Організація і методика економічного аналізу - Косова Т.Д. - 4.2. Значення, задачі і інформаційне забезпечення аналізу інших доходів і витрат підприємства

Аналіз інших доходів та витрат підприємства має велике значення в системі загальної оцінки роботи суб'єкта господарювання. Це пов'язано з тим, що по-перше, ці види доходів та витрат мають безпосередній вплив на загальний фінансовий результат діяльності підприємства, який може мати як позитивний, так і негативний характер; по-друге, ці види доходів та витрат у деяких підприємств займають значну питому вагу від загальної суми доходів та витрат. Сказане вище свідчить про необхідність своєчасної, оперативної та об'єктивної оцінки інших доходів та витрат підприємства.

Значення аналізу інших доходів та витрат підприємства полягає в обґрунтуванні шляхів збільшення інших доходів та скорочення інших витрат підприємства.

Задачами аналізу інших доходів і витрат підприємства є:

- оцінка виконання плану, динаміки та структури інших доходів та витрат підприємства;

- оцінка впливу факторів на інші доходи підприємства;

- оцінка впливу факторів на інші витрати підприємства;

- визначення впливу факторів на прибуток підприємства від фінансової, інвестиційної та надзвичайної діяльності;

- пошук резервів збільшення інших доходів та зменшення інших витрат підприємства;

- обґрунтування та розробка заходів щодо використання виявлених резервів.

Характеристика фактографічного інформаційного забезпечення процесу оцінки інших доходів та витрат підприємства надана в табл. 4.1. Нормативно-довідкова інформація, яка включає основні закони України та П(С)БО 1, 3, 6, 15, 16 була детально розглянута у попередніх темах.

Таблиця 4.1

Характеристика фактографічного інформаційного забезпечення аналізу інших доходів і витрат підприємства

Інформаційне забезпечення

Стисла характеристика

1

2

Облікова інформація

Первинні документи 3 обліку інших доходів і витрат підприємства (рахунок, накладна, податкова накладна, тощо)

Відображають інформацію щодо формування інших доходів та витрат підприємства від інвестиційної, фінансової та надзвичайної діяльності. Під час аналізу цього напрямку діяльності підприємства найчастіше використовується узагальнена інформація, яка відображається в облікових регістрах.

Журнали-ордери за рахунками класу 7

Узагальнюють інформацію щодо інших доходів та результатів діяльності підприємства.

Відомості за рахунками класу 9

Узагальнюють інформацію щодо інших витрат підприємства за видами діяльності.

Продовження табл. 4.1

1

2

Звітна інформація

Звіт про фінансові результати (форма № 2)

Форма фінансової звітності яка розглядає доходи та витрати підприємства за видами діяльності, в тому числі за фінансовою, інвестиційною та надзвичайною діяльністю.

Звіт про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість (Форма № 1-Б)

Форма статистичної звітності, де розкриваються фінансові результати діяльності підприємства від звичайної діяльності, яка включає фінансову та інвестиційну діяльність.

Позаоблікова інформація

Результати перевірок державних та недержавних контролюючих органів

Застосовується в частині оцінки вірності інформації щодо інших доходів та витрат підприємства.

Лише на підставі вірної інформації можна отримати об'єктивні результати аналітичної оцінки, які позитивно вплинуть на процес управління підприємством.

4.3. Аналіз виконання плану, динаміки та структури інших доходів і витрат підприємства

Аналіз виконання плану, динаміки та структури інших доходів (ІД) та інших витрат (ІВ) підприємства відбувається за наступною системою показників:

1. Абсолютне відхилення від планових показників:

МД = ІДф - ІДп ; (4.1)

Ш = ІВф - ІВп, (4.2)

де ІДф, ІДп - інші доходи фактичні та планові відповідно; ІВф, ІВ" - інші витрати фактичні та планові відповідно.

2. Рівень виконання (%вп) плану інших доходів та кошторису інших витрат:

%овпщ = Ц*- ХІ00%; (43)

%овпІВ = ^ х 100%. (4.4)

3. Абсолютна зміна інших доходів та інших витрат підприємства:

АІД = ІД3 - ІДб ; (4.5)

АІВ = ІВз - ІВб, (4.6)

де ІД3, ІДб - інші доходи звітного та базисного періоду відповідно; ІВ3, ІВб - інші витрати звітного та базисного періоду відповідно.

4. Темп росту (ТР) інших доходів та інших витрат підприємства:

ТРж = ^ х100%; (4.7)

ТРІВ = -*- х100% (48)

їв . (4.8)

5. Темп приросту (ТИ) інших доходів і інших витрат підприємства:

ТПІД = х100%; (4.9)

ТП = х100%. (4.10)

6. Структура інших доходів і витрат (сі) підприємства:

сщ = ; (4.11)

аів = -, (4.12)

де ІД і - сума інших доходів підприємства ї-го виду; ІЕ>і - сума інших витрат підприємства ї-го виду. На підставі інформації, відображеної в табл. 4.2 щодо інших доходів підприємства, проведемо аналіз виконання плану, динаміки та структури.

Таблиця 4.2 Інформація про інші доходи підприємства

(тис. грн.)

Статті

інших доходів і витрат

Базисний період

Звітний період

План

Факт

квартал

квартал

квартал

квартал

тг

квартал

квартал

квартал

квартал

квартал

квартал

квартал

квартал

тг

Доход від

участі в капіталі

8,4

8,6

2,9

3,1

8,5

8,5

5,0

6,0

6,0

6,1

5,4

3,2

Інші фінансові доходи

-

-

0,1

0,8

-

-

0,2

0,2

0,1

-

0,1

0,3

Інші доходи

0,2

-

-

0,1

-

-

-

-

0,2

0,1

-

0,1

На першому етапі аналізу проведемо оцінку інших доходів підприємства. В табл. 4.3 представлений аналіз виконання плану інших доходів підприємства.

Представлені розрахунки дають можливість зробити наступні висновки:

- у цілому по підприємству план інших доходів недовиконаний на 6,8 тис. грн., або на 23,94%;

- найбільше перевиконання плану в абсолютному виразі в розрізі статей спостерігається по доходам від участі в капіталі у 3 кварталі. У порівнянні зі запланованим показником фактичні доходи збільшились на 0,4 тис. грн. (що склало 8,0%). Але доходи за цією статтею в цілому за рік скоротилися на 7,3 тис. грн., що складає 26,07%, у т.ч. у 4 кварталі - на 2,8 тис. грн. або на 46,67%, а також у 1 та 2 кварталах (на 2,5 та 2,4 тис. грн. відповідно);

- на 0,1 тис. грн., або на 25,00 % збільшили доходи за рік за статтею "Інші фінансові доходи". Це відбулося завдяки суттєвому зростанню доходів у 4 кварталі - на 50,00%. З'явилися інші доходи, які збільшили загальну суму на 0,4 тис. грн.;

- всього за рік збільшилась сума інших доходів лише у 3 кварталі - на 0,3 тис. грн., або на 5,77%;

- найбільше скорочення інших доходів спостерігається у 4 кварталі - на 2,6 тис. грн., або на 23,94%.

За аналогічною формою проведемо оцінку динаміки інших доходів підприємства - табл. 4.4. Аналіз динаміки інших доходів підприємства дозволив зробити наступні висновки:

- у цілому інші доходи підприємства у звітному періоді в порівнянні з базисним скоротились на 2,6 тис. грн., або на

10,74%;

- найбільше зменшення інших доходів відбулося у 2 кварталі - на 2,4 тис. грн., або на 27,91%. Також суттєво зменшились інші доходи у 1 кварталі - на 2,3 тис. грн. Саме тому зростання інших доходів у 3 кварталі на 2,5 тис. грн. не дало можливості отримати позитивну динаміку;

- за рік суттєво скоротились доходи від інвестиційної діяльності - на 2,3 тис. грн. (що складає 10,00%). У тому числі у 1 та 2 кварталі вони зменшились на 2,4 та 2,5 тис. грн. відповідно.

У той же час збільшення суми цих доходів у 3 кварталі на 2,5 тис. грн. або на 86,21 % є максимальною позитивною динамікою, як в абсолютному, так і у відносному виразі;

- за рік на 0,1 тис. грн. або на 33,33 % збільшились доходи лише за однією статтею - "Інші доходи";

- на 62,50 % скоротилися інші фінансові доходи у 4 кварталі звітного року в порівнянні з базисним.

На наступному етапі проведемо аналіз структури інших доходів підприємства. Цей вид оцінки може бути представлений за декількома напрямками: оцінка структури за видами інших доходів; за звітними періодами; за структурними підрозділами підприємства тощо. Розглянемо перші два напрямки оцінки структури інших доходів: за видами доходів - табл. 4.5; та за звітними періодами - табл. 4.6.

Розрахунок структури інших доходів за видами дозволив зробити наступні висновки:

- найбільшу питому вагу у складі інших доходів займають доходи від участі в капіталі. їх доля коливається від 77,5% у 4 кварталі базисного періоду до 100,0% у 2 кварталі;

- порівнюючи фактичну структуру інших доходів зі запланованою, необхідно відзначити, що незначно зменшилась питома вага доходів від участі в капіталі. Це відбулося за рахунок збільшення питомої ваги інших фінансових доходів у 4 кварталі (8,3% проти 3,2% за планом), а також появи інших доходів, які не були заплановані. їх питома вага склала 3,2%, 1,6%, та 2,8% відповідно у 1, 2 та 4 кварталі;

- у результаті оцінки динаміки структури інших доходів підприємства видно, що за перше півріччя звітного періоду питома вага доходів від участі в капіталі трохи зменшилась; у другому півріччі відбулася протилежна динаміка - питома вага збільшувалась. У 4 кварталі звітного періоду вона склала 88,9% проти 77,5% показника 4 кварталу базисного періоду;

- зменшилась питома вага інших фінансових доходів підприємства;

- у 2 кварталі звітного періоду з'явилися інші доходи, частка яких склала 1,6%. Порівнявши зміни їх питомої ваги у 1 та 4 кварталі, можна казати про їх збільшення у звітному періоді.

Таблиця 4.5

Аналіз структури інших доходів підприємства за видами

Таблиця 4.6

Аналіз структури інших доходів підприємства за періодами

Аналіз структури інших доходів підприємства за періодами (табл. 4.6) показав:

- інші доходи підприємства у розрізі кварталів формуються нерівномірно. Коливання питомої ваги інших доходів у базисному періоді склало від 12,4% у 3 кварталі до 35,5% у 1 та 2 кварталах. Аналогічна ситуація склалася і у звітному періоді: мінімальна питома вага інших доходів складає 15,0% у 4 кварталі, максимальна 29,1% - у 2 кварталі. У той же час необхідно відзначити, що планові показники мають менш суттєву амплітуду;

- такі суттєві коливання обумовлені здебільшого нерівномірністю надходження доходів від участі в капіталі, які займають дуже велику питому вагу у всій сукупності інших доходів підприємства;

- у цілому також можна говорити, що на перше півріччя припадає більша частина інших доходів підприємства: 71% у базисному періоді, 57,7% - у звітному (при запланованому показнику 59,9%);

- інші фінансові доходи та інші доходи підприємства не мають певно визначеної тенденції.

Аналогічним чином відбувається оцінка виконання плану, динаміки та структури інших витрат підприємства.

4.3. Аналіз виконання плану, динаміки та структури інших доходів і витрат підприємства
4.4. Оцінка впливу факторів на інші доходи підприємства
4.5. Оцінка впливу факторів на інші витрати підприємства
4.6. Аналіз виконання плану, динаміки, рівня фінансового результату від іншої діяльності підприємства
Тема 5. Аналіз рентабельності продукції
5.1. Система показників рентабельності продукції і фактори, які не неї впливають
5.2. Значення, задачі і інформаційне забезпечення аналізу рентабельності продукції
5.3. Аналіз показників виробництва і реалізації продукції, ціноутворення на підприємстві
5.4. Аналіз собівартості готової і реалізованої продукції
5.5. Аналіз виконання плану, динаміки рентабельності окремих видів продукції
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru