Монополістично конкурентна фірма, як і будь-яка інша, може одержувати економічний прибуток за умови, що існують обсяги виробництва, для яких ціна продукту є більшою за середні валові витрати його виробництва. За існування таких обсягів випуску монополістично конкурентна фірма буде прагнути максимізувати свої прибутки. Як і будь-яка інша фірма, монополістично конкурентна фірма з метою максимізації прибутків випускатиме такий обсяг продукту, для якого граничний дохід буде рівний граничним витратам (правило (10.7)). Цьому оптимальному обсягу випуску буде відповідати і певна ціна, яку встановить виробник для цього оптимального обсягу виробництва. На графіку 12-1, а оптимальний обсяг випуску становить Ко, який відповідає точці перетину кривих граничного доходу і граничних витрат, фірма призначає ціну Цо, яка визначається висотою кривої попиту для оптимального обсягу виробництва Ко, і одержує максимальний прибуток (величина якого становить площу прямокутника ЦоАВС.
Якщо для всіх можливих обсягів випуску на фірмі ціна є нижчою за середні валові витрати, то виробництво є збитковим і фірма прагнутиме звести ці збитки до мінімуму. В даній ситуації монополістично конкурентна фірма, як і будь-яка інша, повинна прийняти одне з двох рішень: або продовжити виробляти, або припинити виробництво.
Як відомо, умовою виробництва в короткостроковому періоді є наявність обсягів випуску, для яких ціна є вищою за середні змінні витрати. За наявності цієї умови монополістично конкурентна фірма при визначенні оптимального обсягу випуску, який дозволить їй одержати мінімальні збитки, скористається загальним для всіх фірм правилом рівності граничного доходу і граничних витрат та призначить ціну, що відповідає цьому обсягу випуску.
На графіку 12-1, б оптимальний обсяг виробництва представлений Ко, ціна - Цо, мінімальні збитки - площею прямокутника СЛВЦо.
Рішення про припинення виробництва з метою мінімізації збитків монополістично конкурентна фірма, як і будь-яка інша, повинна прийняти за умови, якщо для всіх можливих обсягів виробництва ціна одиниці продукції є нижчою за середні змінні витрати (графік 12-1, в).
12.2.3. Довготерміновий період: беззбитковість виробництва
В довготерміновому періоді' на монополістично конкурентному ринку існує тенденція до встановлення ціни на рівні середніх валових витрат, тобто тенденція до беззбитковості виробництва і фірма випускає оптимальний обсяг продукції, при якому граничний дохід рівний граничним витратам:
Ко, ГД - ГВ; Ц = сВВ (12.1)
Умова (12.1) - це умова довгострокової рівноваги монополістично конкурентної фірми, яка представлена на графіку 12-1, г. Причиною одержання, як правило, лише нормального прибутку в довготерміновому періоді є: достатня легкість появи нових конкурентів на монополістично конкурентному ринку, коли в короткотерміновому періоді типова фірма одержує економічний прибуток (при появі на ринку нових виробників крива попиту окремої фірми переміщається вліво і стає ще більш еластичнішою, ціна знижується, що призводить до ліквідації економічного прибутку), або масовий відтік фірм з галузі, коли в короткотерміновому часі типові виробники несуть збитки (при зменшенні кількості фірм попит на продукт тих, хто залишився зростає, отже, збільшується ціна і ліквідуються збитки).
Проте не всі монополістично конкурентні фірми в довготерміновому періоді задовольняються лише нормальним прибутком. Існують певні причини, які обумовлюють одержання деякими монополістично конкурентними виробниками економічного прибутку і в довготерміновому часі. По-перше, деякі фірми можуть випускати продукт (надавати послугу), який важко відтворити конкурентам, або який надійно захищений на довгий час патентами. По-друге, дещо обмежений вступ нових фірм на ринок фінансами, які необхідні як для розробки, диференціації самого продукту, так і для його реклами. Слід зазначити, що деякі фірми можуть нести і збитки в довготерміновому часі, наприклад, в результаті поганого розміщення (доступності) продукту (послуги) до споживачів.
12.3. Економічні наслідки монополістичної конкуренції
12.4. Нецінова конкуренція
ТЕМА 13. ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ ТА ОБСЯГІВ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКТУ В УМОВАХ ОЛІГОПОЛІЇ
13.1. Олігополія: суть та основні ознаки
13.2. Поведінка олігополістичної фірми щодо ціни і обсягів виробництва
13.2.1. Модель Курно та її "цінова" варіація
13.2.2. Модель ламаної кривої попиту
13.2.3. Олігополія, заснована на таємній змові
13.2.4. Лідерство в цінах