Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К.Ф. - 7.8. Готівкові розрахунки

Вексельна форма є найпоширенішою при кредитних відносинах. Вексель - письмове боргове зобов'язання строго встановленої форми, що дає його власнику (векселедержателю) безперечне право після закінчення строку вимагати з боржника сплати позначеної грошової суми.

Розрізняють прості і переказні векселі.

Простий вексель - виписується і підписується боржником.

Переказний вексель (тратта) - виписується і підписується кредитором (трасантом) і є безумовним наказом боржнику (трасату) сплатити у встановлений строк вказану в ньому суму трасанту або третій особі (ремітенту).

Виписані експортерами тратти передаються імпортерам, які у разі згоди з вказаними умовами, підтверджують їх шляхом підпису (акцепт).

Переказний вексель може передаватися від одного векселедержателя іншому, при цьому на оборотній стороні його робиться спеціальний напис (індосамент) з вказівкою або без неї імені нового утримувача. Боржник і всі його утримувачі несуть перед останнім векселедержателем солідарну відповідальність щодо сплати вказаної у векселі суми.

Резидент має право виписувати на користь нерезидента за імпортною операцією простий вексель. Поставка товарів (послуг) може проводитись після виставлення резидентом векселя. При цьому ввезення товарів (послуг) повинно бути здійснене не пізніше 90 календарних днів з моменту виставлення векселя на користь постачальника-нерезидента, тобто в зовнішньоекономічній діяльності використовуються короткострокові векселі.

Вексель може бути виписаний на користь постачальника-нерезидента і після поставки товарів (послуг).

При здійсненні вексельної форми розрахунків за експортними операціями строк зарахування виручки в іноземній валюті на рахунок резидента-експортера в уповноваженому банку не повинен перевищувати законодавчо встановлений, тобто 90 календарних днів з дати митного оформлення продукції. На практиці виникають ситуації, через які сторони договору приймають рішення про його трансформацію, тобто переоформлення бартерного договору (контракту) на купівлю-продаж, інші види договорів чи навпаки.

У випадку такого переоформлення підприємство повинно подати до податкових органів за місцем своєї реєстрації копію договору (контракту), а також копії додаткових угод, якими передбачено зміни умов договору.

7.6. Розрахунки у формі відкритого рахунку

Суть цих розрахунків полягає в періодичних платежах імпортера експортеру після отримання товару. Дана форма міжнародних розрахунків пов'язана з кредитом у формі відкритого рахунку. Порядок розрахунків з погашення заборгованості відповідно відкритого рахунку визначається угодою між контрагентами. Звичайно передбачаються періодичні платежі у встановлені терміни (точно в строк, в кінці місяця, після здійснення поставки, продажу та ін.).

Особливість даної форми розрахунків у тому, що рух товарів випереджає рух грошей. Розрахунки при цьому відірвані від товарних поставок і пов'язані з комерційним кредитом, який експортер надає імпортеру. Частіше за все дана форма розрахунків говорить про довірчі відносини між експортером і імпортером, незважаючи на ряд недоліків для експортера.

7.7. Розрахунки у формі авансів

Найвигідніші розрахунки у формі авансів, є для експортера, оскільки оплата товарів проводиться імпортером до їх відвантаження, а іноді навіть до їх виробництва. Використовуючи розрахунки у формі авансу, імпортер кредитує експортера.

У разі невиконання умов контракту і непостачання товару, з вини експортера, діє гарантія повернення одержаного авансу, видана банком експортера. Згода імпортера на ці умови розрахунків пов'язана або з його зацікавленістю в поставці товару, або з впливом експортера.

7.8. Готівкові розрахунки

Платежі за товари можуть здійснюватись у готівковій вільноконвертованій валюті шляхом внесення уповноваженим представником юридичної особи-нерезидента коштів до каси банку з метою подальшого їх зарахування на розподільчий рахунок резидента. Це відбувається при виконанні наступних умов:

- наявність експортного договору (контракту), в якому передбачено повну або часткову оплату готівкою іноземною валютою;

- загальна сума, прийнята банком за одним договором (контрактом), не може перевищувати 10000 дол. США або еквівалент даної суми в іншій вільно конвертованій валюті за офіційним курсом НБУ на день зарахування коштів.

РОЗДІЛ 8. ВАЛЮТНІ КЛІРИНГИ
8.1. Форми валютного клірингу
8.2. Багатосторонній валютний кліринг
Багатосторонній валютний кліринг.
РОЗДІЛ 9. МІЖНАРОДНІ КРЕДИТНІ ВІДНОСИНИ
9.1. Міжнародні фінансові ринки
9.2. Принципи та функції міжнародного кредиту
9.3. Форми міжнародного кредиту
9.4. Нетрадиційні методи фінансування
РОЗДІЛ 10. ПЛАТІЖНИЙ БАЛАНС ЯК ПІДСУМКОВИЙ ПОКАЗНИК СВІТОГОСПОДАРСЬКИХ ЗВ'ЯЗКІВ КРАЇНИ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru