слід було очікувати, надання кредиту покупцю знижує ефект та ефективність операції для експортера, який у таких випадках має право наполягати на встановленні надвишки до номінальної ціни товару. Межі підвищення ціни визначаються вимогою покупця забезпечити йому ефект та ефективність придбання товару нарівні не нижчому, ніж при купівлі товару за готівку. Така межа ціни дорівнює відношенню:

Для даного прикладу межа ціни становить:

6000:0,879- 6826 дол. Надвишка до ціни має дорівнювати:

6826 -6000 -826 дол.

Розглянуті залежності можуть бути використані для розв'язку різних задач під час проведення переговорів з укладання тих чи інших ЗЕО або МП. Крім задачі в її прямій постановці, яка розглянута у вищенаведеному прикладі, можлива постановка таких завдань:

• пошуку умов надання кредиту, що забезпечать погашення валютної вартості ЗТК протягом заданого періоду часу;

• знаходження обсягів товарного покриття у натуральному виразі для операції компенсаційного характеру;

• визначення мінімального періоду погашення кредиту в межах компенсаційних угод.

В усіх цих випадках використовуються відповідні формули для розрахунку коефіцієнта кредитного впливу або таблиці, які згадувались.

6.7. Вплив на ефективність експорту та імпорту зміни валютних курсів
6.8. Ефективність створення експортних виробництв
6.8.1. Співвідношення виробництва . на внутрішньому та зовнішньому ринках
6.8.2. Напрями підвищення конкурентоспроможності експортної продукції
6.8.3. Послідовність розрахунку показників ефекту та ефективності експорту продукції
6.8.4. Формулювання альтернативних варіантів
6.9. Ефективність придбання і використання імпортного обладнання
6.9.1. Вимоги до ТЕО імпортних операцій
6.9.2. Послідовність розрахунку ефективності та ефекту імпорту машин і обладнання
6.9.3. Вартісна оцінка імпортного обладнання
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru