У тому разі, коли під час ділової їжі виникли проблеми, намагайтеся вирішити їх якомога спокійніше, тактовніше, таким чином, щоб усі присутні при цьому почували себе комфортно. Уникайте вигуків незадоволення або будь-яких інших сильних виявлень ваших емоцій. Не вичитуйте обслуговуючий персонал, не вибачайтеся більше, ніж це необхідно, а також не реагуйте на те, що сталося, з більшими, ніж це того варте, емоціями. Ваші гості не вважатимуть вас відповідальним за помилки співробітників ресторану, але вони, безумовно і зрозуміло, вважатимуть вас відповідальним за вашу поведінку.
· Якщо вам принесли страву, яку ви не замовляли, зразу ж скажіть про це офіціанту з тим, щоб помилка була якомога швидше виправлена.
· Якщо вашому гостю/вашим гостям страви були подані раніше за вас, запросіть його/їх приступати до їжі, адже у протилежному випадку все прохолоне і певною мірою втратить свій смак. В ідеалі всі присутні за столом мають їсти одночасно, пристосовуючись до будь-яких можливих затримок у поданні замовлених блюд. Але у тому випадку, коли ви за певних причин змушені попросити замінити ваше блюдо, запросіть ваших гостей почати їсти. Якщо гість попросив замінити принесене йому блюдо, а ваше ще не подане, попросіть офіціанта принести всю їжу одночасно.
· У тому випадку, коли замовлена вами страва виявилася не такою смачною, як ви очікували, все одно їжте ЇЇ, якщо тільки вона не є очевидно неякісною. Бажано намагатися не робити великої проблеми з якості їжі (аж поки її можна їсти) і не просити замінити замовлене вами блюдо. Подібна ситуація не тільки змушує присутніх, і насамперед, господаря, відчувати себе некомфортно, але і перериває хід ланчу. Якщо вам подобається не все, подане на тарілці, радимо з'їсти те, що ви можете, виходячи з того, що в принципі їжа була якісно приготовлена. У протилежному випадку попросіть замінити страву, але намагайтеся зробити це якомога спокійніше, не привертаючи значної уваги інших присутніх і не ставлячи їх у некомфортне становище тим, що вони мають перед собою тарілки з їжею, а ви — ні. Ви можете також вирішити проблему не дуже смачної страви, сконцентрувавши свою увагу на виставленій на столі їжі, яка вам до смаку, наприклад, овочах, салатах, інших закусках.
Якщо неякісною виявилася страва, принесена гостю, безумовно і очевидно господар повинен вказати на це офіціанту та попросити замінити блюдо. Водночас гість повинен намагатися пом'якшити чи навіть зняти будь-які незначні зауваження щодо поданої їжі, аж поки її якість не загрожує його здоров'ю.
Пам'ятайте, що їжа не є головною метою ділового ланчу, як і будь-якої ділової їжі. Не варто ставити вашого гостя або господаря у незручне становище, роблячи із їжі велику (більше, ніж необхідно) проблему.
· У тому випадку, коли у вашій склянці або тарілці ви побачили сторонній предмет (комаху, волосину і т. ін.), просто не пийте зі склянки або не їжте з тарілки, аж поки ви не матимете нагоду сказати про цю проблему офіціанту. У подібній ситуації, зрозуміло, важко, або ж і не можливо, зробити так, щоб інші присутні за столом не побачили, не зрозуміли, що не все в порядку. Але все ж таки намагайтеся, щоб ця проблема не стала чимось надзвичайним і не перервала хід ланчу.
· Не піднімайте з підлоги предметів столового прибору або серветку, що впали, і не кладіть знову на стіл. Офіціант мусить підняти річ, яка опинилася на підлозі, та замінити її чистою; вам необхідно лише сказати, що саме впало І попросити зробити необхідну заміну. Це правило ще більшою мірою стосується їжі. Якщо, наприклад, на підлогу з виделки впав рис, не намагайтеся прибрати його, нахилившись, або навіть опустившись під стіл. Скажіть про це офіціанту наприкінці ланчу, щоб він мав змогу прибрати до приходу наступних відвідувачів.
· У тому випадку, коли ваша склянка, келих, виделка або інший предмет столового прибору виявилися не достатньо чистими, не варто повідомляти про це всіх присутніх за столом, і особливо господаря. За першої ж можливості попросіть офіціанта зробити відповідну заміну.
· Якщо ви відчули, що між зубами застряла їжа, спробуйте, не привертаючи уваги, швидко зняти Ті за допомогою своєї серветки. У тому разі, коли спроба виявилася невдалою, вибачтесь, вийдіть із-за столу та у туалеті вичистіть зуби, це буде краще, ніж до кінця їжі відчувати себе некомфортно, не маючи можливості посміхнутися або ж просто нормально говорити.
· Випадково перекинувши склянку або келих, зразу ж підніміть їі/його, поставте як належить та вибачтесь перед присутніми за столом. При цьому не слід відчувати себе винуватим більше, ніж цього варта ситуація: "нещасні" випадки бувають з усіма. Якщо розлилося вино, покличте офіціанта, щоб він накрив пляму, що з'явилася, чистою серветкою.
· Якщо ви наїлися і не маєте бажання їсти ще, а на вашій тарілці, як і на сервірувальних блюдах, залишилися страви, не просіть офіціанта загорнути вам рештки:
ділові їжі не передбачають подібної поведінки.
Розділ 9.Ділові поїздки
9.1. ПЛАНУВАННЯ ТА ПІДГОТОВКА ДІЛОВИХ ПОЇЗДОК
ПИТАННЯ, НА ЯКІ ТРЕБА ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПРИ ПІДГОТОВЦІ ПОЇЗДИ
БАГАЖ, ЯКИЙ ПОЛЕГШИТЬ ВАШУ ПОЇЗДКУ
9.2. ЕТИКЕТ У ДОРОЗІ
ЩО РОБИТИ, КОЛИ В ДОРОЗІ ВИНИКАЮТЬ ПРОБЛЕМИ?
9.3. ГОТУЄМОСЯ ДО ВІДРЯДЖЕННЯ ЗА КОРДОН
9.4. ВДАЛЕ ЗАВЕРШЕННЯ ДІЛОВОЇ ПОЇЗДКИ
9.5. У ВАС У ГОСТЯХ ДІЛОВИЙ ПАРТНЕР-СПІВВІТЧИЗНИК