Постачальники інвестиційного капіталу (інвестори) купують цінні папери, споживачі інвестиційного капіталу (емітенти) випускають (продають) їх. Операції купівлі-продажу цінних паперів здійснюються на ринку цінних паперів через посередників: інвестиційних дилерів і брокерів, інвестиційного фонду, депозитарію (установи, що зберігає цінні папери та оформляє передавання прав власності на них), розрахунково-клірингових установою, реєстраторів. Посередники надають послуги емітентам, інвесторам у здійсненні фондових операцій. Брокер здійснює операції з цінними паперами на основі договору з клієнтом і за його рахунок. За послугу брокер отримує комісійні, а тому брокерська діяльність належить до розряду комісійної діяльності.
Дилер здійснює операції від свого імені і за свій рахунок з метою перепродажу цінних паперів третім особам або формування власного резерву цінних паперів. Дилерська діяльність належить до комерційних.
Крім цих двох видів послуг, на РЦП існує депозитарна діяльність:
1) зберігання і передача цінних паперів та пов'язаний з цим їхній облік;
2) збирання, звіряння, коригування документів і проведення взаємних розрахунків - розрахунково-клірингова;
3) діє реєстратор - юридична особа, яка веде реєстр власників цінних паперів.
Посередницькі операції з випуску й обігу цінних паперів можуть виконувати:
o банківські установи;
o інвестиційні компанії, котрі поєднують функції фінансового посередника й інституціонального інвестора;
o підприємства, що спеціалізуються на роботі з цінними паперами і здійснюють посередницьку діяльність з випуску й обігу цінних паперів.
Організаційно оформленим і постійно діючим ринком цінних паперів є фондова біржа - добровільне об'єднання посередників фондового ринку.
Ризик інвестування
Ринок цінних паперів породжує інвестиційний ризик. Інвестиційний ризик полягає в:
■ ризику втрати інвестованого капіталу;
■ ризику втрати можливості отримання очікуваного доходу.
Ризик втрати капіталу безпосередньо залежить від ринкового ризику і бізнес-ризику. Ринковий ризик безпосередньо не пов'язаний з комерційною і виробничою діяльністю фірми. Він може залежати від руху відсоткової ставки, біржової спекуляції, страйку тощо. Бізнес-ризик визначається можливістю і здатністю фірми підтримувати рівень доходу на вкладений капітал, а для акціонерного товариства - на акції. Опосередковано на бізнес-ризик впливає і конкурентна обстановка на міжнародному товарному, кредитному і валютному ринках.
Ризик втрати очікуваного доходу залежить від відсоткового ризику і ризику зміни купівельної спроможності грошей. Наприклад, державні облігації мають номінальну вартість, виражену в грошах. Несподіване підвищення цін зменшує реальну вартість облігацій на відсоткову величину знецінення грошей. Доходність акції складається з виплачуваного дивіденду і змін в ціні акції. Дивіденди і доходи від приросту капіталу (за досить великі періоди) визначаються виручкою компанії, котра залежить від технологічних, конкурентних, економічних та політичних чинників. Коливання валютного курсу також впливають на доходність цінних паперів.
Можливість того, що цінні папери будуть одночасно і доходними, і надійними, вкрай мала. Високий доход, як правило, супроводжується і великим ризиком. Інвестор, обираючи об'єкт інвестування, керується перевагою, яку він надає або безпеці руху капіталу, або отриманню високого доходу. Цінні папери відносять до ризикованих, якщо норма прибутку на вкладений капітал сильно коливається. В принципі ж будь-які інвестиції в цінні папери вміщують елемент ризику.
Співвідношення ризику і доходу за видами цінних паперів або видами вкладів у США наведено в табл. 8.1 [14, с.148].
Таблиця 8.1. ХАРАКТЕРИСТИКА РИЗИКУ ДОХОДІВ ЗА ВИДАМИ ЦІННИХ ПАПЕРІВ АБО ВИДАМИ ВКЛАДІВ У США
8.2. Етапи й тенденції розвитку світового фондового ринку
8.3. Класифікація цінних паперів
8.4. Міжнародний ринок титулів власності
Міжнародний ринок акцій
Ринок депозитарних розписок
8.5. Міжнародний ринок облігацій
8.6. Міжнародний ринок фінансових деривативів
8.7. Первинний та вторинний ринки цінних паперів
Первинний ринок цінних паперів